Willa rodziny Hartwigów znalazła się w rejestrze zabytków

Najnowsze

Dom Hartwigów wpisany do rejestru zabytkówMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Powiększyła się lista stołecznych zabytków. Wojewódzki konserwator dopisał do niej willę rodziny Hartwigów przy Krynicznej 3 na Pradze Południe. Według Jakuba Lewickiego, budynek zasługuje na ochronę ze względu na "zachowanie wartości artystyczne i naukowe".

Willa została wybudowana w dwudziestoleciu międzywojennym, a konkretniej w latach 1927-1930. Należała do Julii Goettel, jej męża Mieczysława Hartwiga i syna Oskara. Budynek nie doznał większego uszczerbku podczas wojny i po jej zakończeniu pozostał w rękach rodziny.

Kubiczna bryła

Konserwator zwraca uwagę na ciekawą architekturę willi, w której widać poszukiwanie trendów narodowych i tradycji lokalnej.

"Artystyczne walory budynku wynikają z jego formy o kubicznej bryle zamkniętej czterospadowym dachem i przejawiają się w swobodnej kompozycji elewacji, urozmaiconych ryzalitami, werandami i tarasami" - czytamy w uzasadnieniu decyzji konserwatora. Lewicki podkreśla też dobre proporcje budynku i skromne, ale estetyczne detale.

Mimo upływu lat, w środku willi znajdziemy elementy dawnego wyposażenia, co według konserwatora, nadaje willi Hartwigów autentyzmu.

Decyzja nie jest ostateczna

Postępowanie o wpisanie budynku do rejestru zostało wszczęte na wniosek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami i stowarzyszenia ŁADna Kępa. Decyzja o uznaniu willi za zabytek nie jest ostateczna. Można się od niej odwołać do ministra kultury.

Kilka dni temu informowaliśmy o innych stołecznych obiektach wpisanych przez Lewickiego do rejestru. Były to: gmach główny Sztabu Generalnego przy Rakowieckiej i dawne hale traktorów w Ursusie.

Wpis do rejestru to najdalej idąca formy ochrony zabytków. Nakłada na właściciela danego obiektu opiekę nad nim i ścisłą współpracę z konserwatorem zabytków.

Dawna fabryka traktorów w Ursusie Michał Krasucki
wideo 2/2

kw/mś