Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Pierwszy tramwaj dojechał na Nowodwory

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plTramwaj dojeżdża na Nowodwory

Pierwsi pasażerowie przejechali tramwajem z Młocin na Nowodwory. W niedzielę wiceprezydent Warszawy i dyrektor ZTM oficjalnie otworzyli długo oczekiwane połączenie. W poniedziałek zaczną się regularne kursy. Ale to nie jedyna zmiana, jaka czeka na pasażerów tej części miasta.

Około południa na węźle Młociny pojawiła się wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska i dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Wiesław Witek. Oficjalnie zainaugurowali kurs linii numer 2 na Nowodwory. Na miejscu stawili się też mieszkańcy, którzy wsiedli do dwóch podstawionych składów z naklejkami "Jedź z nami na Nowodwory". I pojechali na wycieczkę przedłużoną linią.

W niedzielę tramwaje specjalnej linii "N" będą kursowały do godz. 18 co 15 min. Po nowych torach pojadą nowoczesne pesy typu 128N Jazz Duo. Nie zabrakło też atrakcji dla miłośników historycznego taboru - linię "N" obsługuje zabytkowa "Berlinka" z 1940 roku.

Siedmiokilometrowa trasa

To jednak tylko przedsmak. Dzień później, od początku kursowania, tramwaje linii 2 będą jeździły regularnie na tej wydłużonej, siedmiokilometrowej trasie i zatrzymywały się na dwóch nowych przystankach – przy skrzyżowaniu ulicy Światowida z ul. Štefánika i ul. Ordonówny. ZTM obiecuje, że tramwaje będą podjeżdżały na przystanki co 4 minuty w godzinach szczytu, co 6 poza nim i co 7,5 minuty w dni świąteczne.

"W godzinach szczytu komunikacyjnego "dwójka" będzie kursowała dodatkowo na trasie skróconej Metro Młociny – Tarchomin Kościelny co 8 minut. Na wspólnym odcinku trasy (Metro Młociny – Tarchomin Kościelny) w godzinach szczytu tramwaje będą podjeżdżały na przystanki co 2-4 minuty. Podróż tramwajem z Młocin na Nowodwory potrwa zaledwie 14 minut" – zapowiadają urzędnicy.

Tramwaj na Nowodwory | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Tramwaj na Nowodwory | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Tramwaj na Nowodwory | Lech Marcinczak / tvnrwaszawa.pl
Tramwaj na Nowodwory | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Tramwaj na Nowodwory | Lech Marcinczak / tvnrwaszawa.pl
Tramwaj na Nowodwory | Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Likwidacja i wydłużenie

Ale to nie koniec nowości. Po konsultacjach społecznych ZTM wprowadzi dodatkowe zmiany w komunikacji.

Linie autobusowe 101 i E-8 zostaną zlikwidowane. Jak już pisaliśmy, pojazdy jeżdżące na tych liniach mają być wykorzystane do poprawy komunikacji w innych rejonach Białołęki, gdzie nie docierają tramwaje.

Posłużą m.in. do obsługi linii 134 na wydłużonej trasie do pętli Metro Marymont, częstotliwość kursowania autobusów w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego zostanie zwiększona do 20 minut.

Autobusy będą jeździły również na nowo uruchomionej linii 214, która połączy wschodnią i zachodnią część Białołęki (autobusy będą kursowały co pół godziny). Częściej będą również kursowały autobusy linii 211 i 516.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONSULTACJACH DOTYCZĄCYCH KOMUNIKACJI NA BIAŁOŁĘCE

214 - nowa linia na Białołęce
ZTM

ran/pm