Prezent nie tylko na 8 marca. Chcą ronda Praw Kobiet w Legionowie

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
kz/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nasze Miasto Nasze Sprawy, Facebook Chcą aby w Legionowie powstało Rondo Praw Kobiet

Mieszkańcy Legionowa zaproponowali, by w ich mieście powstało rondo Praw Kobiet. "Będzie symbolicznym aktem solidarności z kobietami, nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie" - przekonują.

Chodzi o rondo położone u zbiegu Jagiellońskiej, Grottgera, Jasnogórskiej i Matejki. Projekt został przygotowany i złożony jako obywatelski, przez członkinie Legionowskiego Stowarzyszenia Promocji Samorządności Nasze Miasto Nasze Sprawy. Inicjatywę poparło prawie 400 mieszkanek i mieszkańców Legionowa. - Duże, pięknie oświetlone rondo, jak dotąd nie ma imienia. Nadanie mu nazwy "Rondo Praw Kobiet" będzie symbolicznym aktem solidarności z kobietami, nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie, a jednocześnie wyrazi przywiązanie mieszkańców do wartości demokratycznych. Legionowo jest miastem młodym i nowoczesnym, nie tylko historycznie, ale i duchowo. Legionowianie nie pozostają obojętni na łamanie praw kobiet, czemu wielokrotnie dali wyraz podczas protestów – przekazuje Anna Szczepłek Rzecznik Stowarzyszenia NMNS. 

Pomysłodawczynie nadania nazwy założyły Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej pod nazwą "Miasto dla Kobiet", który przygotował projekt uchwały wraz z uzasadnieniem. Zgodnie z przepisami, inicjatywa uchwałodawcza wymaga złożenia projektu wraz z poparciem w postaci podpisów co najmniej 300 mieszkańców, posiadających czynne prawo wyborcze. Projekt uchwały w sprawie nadania nazwy "Rondo Praw Kobiet" poparło w ciągu trzech dni prawie 400 osób. Dalsze kroki w sprawie projektu należą do Rady Miasta Legionowo.

Jeśli radni przyjmą uchwałę, Legionowo dołączy do grona miast, które już dzisiaj posiadają ulicę, skwer lub rondo Praw Kobiet, tak jak Częstochowa, Koszalin, Lublin, Łódź, Wałbrzych, Piaseczno, Józefosław czy Wrocław.

Autor:kz/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: GoogleMaps