Ze źródełka zamiast z butelki. Ustawią 300 punktów z wodą

W szkołach będą instalowane źródełka wody pitnejR. Motyl / UM Warszawa

W 300 warszawskich szkołach prowadzonych przez miasto zainstalowane zostaną tzw. źródełka wody pitnej. Na początek pojawią się one w podstawówkach i gimnazjach. Dzięki temu uczniowie będą mieli zapewniony nieograniczony, bezpłatny dostęp do wody pitnej.

W poniedziałek podpisy pod porozumieniem w tej sprawie złożyły prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie Hanna Krajewska.

"Pierwsze miasto w Polsce"

- To jest projekt pionierski - jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które wprowadza w szkołach możliwość picia ze specjalnych źródełek. Mamy nadzieję, że atrakcyjność picia ze źródełek zachęci dzieci do picia wody - powiedziała dziennikarzom prezydent Warszawy.

Zwróciła też uwagę, że choć woda w źródełkach będzie taka sama, jak płynie w kranach, to dzięki możliwości pochylania się nad strumieniem wody lepiej zachowane zostaną zasady higieny.

Z kolei Krajewska zapewniła, że woda płynąca w kranach w stolicy jest najwyższej jakości możliwej do osiągnięcia.

Montaż już w maju

Gotowość szkoły do montażu źródełka zgłaszać będzie mógł dyrektor placówki do Centrum Komunikacji Społecznej stołecznego ratusza. Wraz z deklaracją powinien przedstawić nie starsze niż rok wyniki badania wody w szkole. Pierwsze montaże źródełek mogą być przeprowadzone już w maju i czerwcu.

W szkołach będą instalowane źródełka wody pitnejR. Motyl / UM Warszawa

W Warszawie działa 215 szkół podstawowych, 152 gimnazja i 181 szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez miasto. Obecnie MPWiK ma podpisaną z wykonawcą umowę na 300 źródełek wody pitnej. Jak poinformowała prezydent, w pierwszej kolejności zainstalowane zostaną one w szkołach podstawowych i gimnazjach, po jednym w placówce. W zależności od potrzeb będzie on rozszerzany o kolejne źródełka w szkołach oraz o szkoły ponadgimnazjalne.

Szacunkowy koszt zakupu źródełek to blisko 1,4 mln zł (koszt jednego źródełka to prawie 4,6 tys. zł). Za zakup urządzeń zapłaci MPWiK, które przekaże je szkołom w formie darowizny. Koszt przygotowania instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej, sprawdzenie jakości wody w budynku oraz codziennego użytkowania źródełka leżą po stronie szkoły. Podwykonawca MPWiK będzie odpowiadał za montaż źródełka, badanie jakości wody po montażu oraz trzyletni serwis gwarancyjny.

Lepsza niż słodzone napoje

Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi dzieci powinny wypijać minimum 6-8 szklanek płynów dziennie, najlepiej w postaci wody. Przy dużej aktywności fizycznej lub wysokiej temperaturze otoczenia ilość wody powinna zostać zwiększona o dwie szklanki.

- Dziecko spędzające siedem godzin dziennie w szkole powinno w tym czasie wypić trzy szklanki płynu - zauważyła koordynatorka prowadzonej w warszawskich szkołach kampanii "Wiem co jem" Marta Widz. Przypomniała, że gdy dziecko za mało pije, następuje odwodnienie organizmu, w efekcie dziecko jest osłabione, zmęczone, może je boleć głowa, ma obniżoną koncentrację i sprawność fizyczną.

Jak zaznaczyła dziecko może nie odczuwać pragnienia, nawet gdy pojawia się już odwodnienie, stąd ważne jest przyzwyczajenie go do częstego, regularnego popijania wody, i konieczności zapewnienia jej dostępności.

Mówiąc o korzyściach picia wody przez dzieci, Widz zwróciła uwagę na napoje słodzone jako jedną z przyczyn nadwagi i otyłości oraz próchnicy u dzieci. Podała, że jedna półlitrowa butelka napoju zawiera przeciętnie 50 g cukru. Oznacza to, że wypijanie codziennie jednej takiej butelki napoju to rocznie 18,2 kg "wypitego" cukru.

Lżej w plecakach

Inne korzyści z zapewnienia dzieciom nieograniczonego dostępu do wody za pomocą źródełek to m.in. odciążenie ich szkolnych plecaków, gdyż dzieci nie będą nosić ze sobą butelek z napojami oraz zmniejszenie ilości pustych opakowań po napojach. Picie wody ze źródełek to także oszczędność w wydatkach indywidualnych rodziców oraz w wydatkach szkół i rad rodziców na zakup wody lub napojów butelkowanych.

Zapewnienie dostępu do wody zdatnej do picia dla dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych zapisano w zarządzeniu z czerwca 2014 r. w sprawie organizacji żywienia w placówkach, dla których organem prowadzącym jest miasto Warszawa. Obowiązek zapewnienia od 1 września 2015 r. nieograniczonego dostępu do wody pitnej w placówkach oświatowych nakłada także rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w tych placówkach.

PAP/jk/b

Źródło zdjęcia głównego: R. Motyl / UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Jeszcze przed wakacjami ma być gotowe przejście dla pieszych przez Wisłostradę na wysokości Karowej. Zarząd Dróg Miejskich podpisał właśnie umowę z wykonawcą prac. Nowa zebra pozwoli wygodnie przedostać się na most pieszo-rowerowy.

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa zatrzymali mężczyznę, w mieszkaniu którego znaleźli dużą ilosć narkotyków. 22-latek trafił do policyjnej celi. Odpowie za posiadanie mefedronu, marihuany oraz haszyszu.

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl