Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Wiadomo, kiedy pojedziemy tramwajem na Nowodwory

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plWiesław Witek o Białołęce

27 lutego pasażerowie będą mogli dojechać tramwajem na Nowodwory. Datę otwarcia nowego odcinka torów na Białołęce ogłosił w piątek dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

ZTM w połowie roku podpisał umowę na przedłużenie trasy, którą obecnie kursują tramwaje linii 2 i 17. Teraz budowa nowych torów powoli dobiega końca.

Po feriach

- Infrastruktura torowa jest już ułożona w stu procentach. Zgodnie z harmonogramem 7 lutego 2017 r. firma zgłasza zakończenie inwestycji. Mamy wielką nadzieję, że po feriach zimowych, czyli 27 lutego, pojedziemy tramwajem na Nowodwory - powiedział Wiesław Witek, dyrektor ZTM.

Wykonawca buduje trasę o długości około 1,5 kilometra. Tramwaj pojedzie wzdłuż ulicy Światowida od obecnej pętli Tarchomin Kościelny do skrzyżowania z ul. Strumykową. Będzie to torowisko o konstrukcji bezpodsypkowej, z zabudową asfaltową lub trawiastą, w zależności od lokalizacji.

Przebudowane zostaną też elementy elektroenergetyczne: przewody, konstrukcje nośne, punkty zasilające i powrotne, kable trakcyjne i sterownicze oraz oświetlenie uliczne i sygnalizacja świetlna.

Zaoszczędzą "wozokilometry"

Dyrektor ZTM dodał, że dzięki wydłużeniu torów tramwajowych, uda się „przerzucić” autobusy w inny rejon dzielnicy.

- Nie chcemy go (tramwaju – red.) dublować przez autobusy. A wszystko, co zaoszczędzimy w części tarchomińskiej w zakresie wozokilometrów chcemy "oddać" innej części Białołęki, czyli Białołęce Zielonej, w której najważniejszym, priorytetowym zadaniem jest to, że mamy tam wybudować w ciągu ulicy Głębockiej tramwaj. Prace nad tym trwają – dodał Witek.

ran,PAP/pm