Gwiazda "Gotowych na wszystko" skazana za wręczenie łapówki

TVN24


Amerykańska aktorka Felicity Huffman, znana z serialu telewizyjnego "Gotowe na wszystko", została skazana na 14 dni więzienia. Gwiazda przyznała się, że wręczyła 15 tysięcy dolarów łapówki w zamian za ułatwienie przyjęcia jej córki na studia.

Wyrok w sprawie Felicity Huffman zapadł w piątek. Aktorka została skazana na 14 dni więzienia i 250 godzin prac społecznych. Ma także zapłacić grzywnę w wysokości 30 tysięcy dolarów (ponad 117 tysięcy złotych).

Uzasadniając wyrok sędzia Indira Talwani powiedziała, że ​​Huffman ponosi pełną odpowiedzialność za swoje czyny i że "próba bycia dobrą matką nie usprawiedliwia tego, co zrobiła".

Przyznała się do winy

Proces w sprawie pochodzącej z Nowego Jorku aktorki, grającej głównie w serialach telewizyjnych (w tym "Gotowe na wszystko") trwał kilka miesięcy. W maju Felicity Huffman przyznała się, że w 2017 roku wręczyła 15 tysięcy dolarów łapówki w zamian za ułatwienie przyjęcia jej córki na studia.

Huffman zapłaciła szefowi firmy, zajmującej się przygotowaniem przyszłych studentów, by pomógł jej córce uzyskać dobry wynik w jednym z testów. - Aktorka wpisała łapówkę jako darowiznę na cele charytatywne - podała amerykańska telewizja NBC News.

W liście do sędziego Huffman napisała, że "jej córka nie zdawała sobie sprawy z oszustwa i była zdruzgotana, gdy o tym się dowiedziała".

"Nie mam usprawiedliwień ani uzasadnień dla moich działań" - wyznała Felicity Huffman w specjalnym oświadczeniu, które ukazało się po jej przyznaniu się do winy. "Chciałbym szczególnie przeprosić studentów, którzy ciężko pracują każdego dnia, aby dostać się na studia, oraz ich rodziców, którzy dokonują ogromnych poświęceń, wspierając swoje dzieci" - dodała.

Aktorka powinna zgłosić się do więzienia za sześć tygodni.

Dowody FBI

Huffman jest jedną z wielu osób, uwikłanych w skandal łapówkarski dotyczący przyjęcia dziecka na studia. FBI dysponuje dowodami, z których wynika, że co najmniej 40 wpływowych osób płaciło łapówki, by ich dzieci mogły studiować na elitarnych uczelniach, takie jak Yale czy Stanford.

"Chociaż Huffman była jedną z najbardziej znanych postaci, które zostały postawione w stan oskarżenia, zgodnie z dokumentacją sądową, zapłaciła jedną z najmniejszych kwot, wpłaconych przez rodziców oskarżonych o skandal.

Lori Loughlin, kolejna hollywoodzka aktorka (znana z roli Becky w serialu telewizyjnym "Pełna chata" - red.) uwikłana w skandal wraz z mężem, miała przekazać łapówkę w wysokości 500 tysięcy dolarów (ok. 2 mln zł) w zamian za przyjęcie dwójki dzieci na jedną z uczelni. Nie przyznała się jednak do tego.

Autor: tas//plw / Źródło: BBC, nbcnews.com