Widok lotniska w 360 stopniach i głos pilota w radiu. Tak trenują kontrolerzy

[object Object]
Symulator stanowisk kontroli zbliżaniaTVN24
wideo 2/4

Zawód kontrolera ruchu lotniczego wymaga nie tylko nerwów ze stali, ale i ciągłej nauki. Osoby pilnujące porządku w przestrzeni powietrznej i na płycie lotniska muszą być przygotowane na wszystko. Zwłaszcza na opanowanie sytuacji kryzysowej, z którą w rzeczywistości nigdy się nie zetknęli. By wiedzieć, jak poradzić sobie z nadzwyczajnymi zdarzeniami, ćwiczą na symulatorach.

Przygotowanie, koncentracja i dokładność - te cechy najczęściej wymieniają kontrolerzy pytani o to, jakie predyspozycje są najważniejsze w tym zawodzie. Konieczna jest też dobra orientacja w przestrzeni, refleks, spostrzegawczość i umiejętność radzenia sobie ze stresem. - Musimy spodziewać się niespodziewanego. Musimy być przygotowani na wszystko - mówi Tomasz Wojciechowski, kontroler ruchu lotniczego.

I choć podstawowe wymagania, by zawalczyć o udział w kursie prowadzonym przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej nie wydają się surowe - ukończone 18 lat, zdana matura i bardzo dobra znajomość języka angielskiego - to zawód dla nielicznych. Ci, którzy dostaną się na szkolenie, przez około 22 miesiące uczą się teorii i przygotowują do pracy kontrolera na symulatorach. Gdy pomyślnie przejdą wszystkie etapy, mogą starać się o licencję, którą co trzy lata trzeba odnawiać. Oprócz tego, kontrolerzy co roku przechodzą sprawdziany, które weryfikują, czy ich poziom wiedzy i umiejętności pozwala na pracę na stanowisku operacyjnym.

Sytuacje kryzysowe

Szkolenie nie mogłoby odbyć się bez symulatorów. To one pozwalają na wierne odtworzenie sytuacji, również tych kryzysowych. Ci, którzy pracują już w zawodzie, korzystają z nich, na przykład gdy starają się o odnowienie licencji. - Trenują wówczas radzenie sobie ze wszystkimi nadzwyczajnymi zdarzeniami, których na co dzień nie przećwiczymy z samolotami. Mamy około 30 sytuacji, które kontroler musi przećwiczyć i udowodnić instruktorom, że wie, jak postępować w takich przypadkach - wyjaśniał Klaudiusz Dybowski, instruktor Ośrodka Szkolenia Personelu ATS.

- Takie sytuacje muszą być ćwiczone, ponieważ nawet przy najpiękniejszej pogodzie może się zdarzyć, że pojawi się samolot, który nagle potrzebuje awaryjnego lądowania, bo na przykład ma problemy z silnikiem. Nikt na świecie nie stosuje metody, że mamy specjalnego kontrolera na takie okazje. Każdy z kontrolerów musi wiedzieć, jak sobie z tym poradzić - dodał Dybowski.

W sytuacji kryzysowej, gdy pilot samolotu zgłasza potrzebę awaryjnego lądowania, ruch na lotnisku i w przestrzeni obok zamiera. Kontrolerzy muszą nie tylko bezpiecznie doprowadzić maszynę na płytę lotniska, ale i zająć się samolotami, które kołują w oczekiwaniu na podejście do lądowania.

Z "beczki" zarządzają płytą lotniska

Praktykanci i kontrolerzy mają do dyspozycji dwa symulatory. Oba udało nam się odwiedzić podczas wizyty w PAŻP. Pierwszy to tak zwana "beczka", czyli symulator wieży kontroli lotniska. Obrazuje on widok w 360 stopniach wokół wieży. W czasie ćwiczeń na ekranach możliwe jest wczytanie mapy dowolnego lotniska i odtworzenie różnych warunków pogodowych. W tym miejscu ćwiczy się zarządzanie ruchem samolotów na płycie i nadzorowanie starów i lądowań.

Drugi symulator odwzorowuje salę operacyjną, na której pracują kontrolerzy służby kontroli obszaru, kontroli zbliżania i służby informacji powietrznej. - To symulator, który praktycznie 1 do 1 pokazuje sytuację, jaką mamy w sali operacyjnej. Pracujemy w następującym układzie: z prawej strony siedzi instruktor, z lewej student. Zawsze ma on przydzielone konkretne ćwiczenie, które musi wykonać - wyjaśniał Dybowski.

I dodał, że oprócz takiej pary, w ćwiczeniu bierze jeszcze udział operator symulatora, który pełni rolę pilota. Jego głos słychać z głośników umieszczonych między ekranami. - Ekrany są prawie takie same jak w sali operacyjnej. Z lewej strony mamy informację meteorologiczną dotyczącą konkretnego lotniska. Na środku mamy ekran z podglądem radaru kontroli lotniska. Widać na nim, które obiekty się poruszają - opisywał instruktor. Praktykant ma też przed sobą ekran, na którym widzi wszystkie samoloty, które są w obsługiwanym przez niego sektorze.

- Na podstawie podglądu informacji meteorologicznych widać, że wszystko na takim ekranie działa w skrótach. Jedną z trudniejszych rzeczy, które oprócz zarządzania ruchem trzeba opanować, jest język - mówił Dybowski. Kontrolerzy i piloci porozumiewają się po angielsku, używając lotniczej frazeologii. - Jest w nim wiele skrótów, a gdy weźmiemy plan lotów jedna litera może oznaczać cztery różne wartości - dodał.

800 tysięcy lotów rocznie

W Polsce pracuje 570 kontrolerów ruchu lotniczego. Pośród nich 30 procent stanowią kobiety. Każdej doby kontrolerzy czuwają nad bezpieczeństwem blisko pół miliona pasażerów. W skali roku obsługują prawie 800 tysięcy operacji lotniczych.

- Rozwój ruchu lotniczego pozwala ze stuprocentową pewnością powiedzieć, że takich osób będziemy potrzebować więcej. Przewidujemy, że w najbliższych sześciu latach będzie potrzebnych około 200-280 nowych kontrolerów – mówi Janusz Janiszewski, prezes PAŻP.

CZYTAJ WIĘCEJ O PRACY KONTROLERA RUCHU LOTNICZEGO

Klaudia Kamieniarz

Pozostałe wiadomości

W niedzielę wieczorem w miejscowości Siekluki koło Płońska (Mazowieckie) dachował samochód. Zginęła jedna osoba. Policjanci ustalili, że w zdarzeniu brał udział jeszcze jeden samochód, którego kierowca uciekł. 35-latek został zatrzymany i tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Grozi mu kara nawet 16 lat pozbawienia wolności.

Zginęła pasażerka. Sprawca wypadku odjechał, bo nie wiedział czy jeszcze ma zakaz prowadzenia aut

Zginęła pasażerka. Sprawca wypadku odjechał, bo nie wiedział czy jeszcze ma zakaz prowadzenia aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łukasz Ż. został zatrzymany w szpitalu w Lubece. Odbyło się już posiedzenie przed sądem niemieckim. - Ż. został aresztowany, nie wyraził zgody na przyspieszoną ekstradycję do Polski - zaznaczył Piotr Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W sprawie jest już sześciu podejrzanych.

Łukasz Ż. zatrzymany w szpitalu w Lubece. W sprawie jest już sześciu podejrzanych

Łukasz Ż. zatrzymany w szpitalu w Lubece. W sprawie jest już sześciu podejrzanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy przystanku w Brzezinach w powiecie mińskim znaleziono martwego noworodka. 18-latka z Ukrainy przyznaje, że doszło do porodu i że zaniosła dziecko do kosza na śmieci. Twierdzi, że dziecko urodziło się martwe, co – jak wynika z opinii biegłego – jest nieprawdą. Prokuratura oskarżyła kobietę o dzieciobójstwo, jednak nie wyklucza, że dojdzie do zmiany kwalifikacji czynu na zabójstwo. Podejrzana trafiła do aresztu.

Urodziła w hostelu, potem zaniosła noworodka do kosza na śmieci. Jest decyzja o aresztowaniu 18-latki

Urodziła w hostelu, potem zaniosła noworodka do kosza na śmieci. Jest decyzja o aresztowaniu 18-latki

Źródło:
tvn24warszawa.pl

Premier Donald Tusk zapowiedział, że europoseł Marcin Kierwiński, zostanie pełnomocnikiem rządu do spraw odbudowy po powodzi. Premier poinformował również, że Kierwiński zrzeknie się mandatu w Parlamencie Europejskim, który uzyskał startując z okręgu warszawskiego. Hanna Gronkiewicz-Waltz, która w wyborach uzyskała czwarty rezultat na liście Koalicji Obywatelskiej, potwierdziła, że przyjmie mandat europosłanki.  

Hanna Gronkiewicz-Waltz przyjmie mandat europarlamentarzystki. "Zaufało mi blisko 100 tysięcy ludzi"

Hanna Gronkiewicz-Waltz przyjmie mandat europarlamentarzystki. "Zaufało mi blisko 100 tysięcy ludzi"

Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP

W piątek wcześnie rano wodomierz przy warszawskich bulwarach wskazał 184 centymetry. Po godzinie 10 poziom Wisły nieznacznie wzrósł do 186 centymetrów. Według szacunków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dzisiaj należy spodziewać się kulminacji fali. W kolejnych dniach poziom rzeki będzie spadał, by we wtorek wieczorem zejść do tzw. strefy wody niskiej. Czyli poniżej 105 centymetrów.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. Dziś kulminacja, potem zacznie spadać

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. Dziś kulminacja, potem zacznie spadać

Źródło:
tvn24.pl

Od wielu dni na budowie nowych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej pojawiają się pojedynczy pracownicy. Nie ma ciężkiego sprzętu. Nie widać postępów, można wręcz odnieść wrażenie, że inwestycja została wstrzymana. Jak dowiadujemy się w Stołecznym Zarządzie Rozbudowy Miasta, konieczny jest nowy projekt, który pozwoli na kontynuowanie prac.

Zastój na budowie wiaduktu Trasy Łazienkowskiej. Muszą podpisać aneks

Zastój na budowie wiaduktu Trasy Łazienkowskiej. Muszą podpisać aneks

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piaszczysta łacha, a obok główny nurt z rekordowo niskim poziomem wody. Tak jeszcze 8 września wyglądała Wisła w rezerwacie przyrody Wyspy Zawadowskie. Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła. Aktualnie poziom wody w Wiśle wynosi 186 centymetrów. Meteorolodzy przewidują, że będzie spadał.

20 centymetrów, a po 12 dniach o ponad 160 więcej. "Jak bardzo nieprzewidywalną rzeką jest Wisła"

20 centymetrów, a po 12 dniach o ponad 160 więcej. "Jak bardzo nieprzewidywalną rzeką jest Wisła"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jak sądy skazywały Łukasza Ż.? Dotarliśmy do wyroków

Jak sądy skazywały Łukasza Ż.? Dotarliśmy do wyroków

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kierowca ciężarówki jadąc w kierunku Warszawy stracił na drodze ekspresowej S8 panowanie nad pojazdem. Na wysokości Radziejowic wjechał do rowu. Przewoził alkohol.

Kierowca ciężarówki wjechał do rowu. Przewoził alkohol

Kierowca ciężarówki wjechał do rowu. Przewoził alkohol

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa prowadzili nocny pościg za kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroli. Mężczyzna w trakcie ucieczki staranował radiowóz. Po jego zatrzymaniu okazało się, że 41-latek był wcześniej notowany za jazdę po alkoholu.

Nie zatrzymał się do kontroli, staranował radiowóz i uciekł

Nie zatrzymał się do kontroli, staranował radiowóz i uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczął montaż się ponad 100 elektronicznych tablic na przystankach tramwajowych. Zainstalowano w nich kilka nowości.

Będą nowe wyświetlacze na przystankach. Już nie pokażą "???". Mapa

Będą nowe wyświetlacze na przystankach. Już nie pokażą "???". Mapa

Źródło:
PAP

Na skrzyżowaniu ulic Odrowąża i Matki Teresy Kalkuty na Bródnie doszło do wypadku z udziałem rowerzystki oraz tramwaju. Kobieta została zabrana do szpitala.

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polska policja we współpracy z niemiecką namierzyła i ujęła sprawcę wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Mężczyznę czeka teraz procedura wydania Polsce w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania – wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. Wieczorem potwierdziła je Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek wieczorem na ulicy Połczyńskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Kierujący jednośladem trafił do szpitala. Okoliczności wypadku wyjaśnia policja.

Zderzenie auta i motocykla na Bemowie. Jedna osoba ranna

Zderzenie auta i motocykla na Bemowie. Jedna osoba ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Żelechowie (województwo mazowieckie) doszło do obywatelskiego zatrzymania 50-latka, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Z jednej strony auto nie miało opon, a mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania.

"Z dużą prędkością jechał bez opon". Nie miał prawa jazdy, wydmuchał dwa promile

"Z dużą prędkością jechał bez opon". Nie miał prawa jazdy, wydmuchał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czwartkowej sesji radni i radne Warszawy jednogłośnie przyjęli uchwały o pomocy finansowej czterem gminom poszkodowanym przez powódź. Nysa, Lądek-Zdrój, Kłodzko i Głuchołazy dostaną od Warszawy po pięć milionów złotych.

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Źródło:
PAP

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie świętuje 10. urodziny - z tej okazji przygotowano urodzinowy program, w ramach którego w dniach 26-30 września odbędą się koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty.

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności niebezpiecznego zdarzenia na Pradze Południe. Kierowca range rovera miał próbować umyślnie rozjechać kierującego skuterem, a gdy to się nie udało, z grupą innych osób go pobił. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-latka została okradziona w jednym ze sklepów odzieżowych. Policja publikuje nagranie z tego zdarzenia. Widać na nim kobietę, która miała wyjąć portfel z plecaka klientki. Jest poszukiwana.

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Porwał ją nurt Wisły, unosiła się na powierzchni wody twarzą do dołu. Kobietę wyciągnęli z wody policjanci z komisariatu rzecznego i przeprowadzili resuscytację. Na brzegu czekali już na nią ratownicy medyczni.

Nurt Wisły porwał kobietę

Nurt Wisły porwał kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratownicy medyczni opisali w mediach społecznościowych dramatyczną akcję na Mokotowie. Policjanci zostali tam zaatakowani podczas interwencji, padły strzały. Trzy osoby trafiły do szpitala. W czwartek rano prokuratura poinformowała o śmierci 35-letniego mężczyzny, który zaatakował policjantów.

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl