Umowa na kolejny odcinek A2 podpisana. Kierowcy pojadą nim za trzy lata

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odcinki autostrady A2 na wschód od WarszawyGoogle Maps

Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad podpisała umowę na projekt i budowę odcinka autostrady A2 Gręzów - Siedlce Zachód. Kierowcy skorzystają z niego jesienią 2023 roku.

Jak przekazała GDDKiA, wykonawcą inwestycji będzie firma Polaqua. Podpisana we wtorek umowa opiewa na kwotę ponad 559 milionów złotych. Wykonawca obowiązuje się w niej do zaprojektowania, uzyskania niezbędnych decyzji, a następnie budowy po nowym śladzie około 12,5 km autostrady o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. W ramach inwestycji powstaną też dwa węzły: Gręzy i Siedlce Zachód.

- Pomimo trudności związanych z epidemią żadna z budów nie zostaje zamknięta. Kolejny odcinek autostrady A2 wchodzi w fazę realizacji. To dobra wiadomość dla mieszkańców Siedlec, to dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy poruszają się po Polsce w osi wschód - zachód - przekonuje Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

To druga w tym roku umowa na realizację fragmentu autostrady A2. 5 marca GDDKiA sfinalizowała warty blisko pół miliarda złotych kontrakt na 12-kilometrowy odcinek pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki. Odpowiedzialna za jego projekt i wykonanie będzie firma PUT Intercor. Prace mają potrwać również do jesieni 2023 roku.

Co się dzieje na pozostałych odcinkach A2?

Na wschód od Warszawy w realizacji znajdują się już dwa odcinki autostrady A2 o łącznej długości 14,8 km: od węzła Lubelska do węzła Konik i dalej do obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Koszt realizacji obu odcinków to 764,3 milionów złotych. GDDKiA zakłada, że ten fragment uda się udostępnić kierowcom już w trzecim kwartale tego roku.

Jak dotąd nierozwiązana pozostaje kwestia odcinka Groszki - Gręzy pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. Przetarg na ten fragment został ogłoszony jesienią 2019 roku, ale nie został zakończony. - Po odwołaniu jednego z oferentów od decyzji GDDKiA, sprawę musi rozstrzygnąć Krajowa Izba Odwoławcza - przekazał nam Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Obecnie trwają również prace nad koncepcją programową dla odcinków od Siedlec przez Białą Podlaską do granicy z Białorusią, o łącznej długości 95,5 km. Jak informuje resort infrastruktury, ten etap prac ma zakończyć się jeszcze w obecnym kwartale.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o porozumieniu GDDKiA i CPK o poszerzeniu autostrady A2 na zachód od Warszawy i budowy kontrowersyjnej obwodnicy:

Porozumienie CPK i GDDKiA

CPK jako integrator infrastruktury
CPK jako integrator infrastruktury TVN24
wideo 2/2

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Pozostałe wiadomości