Osiem miesięcy bez fotoradarów. Niebezpieczniej? "Trudno ocenić"

Fotoradar przy Batoregofot. Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Z badań Instytut Transportu Drogowego wynika, że likwidacja fotoradarów przyniosła niepokojące efekty. Większość kierowców po prostu nie zwalnia. Dane z warszawskich skrzyżowań wcale nie są jednoznaczne, ale urządzenia i tak ostatecznie znikną do końca roku.

Skrzyżowanie Witosa i Sobieskiego. Zanim stanęły tu fotoradary, kolizje były na porządku dziennym. Pamiętamy to dobrze w redakcji tvnwarszawa.pl - poranki bez kolizji w tym miejscu zdarzały się naprawdę rzadko.

Gdy włączono urządzenia, kolizje praktycznie zniknęły, a dodatkowo poprawiła się płynność ruchu, bo kierowcy rzadziej przemykali na "ciemnopomarańczowym". 8 miesięcy po tym, jak fotoradary zniknęły za czarną folią zapytaliśmy policjantów, czy sytuacja się pogorszyła.

Niespodzianka

Porównaliśmy liczbę wypadków i kolizji (tych, przy których interweniowała policja) między styczniem a sierpniem tego roku (czyli cały okres po wyłączeniu urządzeń) z analogiczną częścią roku 2015, gdy radary pracowały pełną parą. I tak w 2015 roku na tym dużym skrzyżowaniu doszło do 36 kolizji. Tymczasem od stycznia do sierpnia tego roku było ich… tylko 16.

Nie da się jednak wyciągnąć z tego wniosku, że bez radarów jest bezpieczniej. Przeczą temu bowiem dane z dwóch innych skrzyżowań, których radary też już nie kontrolują. Na rogu Domaniewskiej i Wołoskiej od stycznia do sierpnia 2015 doszło do jednego poważnego wypadku i 7 kolizji. Po wyłączeniu urządzeń na szczęście nie doszło do żadnego wypadku, ale kolizji było 9.

Z kolei na skrzyżowaniu al. Niepodległości z Batorego w ubiegłym roku policja zanotowała 17 kolizji. Za to po wyłączeniu urządzeń doszło tam do dwóch wypadków, w których zostały ranne dwie osoby. Kolizji było jednak aż 27.

Zdania są podzielone

Nie dziwi więc, że stołeczna drogówka wstrzymuje się od ocen. - Trudno wyciągać wnioski z tak małych liczb – uważa Piotr Jakubczak, zastępca naczelnika stołecznego wydziału ruchu drogowego. I dodaje: - My badamy problem nie tylko pod kątem działania - bądź nie - fotoradarów, ale także stosowania się do znaków przez kierowców, zgłoszeń od mieszkańców. Znamy niebezpieczne miejsca i tam reagujemy.

Bardziej kategorycznie wypowiadają się eksperci z Instytutu Transportu Samochodowego. Wiosną sprawdzali, jak zachowują się kierowcy na skrzyżowaniach bez radarów. Obserwowali to m.in. w Warszawie (na Wisłostradzie przy Karowej, na Trakcie Brzeskim przy Objazdowej oraz w al. Niepodległości na wysokości Biblioteki Narodowej, a więc w nieco innym miejscu, niż stał zlikwidowany fotoradar) oraz w Nowym Dworze Mazowieckim.

Przez 24 godziny naliczyli 228 168 samochodów (178 747 osobowych i 49 421 ciężarowych), które przejeżdżały przez skrzyżowania. - W ciągu doby dopuszczalną prędkość przekroczyło 166 314 (73 proc.) kierowców, w tym o więcej niż 10 km/h przekroczyło 103 645 (45 proc.) - alarmowali po ogłoszeniu wyników.

I rzeczywiście, liczby te pokazują, jak wielu kierowców za nic ma oznakowanie, jeśli nie spodziewa się kary. Jeszcze większe wrażenie robi zestawienie 166 314 łamiących przepisy w ciągu domy ze średnią liczbą „ujawnionych” przypadków przekroczenia prędkości w kontrolowanych punktach, gdy radary działały. Była ona mniejsza o trzy rzędy wielkości i wyniosła… 218.

Świąteczny prezent dla piratów

- Badania potwierdzają tezę, że większość polskich kierowców jeździ zdecydowanie za szybko - podsumowała Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

Tymczasem od stycznia na warszawskich – i nie tylko – ulicach zdecydowana większość fotoradarów zawinięta jest w czarną folię. Początkowo, po zamianie przepisów, która odebrała strażom miejskim i gminnym prawo do posługiwania się takimi urządzeniami, wydawało się że przejmie je Inspekcja Transportu Drogowego. Tak się jednak nie stało, bo służby nie dogadały się co do tego, kto ma pokryć koszty dostosowania oprogramowania urządzeń.

Warszawska straż miejska ogłosiła właśnie przetarg na… ostateczną likwidację urządzeń. 24 fotordary ustawione w 15 miejscach. Mają zniknąć do 21 grudnia. Trafią do magazynu, a później, być może zostaną sprzedane.

Fotoradary nie działają od początku roku:

Fotoradary zniknęły
Fotoradary zniknęłyTVN24

skw/r

Źródło zdjęcia głównego: fot. Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu w Warszawie odbył się marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP