W sobotni wieczór pobiegną, by uczcić powstańców

Źródło:
tvnwarszawa.pl
80. rocznica Powstania Warszawskiego - konferencja
80. rocznica Powstania Warszawskiego - konferencja
TVN24
80. rocznica Powstania Warszawskiego - konferencjaTVN24

W sobotę, 27 lipca, wieczorem ulicami trzech warszawskich dzielnic pobiegną uczestnicy Biegu Powstania Warszawskiego. Będą utrudnienia w ruchu

Bieg Powstania Warszawskiego jest imprezą zaliczaną do Warszawskiej Triady Biegowej, czyli największego cyklu biegowego w Polsce. W jej skład wchodzą też Bieg Konstytucji i Bieg Niepodległości.

- Bieg Powstania Warszawskiego to wielkie biegowe święto, ukochany bieg warszawianek i warszawiaków. To szczególne wydarzenie jednoczy wszystkich uczestników w zaszczytnym celu – możliwości oddania hołdu uczestnikom Powstania Warszawskiego. Bohaterski zryw stolicy miał miejsce blisko 80 lat temu, ale pamięć o tym wydarzeniu jest w naszych sercach wiecznie żywa - powiedziała cytowana w komunikacie stołecznego ratusza Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy.

ZOBACZ: 80. rocznica Powstania Warszawskiego pod hasłem "W jak wolność".

Dwa dystanse

Bieg z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędzie się w najbliższą sobotę, 27 lipca. Biegacze będą zmagać się na dwóch dystansach: 5 i 10 km. Do tej pory do udziału zgłosiło się ponad 10 tys. osób.

"Krótszy bieg rozpocznie się o godzinie 20.30, a dłuższy o godzinie 21:15. W czasie zawodów piesi przekroczą trasę biegu wyłącznie w wyznaczonych miejscach i pod nadzorem obsługi zawodów lub policji. Szczegóły organizacyjne można znaleźć na stronie www.biegpowstaniawarszawskiego.pl" - podał stołeczny ratusz.

Bieg jest organizowany we współpracy Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa i Fundacji Maraton Warszawski.

Ratusz podkreślił, że trasa biegu związana jest z symbolicznymi miejscami dla powstańczego zrywu z 1944 r. Rywalizacja na obu dystansach rozpocznie się przy skrzyżowaniu ulic Bonifraterskiej i Konwiktorskiej. W sierpniu 1944 r. toczyły się tu ciężkie walki. Po starcie zawodnicy pobiegną Bonifraterską, Muranowską, a potem Andersa i wiaduktem nad torami kolejowymi w kierunku Żoliborza.

Trasa 33. Biegu Powstania Warszawskiego UM Warszawa

Utrudnienia w Śródmieściu

Przygotowanie startu i mety rozpocznie się kilka godzin przed zawodami. Z tego powodu w sobotę, 27 lipca, o godzinie 16.30 zostanie zamknięta ulica Konwiktorska, a także Bonifraterska – od Konwiktorskiej do Świętojerskiej. Do godziny 19.30 kierowcy przejadą jednym pasem ulicy Bonifraterskiej, między Muranowską a Wałową. Około godziny 19.30 zostanie zamknięty również przejazd przez plac Krasińskich. Kierowcy skręcą w ulicę Długą. Później, w godzinach 20.45-21.30, osoby jadące ulicą Miodową będą kierowane w ulicę Kapucyńską i na Trasę W-Z. W tym czasie na placu Teatralnym nie będzie można wjechać w ulicę Senatorską w kierunku placu Zamkowego.

Jadący ulicą Słomińskiego nie skręcą w ulice Międzyparkową i Szymanowską. Dopuszczony będzie dojazd do posesji położonych w rejonie Dawidowskiego i Inflanckiej – bez możliwości wjazdu na Andersa.

Ruch na plac Krasińskich i ulicę Muranowską wróci około godziny 22. Ulica Konwiktorska będzie zamknięta najdłużej. Samochody pojadą nią dopiero w niedzielę, 28 lipca, o godzinie 2.

Po zbiegnięciu z wiaduktu zawodnicy pobiegną ulicą Mickiewicza. Następnie na placu Inwalidów skręcą w ulicę Czarnieckiego i po dobiegnięciu do ul. Krasińskiego skierują się w stronę Centrum Olimpijskiego.

ZOBACZ: "Warszawiacy są zgodni, że upamiętnienie Powstania Warszawskiego jest ważne".

Utrudnienia na Żoliborzu

O godzinie 20 zostanie zamknięta jezdnia ulicy Mickiewicza prowadząca w stronę Bielan, od wiaduktu kolejowego do placu Inwalidów. Z placu kierowcy dojadą jednym pasem ulicy Mickiewicza tylko do ul. gen. Zajączka, gdzie będą musieli skręcić w prawo. Z ulicy gen. Zajączka, po obu stronach, nie będzie wyjazdu na Mickiewicza.

Także o godzinie 20 zostaną wyłączone z ruchu plac Inwalidów oraz ulica Czarnieckiego – po stronie Cytadeli. Nieprzejezdny stanie się również fragment ulicy Krasińskiego od Wisłostrady do Czarnieckiego. Z ulicy Dziennikarskiej będzie skręt w prawo w ulicę Krasińskiego i otwarty przejazd nią do placu Wilsona. Natomiast na samym placu kierowcy nie skręcą w Krasińskiego w stronę Wisłostrady.

Ruch na poszczególnych ulicach będzie wracał stopniowo, w miarę opuszczania trasy przez ostatniego z zawodników. Około godziny 22 zaplanowano otwarcie ulicy Mickiewicza. Pół godziny później samochody pojadą przez plac Inwalidów oraz ulicami Czarnieckiego i Krasińskiego.

Utrudnienia na Bielanach

Na węźle z Wisłostradą zawodnicy rywalizujący na krótszym dystansie skręcą w prawo, w stronę Starego Miasta. Z kolei osoby, które wybiorą dłuższy dystans, skręcą w lewo, w ulicę Gwiaździstą. Pobiegną nią aż do końca, wzdłuż parku Kępa Potocka. Do Śródmieścia wrócą Wisłostradą.

ZOBACZ: Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek".

O godzinie 20 zostanie zamknięta jezdnia Wisłostrady prowadząca w stronę Wilanowa, na odcinku od mostu Skłodowskiej-Curie do ulicy Wenedów. Kierowcy nie zjadą na Wybrzeże Gdyńskie z Pułkowej, mostu Skłodowskiej-Curie, Trasy AK i mostu Grota-Roweckiego.

Ruch na jezdni w stronę Gdańska będzie odbywał się bez większych utrudnień. W czasie zawodów kierowcy nie skręcą jedynie w ulice Sanguszki, Krasińskiego i Gwiaździstą. Zamknięty fragment Wisłostrady ominą ulicami Jagiellońską lub Wysockiego.

O godzinie 21 zostanie wyłączona z ruchu ulica Gwiaździsta. Zamknięte będą również wyjazdy z osiedli do niej dochodzących. Ulica Podleśna nie będzie miała połączenia z Gwiaździstą – możliwy będzie wyłącznie wjazd na osiedle. Ruch na Gwiaździstą wróci około godziny 22.30.

Ostatni odcinek trasy biegu poprowadzi ulicami: Wybrzeże Gdyńskie, Krajewskiego, Zakroczymską i Konwiktorską. Ulice przed metą również zostaną zamknięte o godzinie 20. Otwarta pozostanie nitka ulicy Sanguszki prowadząca w stronę Wisłostrady, aby mieszkańcy mogli wyjechać z Nowego Miasta. Przywrócenie ruchu na Wisłostradzie oraz ulicach Krajewskiego i Zakroczymskiej planowane jest o godzinie 23.

Zakaz parkowania, komunikacja miejska na objazdach

W dniu zawodów na trasie rywalizacji zostaną ustawione znaki zakazu zatrzymywania się i postoju wraz z tabliczką informującą o możliwości odholowania pojazdu na koszt właściciela. Przez całą sobotę, 27 lipca, samochodów nie będzie można zaparkować na ulicach Konwiktorskiej i Bonifraterskiej, między Muranowską a Świętojerską. Później, o godzinie 16.30, zakazy staną także na ulicach Sapieżyńskiej i Wałowej. Na pozostałych drogach zakaz parkowania będzie obowiązywał od godziny 20 do końca dnia.

Wraz z rozpoczęciem przygotowań do imprezy i zamykaniem kolejnych ulic, etapami na trasy objazdowe będą kierowane tramwaje linii: 6, 15 i 18 oraz autobusy linii: 100, 114, 116, 121, 122, 157, 178, 180, 185, 197, 503 i 518.

Uczestnicy 33. Biegu Powstania Warszawskiego w sobotę, 27 lipca, na podstawie numeru startowego są uprawnieni do nieodpłatnych przejazdów pojazdami Warszawskiego Transportu Publicznego (autobusami, tramwajami, metrem, pociągami SKM, KM i WKD) w granicach pierwszej strefy biletowej ZTM.

Autorka/Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Stadionowy zakaz zapowiadają władze Polonii Warszawa wobec kibiców, którzy na piątkowym meczu ze Zniczem Pruszków wywiesili baner z homofobicznym hasłem. "Na naszym stadionie nie ma i nigdy nie będzie przyzwolenia na takie zachowania" - czytamy w oświadczeniu klubu wydanym pięć dniu po zdarzeniu

Baner "Strefa wolna od LGBT" na meczu Polonii Warszawa. Reakcja władz klubu, po pięciu dniach

Baner "Strefa wolna od LGBT" na meczu Polonii Warszawa. Reakcja władz klubu, po pięciu dniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Warszawa Stadion, gdzie zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich, doszło do śmiertelnego wypadku. Były utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W środę prokuratura przeprowadziła czynności z 26-latkiem zatrzymanym w związku z atakiem w Lesie Bródnowskim. Obywatel Uzbekistanu usłyszał zarzut z artykułu 157 Kodeksu karnego, który dotyczy spowodowania średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Nastolatkowie ranieni nożem w lesie. Podejrzany usłyszał zarzut

Nastolatkowie ranieni nożem w lesie. Podejrzany usłyszał zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierujący toyotą ciągnął na pasie holowniczym 92-latka na wózku inwalidzkim. Na łuku drogi starszy mężczyzna spadł i zginął. Sąd wydał wyrok w tej sprawie.

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Burmistrz Łochowa (Mazowieckie) Robert G. i skarbniczka Maria K. usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych. Może im grozić nawet do 10 lat więzienia. Decyzją prokuratora oboje zawieszono w obowiązkach służbowych na stanowiskach burmistrza i skarbniczki gminy Łochów.

Burmistrz i skarbniczka z zarzutami, zostali zawieszeni

Burmistrz i skarbniczka z zarzutami, zostali zawieszeni

Źródło:
PAP

Kąpieliska w Serocku i Nieporęcie na Jeziorze Zegrzyńskim zostały zamknięte ze względu na zakwit sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim, zakaz kąpieli

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim, zakaz kąpieli

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Chciałam przede wszystkim zrobić płytę o Warszawie. Podejść do powstania w humanistyczny sposób, mówiący o emocjach - mówiła o swoim nowym albumie Monika Brodka. Krążek powstał z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Premierowy koncert pokaże TVN24.

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot LOT lecący z Warszawy do Bukaresztu krążył długo nad Mińskiem Mazowieckim. Embraer wykonał kilka pętli i wylądował w stolicy. Powodem była usterka techniczna.

Wystartował z Warszawy, krążył nad Mińskiem Mazowieckim i zawrócił. "W Bukareszcie nie było mechanika"

Wystartował z Warszawy, krążył nad Mińskiem Mazowieckim i zawrócił. "W Bukareszcie nie było mechanika"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W akcji brało udział ponad 80 policjantów. Przeszukali blisko 80 hektarów, a także koryto i brzegi rzeki Rozoga. Nie trafili na żaden ślad. 28-letni Sebastian Grądzik zaginął 13 lipca. Tego dnia wyszedł z domu i już nie wrócił. Nie nawiązał też kontaktu z bliskimi. 

Przeszukali 80 hektarów oraz  koryto i brzegi rzeki. Nie trafili na żaden ślad

Przeszukali 80 hektarów oraz koryto i brzegi rzeki. Nie trafili na żaden ślad

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przedstawiła zarzuty dwóm mężczyznom podejrzanym o brutalne pobicie mężczyzny na Grójeckiej. Powodem agresji miało być wyłącznie to, że 32-latek zwrócił im uwagę w tramwaju, że zachowują się zbyt głośno. Poszkodowany stracił przytomność, trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami twarzy. Przebywa tam do dziś.

Kopali po głowie za zwrócenie uwagi w tramwaju. Zarzuty dla 22-latków

Kopali po głowie za zwrócenie uwagi w tramwaju. Zarzuty dla 22-latków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Starszy mężczyzna leżał przy betonowym kwietniku na Szanajcy. Był zakrwawiony, twarz zaczęła mu sinieć, nie oddychał. 70-latek przeżył dzięki szybkiej reakcji strażników miejskich.

"Śmierć była blisko". Zakrwawiony leżał przy betonowym kwietniku

"Śmierć była blisko". Zakrwawiony leżał przy betonowym kwietniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocne prace na kładce pieszo-rowerowej przez Wisłę nie pozwalają spać mieszkańcom Pragi Północ. Czy to właściwa pora na poprawianie słupków? Jak wyjaśniają drogowcy, roboty w dzień wymagałyby zamknięcia mostu. I przepraszają za uciążliwości.

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy Zarządu Zieleni ogłosili konkurs na "usługę aktualizacji misji i wizji". O co chodzi? Z dokumentacji wynika, że efektem prac ma być "opracowanie, które w zwięzły i kompleksowy sposób opisze misję, wizję i najważniejsze założenia kultury organizacyjnej" miejskiej jednostki odpowiedzialnej za tereny zielone. Ma to kosztować maksymalnie 130 tysięcy złotych.

Konkurs na "aktualizację misji i wizji". Urzędnicy gotowi wydać 130 tysięcy

Konkurs na "aktualizację misji i wizji". Urzędnicy gotowi wydać 130 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Otwocku ustawiono kilkanaście wiat przystankowych w stylu świdermajer. Drewniane konstrukcje spodobały się dwóm warszawskim radnym, którzy postawili wybadać możliwość zbudowania podobnych w dzielnicy Wawer. Odpowiedź ratusza wyraźnie ich zirytowała.

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacjach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia występowały utrudnienia dla na linii średnicowej - ostrzegali rano kolejarze. Po godzinie 9 uporali się z usterką i przywrócili rozkładową jazdę pociągów.

Awaria urządzeń sterowania na dwóch ważnych stacjach. Pociągi miały opóźnienia

Awaria urządzeń sterowania na dwóch ważnych stacjach. Pociągi miały opóźnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Aleksandra Gajewska, Marcin Kierwiński, Michał Szczerba, a może obecna wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska? Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" to lista potencjalnych kandydatów z Platformy Obywatelskiej do zastąpienia Rafała Trzaskowskiego, gdyby ten wygrał wybory prezydenckie w przyszłym roku.

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Źródło:
PAP