Ulice

W sierpniu metro zacznie oddawać ulice

Ulice

AGP MetroZamknięte przez budowę metra ulice już niedługo będą otwarte

Bez Prostej i Świętokrzyskiej da się żyć, ale dla odczuwających ich brak kierowców mamy dobre wiadomości: zbliża się termin oddania ulic miastu. Nie oznacza to jednak, że od razu będą przejezdne.

Ulice, zamknięte przez budowę II linii metra, mają być sukcesywnie przekazywane miastu w już od sierpnia. Urzędnicy nie chcą jednak podać dokładnego harmonogramu. - Trwa jego zatwierdzanie. Do tego momentu nie możemy nic powiedzieć - informuje Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. Jak długo potrwają ustalenia? - Tego też na razie nie mogę powiedzieć - ucina.

Prosta będzie szersza...

Tak czy owak, kierowcy będą się musieli wykazać jeszcze odrobiną cierpliwości. Niektóre ulice będą bowiem przebudowywane. Jedną z nich jest Prosta, zamknięta od czerwca 2011 roku.

Inwestorem będzie tu Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych. - Metro będzie przekazywało nam grunty stopniowo, ale nie wiem kiedy się to rozpocznie - informuje jednak Małgorzata Gajewska, rzeczniczka ZMID.

Jak dodaje, ulica będzie przebudowana od ronda Daszyńskiego do ronda ONZ. Za to, gdy już zostanie otwarta, kierowcy poczują poprawę: - Do dyspozycji będą po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Na wysokości ulicy Żelaznej, w okolicy Norblina, będzie zwężenie do dwóch pasów w każdym kierunku. Torowisko będzie po środku - precyzuje Gajewska.

... a Świętokrzyska węższa

Przebudowę ronda Daszyńskiego i ronda ONZ wykona metro. Za nim jadący od strony Woli kierowcy trafią jednak na kolejne zwężenie. W 2015 roku w nowej odsłonie ma się zaprezentować się warszawiakom Świętokrzyska. Po zakończeniu inwestycji ma być węższa, pełna drzew, a miejsca parkingowe mają być uporządkowane tak, by nie dało się tam stawać "na dziko".

Zamknięte ulice

Z utrudnieniami związanymi z budową II linii metra, kierowcy muszą się liczyć od blisko dwóch lat. Od czerwca 2011 roku zamknięte są ulice Prosta oraz Sokola. Świętokrzyska wyłączona została miesiąc później. W październiku tego samego roku budowniczowie metra rozpoczęli prace na pl. Wileńskim, co również wiąże się z utrudnieniami dla kierowców.

Na czas budowy II linii metra ciąg ulic Grzybowska - Królewska na odcinku od Towarowej do Krakowskiego Przedmieścia stał się prawie w całości buspasem, z którego korzysta komunikacja miejska. Na pograniczu Woli i Śródmieścia w wielu miejscach wprowadzono też ruch jednokierunkowy.

Oprócz planowanych wyłączeń, awaryjnie trzeba było zamknąć tunel Wisłostrady. W sierpniu 2012 roku doszło do wycieku na budowie stacji Powiśle.

Tak wyglądał plac budowy w połowie stycznia:

Budowa metra przy Świętokrzyskiej
Budowa metra przy ŚwiętokrzyskiejTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

b/roody

Źródło zdjęcia głównego: AGP Metro

Pozostałe wiadomości