TVN Warszawa | Wola

Robili porządki w piwnicy, natrafili na poszukiwany obraz znanego artysty

TVN Warszawa | Wola

Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wolskie Centrum KulturyUrzędnicy przy uratowanym obrazie Dwurnika

Urzędnicy z Wolskiego Centrum Kultury w trakcie prac porządkowych w piwnicy natknęli się obraz Edwarda Dwurnika z 1976 roku. - Pracownicy techniczni powiedzieli nam, że są to przedmioty do utylizacji. Wśród nich był obraz Dwurnika z cyklu "Sławoszyno", co wprawiło nas w osłupienie - mówi nam dyrektor instytucji. Urzędnicy, razem z córką artysty, planują wystawę, na której pokazane zostaną również inne dzieła z serii tych namalowanych na Kaszubach.

"Co za historia! Czy wiecie, że w gabinecie dyrektora Wolskiego Centrum Kultury Krzysztofa Mikołajewskiego wisi obraz, który znalazł kiedyś w magazynie i ocalił przed wyrzuceniem Michał Mioduszewski? Okazało się, że to obraz Edwarda Dwurnika z 1976 roku z serii 'Sławoszyno'" - poinformowało na Facebooku Wolskie Centrum Kultury.

Jak mówi nam dyrektor WCK Krzysztof Mikołajewski, dzieło zostało odnalezione około pół roku temu: - Obraz został ocalony, kiedy robiliśmy porządki w piwnicy. Pracownicy techniczni powiedzieli nam, że są to przedmioty do utylizacji. Tymczasem okazało się, że to obraz pana Dwurnika, co wprawiło nas w osłupienie. Był podpisany na rewersie i awersie, więc od razu wiedzieliśmy, że to dzieło mistrza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Poszukiwany przez córkę artysty

Początkowo urzędnicy Wolskiego Centrum Kultury nie wiedzieli, że to część znanego cyklu, podejrzewali, że powstało na jednym z plenerów.

- Okazało się jednak, że to część cyklu "Sławoszyno" z 1976 roku. Obraz był poszukiwany przez córkę Edwarda Dwurnika, panią Polę. Ona odnalazła w katalogach ojca, że coś takiego w ogóle powstało, ale nigdzie nie mogła go namierzyć. Ostatni rejestr mówił, że znajdował się w instytucji, która już od dawna nie istnieje. I okazało się ostatecznie, że był w tej naszej piwnicy - opowiada Mikołajewski. Dodaje, że teraz konserwator musi ocenić, w jakim stanie jest obraz i czy wymaga konserwacji.

Obrazy z cyklu "Sławoszyno" zostały namalowane w 1976 roku, podczas letniego pobytu artysty w tytułowej miejscowości na Kaszubach. Wolskie Centrum Kultury chciałoby zaprezentować znalezisko razem z innymi dziełami z tej serii. - Są jeszcze chyba dwa obrazy w Zachęcie i dwa w innej instytucji w kraju. Jeśli połączymy siły, to możemy pokazać taką kolekcję. Ten obraz pochodzi z okresów wczesnej twórczości artysty. Ma elementy sztuki naiwnej, komiksowej. Widać inspirację Nikiforem - opowiada dyrektor WCK.

Zasłynął cyklem "Podróże autostopem"

Edward Dwurnik urodził się w 1943 roku. Studiował w latach 1963-70 malarstwo i grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a także przez trzy lata rzeźbę. Jako twórca zasłynął już w latach 60. cyklem obrazów "Podróże autostopem". Jest również autorem serii "Od Grudnia do Czerwca" o ofiarach stanu wojennego czy "Drogi na Wschód", która upamiętnia ofiary stalinizmu.

Edward Dwurnik otrzymał wiele nagród za swoją twórczość. Został uhonorowany między innymi Nagrodą Kulturalną "Solidarności" (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) i Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej (1992).

Zmarł 28 października 2018 roku. Miał 75 lat.

Nie żyje Edward Dwurnik
Nie żyje Edward DwurnikTVN24

Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wolskie Centrum Kultury

Pozostałe wiadomości