Zmiany w komunikacji miejskiej w Święto Niepodległości i długi weekend

Źródło:
PAP
Marsz narodowców ma być legalny i mieć charakter państwowy
Marsz narodowców ma być legalny i mieć charakter państwowyTVN24
wideo 2/3
Marsz narodowców ma być legalny i mieć charakter państwowyTVN24

Długi weekend oraz obchody Święta Niepodległości spowodują zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. W związku z licznymi manifestacjami planowanymi 11 listopada w centrum autobusy i tramwaje pojadą objazdami. Pasażerów czekają też utrudnienia związane z wyłączeniem kilkunastu stacji metra. Już w środę autobusy linii nocnych będą kursowały według weekendowych rozkładów jazdy.

Od czwartku 11 listopada do niedzieli 14 listopada komunikacja miejska będzie funkcjonowała na zmienionych zasadach. Pierwsze zmiany zostaną wdrożone w nocy 10 listopada. Autobusy linii nocnych będą jeździły według rozkładu weekendowego, ale na trasy nie wyjedzie linia N58 kursująca wyłącznie w piątki i w soboty. Metro będzie natomiast kursowało na podstawie piątkowego rozkładu jazdy dla nocnych przejazdów.

Organizacja komunikacji miejskiej 11 listopada

W Święto Niepodległości, czyli 11 listopada, tramwaje, pociągi SKM i autobusy linii dziennych będą kursowały według rozkładu świątecznego, a nocne - niedzielnego. Zawieszone zostanie kursowanie linii 126.

W metrze będzie również obowiązywał rozkład świąteczny, jednak w godzinach 11-19 na tory wyjedzie więcej pociągów linii M1. Tego dnia wieczorem na pierwszej linii metra rozpoczynają się zaplanowane prace modernizacyjne i po godzinie 21 pociągi będą jeździły średnio co pięć i pół minuty na skróconej trasie Metro Młociny-Dworzec Gdański. Z ruchu wyłączonych zostanie 14 stacji. Nie będzie kursów nocnych. Uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.

Przypominamy, że do niedzieli z ruchu wyłączone są także trzy stacje linii M2 na Targówku i Pradze Północ. Toczą się tam prace związane z połączeniem istniejącej infrastruktury z nowo budowanym odcinkiem.

W związku ze zgłoszonymi na czwartek 11 listopada manifestacjami kierowców i pasażerów czekają utrudnienia. Według zapowiedzi ratusza w centrum zarejestrowano 27 zgromadzeń. Oprócz tego na trasie od ronda Dmowskiego do Stadionu Narodoweggo ma przejść Marsz Niepodległości, któremu nadano status uroczystości państwowej. "W miarę zamykania przez policję dla ruchu kolejnych ulic, pojazdy komunikacji miejskiej będą kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnym, ich trasy mogą być także skracane" - przekazał ZTM. Urzędnicy zachęcają do podróżowania tego dnia metrem i koleją. Na stronie internetowej i w mediach społecznościowych będą na bieżąco relacjonowali kolejność wprowadzanych zmian.

Od godziny 4.00 do północy 11 listopada będzie obowiązywało wzajemne honorowanie biletów ZTM i KM w 1. i 2. strefie biletowej, a także wzajemne honorowanie biletów ZTM, PKP Intercity, ŁKA i Polregio na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia. Pasażerowie z biletami "kartonikowymi" ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, korzystając z pociągów, muszą napisać na ich odwrocie datę i godzinę w formacie 24-godzinnym, czyli np. "11.11.2021 godz. 08.55", a posiadacze biletów zakodowanych na WKM muszą je uprzednio aktywować, na przykład u kierownika pociągu.

Przez cały dzień pasażerom komunikacji miejskiej będzie pomagało ponad 20 informatorów. Jak zaznacza ZTM, "w kluczowych miejscach pokierują pasażerów do najlepszego dostępnego środka transportu". Będzie także informacja mobilna - pojazdy ZTM podjadą między innymi na przystanki na zamkniętych odcinkach tras.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zmiany w komunikacji w długi weekend

Kolejne zmiany czekają na pasażerów w piątek, 12 listopada. Autobusy dzienne pojadą według rozkładu sobotniego, a L31, L47, L48 - powszedniego.

Rozkłady zmienią się dla linii: 105, 110, 122, 131, 132, 136, 138, 140, 145, 150, 167, 182, 186, 189, 199, 210, 245, 500, 503, 504, 507, 509, 511, 517, 520, 522, 523, 527, 709, 710, 719, 724, 739, 742 i 743. Ponadto w godzinach szczytu na swoje trasy wyjadą autobusy: 225, 313, 317, 326, 401, 402, 412 i 414. Uruchomione zostaną także dodatkowe kursy skrócone na liniach: 109, 162, 178, 190, 197, 521 i 723. Na trasę wyjadą autobusy linii 850, a kursowanie linii 409 zostanie zawieszone.

Według sobotniego rozkładu jazdy pojadą także tramwaje, a specjalne rozkłady będą obowiązywać dla linii 17, 18 i 26. Składy linii 14 pojadą zmienioną trasą z pętli Banacha - Puławską, Woronicza, Wołoską i Marynarską do pętli PKP Służewiec.

Na linii 24 uruchomione zostaną dodatkowe kursy skrócone na trasie Koło - plac Narutowicza.

Pociągi metra linii M2 będą kursowały zgodnie z rozkładem sobotnim, natomiast linii M1 do godz. 6 i po godzinie 19.00 co około 5,5 minuty, a w godzinach 6.00-19.00 co 4,5 min. Nie będzie kursów nocnych.

Z kolei SKM będzie kursowała według rozkładu świątecznego.

W sobotę i niedzielę, 13-14 listopada jedyne zmiany wystąpią w metrze: pociągi linii M1 przez cały dzień będą jeździły co około 5,5 min. Nie będzie kursów nocnych. 

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP