Najnowsze

Zatrzymali Moskali pod Olszynką Grochowską

Najnowsze

Inscenizacja Bitwy pod Olszynką Grochowską
Inscenizacja Bitwy pod Olszynką GrochowskąMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Kilkudziesięciu rekonstruktorów, zdyscyplinowane konie i widowiskowe akcje Polaków i Moskali - w sobotę na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych odbyła się inscenizacja Bitwy pod Olszynką Grochowską. Wszystko z okazji 187. rocznicy wydarzenia.

Widowisko - mimo mrozu - przyciągnęło tłumy. Inscenizacja z udziałem grup rekonstrukcyjnych rozpoczęła się około godziny 14, po uroczystej odprawie wojsk i przemówieniach gości. Jest jednym z elementów bogatych obchodów rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską - obchodzonej w sumie przez trzy dni.

Trzydniowe obchody

Pierwsze uroczystości rozpoczęły się już w piątek. Przed pomnikiem itwy u zbiegu Szerokiej i Traczy władze Pragi Południe zapaliły znicze i złożyły kwiaty.

W niedzielę z kolei swoje obchody organizuje dzielnica Rembertów i Stowarzyszenie Olszynka Grochowska. Rozpoczną się od mszy świętej o 12.30 w Kościele pw. Najczystszego Serca Maryi. O godzinie 15 zaplanowano wspólne odegranie "Warszawianki" i przemarsz pod wspomniany już monument upamiętniający wydarzenie. Tam odbędzie się dalsza część oficjalnych uroczystości.

Bronili Warszawy przed Moskalami

Bitwa pod Olszynką Grochowską była jednym z najbardziej krwawych starć powstania listopadowego. Rozegrała się 25 lutego 1831 roku. maszerującym na Warszawę wojskom feldmarszałka Iwana Dybicza zastąpiła drogę - właśnie w rejonie Grochowa - armia polska.

Nasze wojska liczyły około 40 tysięcy żołnierzy. Dowodzone były oficjalnie przez wybranego 20 stycznia wodzem naczelnym księcia Michała Radziwiłła, zaś faktycznie przez mianowanego dyktatorem generała Józefa Chłopickiego.

Armia Dybicza zmierzająca do Warszawy liczyła 60 tysięcy. Mimo dysproporcji na polską niekorzyść, armia rosyjska została zatrzymana i nie zdołała zająć z marszu Warszawy.

W wyniku walk zginęło ponad dziewięciu tysięcy żołnierzy rosyjskich i około siedmiu tysięcy Polaków.

kw/r

Pozostałe wiadomości