Wielcy faceci walczą przy Poezji

Najnowsze

Marcin Gula, tvnwarszawa.plNajlepsi sumici zjechali do Wawra

200 najlepszych zawodników sumo z 12 krajów zjechało do Wawra. Przez cały weekend w hali ośrodka sportu odbywają się mistrzostwa Europy w sumo seniorów i młodzieżowców.

Kto myśli, że sumo uprawia się tylko w Japonii, ten jest w błędzie. Od piątku może się o tym przekonać osobiście przychodząc do hali OSiR przy ul. Poezji 5. Przez najbliższe dni na ustawionym na środku sportowej sali dohyo stają naprzeciw siebie potężni mężczyźni i silne panie, sumici i sumitki z 12 krajów Europy.

Mistrzowie z Wawra

Skąd w Wawrze sumo? W dzielnicy od kilku lat działają dwa Uczniowskie Kluby Sportowe, w których można uprawiać tę dyscyplinę. Zawodnicy sumo z klubów Marysin Wawerski i Fuks Falenica odnoszą sukcesy na polskich i międzynarodowych arenach. W Wawrze nie brakuje mistrzów Polski, Europy i świata.

Z liczb wynika, że sumo w Polsce rozwija się intensywnie. 10 lat temu Polski Związek Sumo zrzeszał 12 klubów, dziś jest ich aż 98. Licencje posiada 1700 osób, natomiast dyscyplinę uprawia około 5 tysięcy.

Narodowy sport Japończyków

Sumo to japoński sport narodowy znany od początku VIII wieku. Stylem walki przypomina zapasy. W dosłownym tłumaczeniu "sumo" oznacza szybkie przeciwdziałanie uderzeniom rywala.

Walka sumo odbywa się na dohyo, podwyższonym ringu wykonanym z mieszaniny gliny i piasku, w kole o średnicy 4,55 m i wysokości od 30 do 60 cm. Istota rywalizacji polega na wypchnięciu przeciwnika poza pole walki (tawara) lub przewróceniu go za pomocą odpowiednich rzutów, pchnięć i uderzeń ciałem. Aktualnie na świecie w szkoleniu wykorzystywanych jest prawie 90 technik walk.

Mistrzostwa w Wawrze trwają do niedzieli. Można je śledzić także na stronie organizatora.

b//ec