Były minister skazany za rzut kamieniem w rosyjską ambasadę

TVN24

Komitet Śledczy opublikował nagranie dwóch ataków na ambasadę Rosji w Kijowie: w 2014 i 2016 rokuKomitet Śledczy Rosji
wideo 2/36

Sąd w Moskwie skazał byłego ministra transportu Ukrainy Mykołę Rudkowskiego na dwa lata kolonii karnej - poinformował w poniedziałek Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Rosja oskarżyła polityka o atak na jej ambasadę w Kijowie w 2014 roku. Na poczet kary byłemu ministrowi zaliczono czas spędzony w areszcie śledczym.

W przypadku zaliczania aresztu na poczet kary każdy dzień spędzony w areszcie śledczym jest traktowany jak 1,5 dnia spędzonego w kolonii karnej, co oznacza, że były minister transportu Ukrainy będzie odbywał wyrok tylko przez kilka miesięcy.

Przyznał się do winy i wyraził skruchę

Mykoła Rudkowski został zatrzymany w Rosji jesienią 2018 roku. Rosja poszukiwała go w związku z incydentem, do jakiego doszło w nocy z 14 na 15 czerwca 2014 roku przed ambasadą rosyjską w Kijowie. Przed budynkiem zebrali się wówczas ludzie, którzy żądali zaprzestania ingerowania Rosji w wewnętrzne sprawy Ukrainy. Według relacji mediów w kierunku gmachu poleciały koktajle Mołotowa, rozbite zostały też okna w budynku i zaparkowanych obok autach.

Na nagraniu, udostępnionym przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej na początku listopada w mediach społecznościowych i przedstawiającym zajścia przed rosyjską placówką dyplomatyczną, widać między innymi Rudkowskiego rzucającego kamieniem.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej opublikował w poniedziałek na swojej stronie internetowej fotografię Rudkowskiego, przedstawiającą prawdopodobnie moment rzutu.

Zdjęcie byłego ministra transportu Ukrainy na stronie rosyjskiego Komitetu Śledczego
Komitet Śledczy Rosji

Rosyjskie media utrzymywały, że zgromadzeni na demonstracji nakłonili Rudkowskiego, by rzucił kamieniem w gmach ambasady. Takie samo stanowisko zajęli jego adwokaci.

Tryb specjalny, bez badania dowodów

W trakcie procesu Rudkowski przyznał się do winy i wyraził skruchę. Jego sprawę rozpatrywano w trybie specjalnym, bez badania dowodów. Sąd uznał go za winnego ataku na obiekt korzystający z ochrony międzynarodowej, a motywem działania oskarżonego miało być utrudnienie relacji między oboma krajami.

Rudkowski był ministrem transportu w latach 2006-2007, za premierostwa Wiktora Janukowycza, późniejszego prezydenta Ukrainy. Był też deputowanym do parlamentu - należał do Socjalistycznej Partii Ukrainy. Jego nazwisko pojawiało się również w rankingach najbogatszych Ukraińców.

Autor: tas//now / Źródło: PAP