Uczczą rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Będą utrudnienia

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Morawiecki: 46 ton bomb zrzuconych na Wieluń znaczyło pierwsze kroki na szlaku II wojny światowej
Morawiecki: 46 ton bomb zrzuconych na Wieluń znaczyło pierwsze kroki na szlaku II wojny światowejTVN24
wideo 2/11
83. rocznica wybuchu II wojny światowej

Na wtorek, 27 września zaplanowano w Warszawie obchody 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Główne uroczystości z udziałem władz państwowych i samorządowych odbędą się przy ulicy Matejki. W trakcie ich trwania będą zmiany w ruchu drogowym i parkowaniu.

Uroczystości zaplanowano pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. We wtorek zostanie tam wprowadzony zakaz zatrzymywania się i postoju wraz z tabliczką informującą o możliwości odholowania pojazdu na koszt właściciela.

Ograniczenia te będą obowiązywać na ulicach: - Matejki – na odcinku od Alej Ujazdowskich do Wiejskiej – włącznie z zatokami postojowymi, w godz. 0.01 do 17 (z wyłączeniem pojazdów organizatora, służb miejskich, gości, autobusu przewożącego poczty sztandarowe i pojazdów posiadających przepustkę); - Wiejskiej – na odcinku od Frascati do Pięknej - włącznie z zatokami postojowymi, w godz. 0.01 do 17 (z wyłączeniem pojazdów organizatora, służb miejskich, gości, autobusu przewożącego poczty sztandarowe i pojazdów posiadających przepustkę); - Chopina – na odcinku od Sieroszewskiego do Alej Ujazdowskich – włącznie z zatokami postojowymi, w godz. 0.01 do godz. 14.30 (z wyłączeniem pojazdów organizatora, służb miejskich i pojazdów posiadających przepustkę).

W czasie uroczystości na okolicznych drogach obowiązywał będzie także zakaz ruchu.

Zostanie on wprowadzony na ulicach: - Matejki – na odcinku od wjazdu do Ambasady Kanady do ulicy Wiejskiej (z zapewnieniem dojazdu do Ambasady) – od godz. 10 do 17; - Wiejskiej – na odcinku od ulicy Frascati do Pięknej (z zapewnieniem możliwości wjazdu i zatrzymania się gości VIP, pojazdów organizatora i pojazdów posiadających przepustkę) – od godz. 13 do 16.

Uroczystości

Obchody rozpoczną się o godz. 13.15 od złożenia kwiatów pod pomnikiem generała Stefana Roweckiego ps. "Grot". Uroczystości główne, pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, odbędą się o godz. 14. Polskie Państwo Podziemne funkcjonowało od 27 września 1939 roku do 1 lipca 1945 roku. Były to tajne struktury państwa polskiego, a zarazem największa tego rodzaju organizacja funkcjonująca na świecie w czasie II wojny światowej. Zbrojnym ramieniem PPP była najpierw organizacja wojskowa pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski (SZP), następnie Związek Walki Zbrojonej (ZWZ), który w lutym 1942 roku został przekształcony w Armię Krajową.

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości