Wyłączą światła, by każdy mógł obserwować spadające Perseidy

Autor:
pop
Źródło:
PAP
Perseidy, czyli niezwykły sektakl na niebie
Perseidy, czyli niezwykły sektakl na niebietvn24
wideo 2/4
tvn24Perseidy, czyli niezwykły sektakl na niebie

Od godziny 21 do północy wyłączamy iluminację mostu Świętokrzyskiego, oświetlenie na skwerze Kahla i oświetlenie wyjazdów z tunelu Wisłostrady - przekazał rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski. Wszystko to po to, by warszawiacy mogli podziwiać spadające Perseidy.

Zgaśnie również iluminacja na Skwerze Skibniewskiego, będącego w gestii Zarządu Zieleni, który przygasi również światła na Bulwarach Generała Pattona na wysokości Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminacje stadionu. Zarząd Metra Warszawskiego wyłączy też kilka lamp w wyjściach ze stacji Centrum Nauki Kopernik. Zgasną również kominy Elektrowni Powiśle.

Perseidy 2022. Gdzie pogoda będzie sprzyjać obserwacji Łez świętego Wawrzyńca.

Wspólne oglądanie

Na wspólne oglądanie spadających meteorytów zaprasza Centrum Nauki Kopernik, które organizuje bezpłatne wydarzenie "Noc spadających gwiazd".

W nocy z 12 na 13 sierpnia Ziemię otoczy chmura drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. Wówczas rozpocznie się wielki astronomiczny spektakl – na niebie rozszaleje się rój Perseidów, czyli meteorów, zwanych potocznie spadającymi gwiazdami.

Najpiękniejsze "spadające gwiazdy" wracają na nasze niebo. Kiedy i gdzie oglądać deszcz Perseidów?

"Tej nocy zapraszamy wszystkich do parku przy Centrum Nauki Kopernik. Będziemy tam w piątek 12 sierpnia od godz. 21. Przygotujemy teleskopy, rozstawimy leżaki i, co najważniejsze, wygasimy część okolicznych iluminacji i jaśniejszych świateł, by stworzyć jak najlepsze warunki obserwacyjne w Warszawie" - przekazało CNK.

Na miejscu będą też foodtrucki, a nastrój będzie podgrzewać odpowiednia muzyka.

Nocne niebo w sierpniu - gdzie szukać roju PerseidówMarta Sitkiewicz - PAP / DPA

Autor:pop

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości