W Szpitalu Południowym będą szczepić na COVID-19

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
"Naszym celem jest przyjęcie pierwszych pacjentów w połowie lutego"
"Naszym celem jest przyjęcie pierwszych pacjentów w połowie lutego"TVN24
wideo 2/3
"Naszym celem jest przyjęcie pierwszych pacjentów w połowie lutego"TVN24

Ratusz zapowiedział, że w budowanej placówce powstanie punkt szczepień przeciw koronawirusowi. Ma być czynny od 25 stycznia. Urząd miasta utrzymuje, że placówka przyjmie pierwszych pacjentów w połowie przyszłego miesiąca.

- Aby zapewnić mieszkańcom jak najszerszy dostęp do punktów szczepień, wystąpiliśmy o możliwość zorganizowania takiej placówki w Szpitalu Południowym. Właśnie otrzymaliśmy zgodę na uruchomienie punktu, w którym już od 25 stycznia warszawscy seniorzy będą mogli się szczepić przeciw COVID-19 – przekazała cytowana w komunikacie prasowym wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

"3,9 tysiąca zarejestrowanych"

Jak informuje ratusz, w budynku szpitala przy ulicy Witolda Pileckiego 99 zostanie wydzielona strefa do rejestracji pacjentów na szczepienia, poczekalnia i szatnia. Mają odbywać się w specjalnie przygotowanym punkcie, zlokalizowanym w budynku A, od strony ulicy Pileckiego. Wejście dla pacjentów ma być czytelnie oznaczone.

Kaznowska przekazała, że szczepienia będą realizowane w przychodni przyszpitalnej zgodnie z przyjętymi procedurami i przepisami. - Obecnie na szczepienia w punkcie, który zostanie uruchomiony w Szpitalu Południowym, zrejestrowało się ponad 3,9 tysiąca osób. Liczymy, że rząd zwiększy limity dostaw szczepionek do punktów szczepień – obecny limit 30 dawek szczepionek na tydzień dla każdego punktu szczepień jest daleki od oczekiwań, jak powinien być realizowany Narodowy Program Szczepień – twierdzi wiceprezydent stolicy i wylicza, że przy takim nadziale dawek, szczepienie zarejestrowanych tylko w Szpitalu Południowym osób trwałoby sześć lat.

Ratusz przypomina, że w Warszawie zostanie uruchomionych blisko 260 punktów szczepień, z czego 43 będą działały w miejskich placówkach.

Aktualnie w ramach Narodowego Programu Szczepień trwa rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia na szczepienia będą mogły się zarejestrować osoby powyżej 70. roku życia. Szczepienia tej grupy mają się rozpocząć już 25 stycznia. Zapisy na szczepienia prowadzone są m.in. za pośrednictwem uruchomionej przez rząd strony internetowej pod adresem: gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja lub pod numerem bezpłatnej infolinii 989 czynnej całą dobę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Kiedy przyjęcie pacjentów?

Jak wynika z zapowiedzi urzędu miasta, docelowo Szpital Południowy jako tymczasowa lecznica dla pacjentów chorych na COVID-19 ma być gotowa w połowie lutego. Ratusz przypomina, że część wyposażenia do pomieszczeń szpitala została już zakupiona.. Zakupiona została również część sprzętu medycznego – do placówki trafiły dwa tomografy, a szpital czeka także na sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych przeznaczony do leczenia pacjentów z COVID-19. Prowadzona jest też rekrutacja pracowników. W celu zapewnienia opieki pacjentom i funkcjonowania placówki potrzeba 140 osób personelu, w tym m.in. ponad 30 lekarzy, blisko 50 pielęgniarek, 26 ratowników i 20 opiekunów medycznych.

Zgodnie z pierwotnym harmonogramem zakończenie prac w Szpitalu Południowym było planowane na koniec marca 2021 r., a przyjęcie pacjentów – z początkiem września 2021 r., czyli po uzyskaniu prawa do użytkowania i zakończeniu wyposażania szpitala. Prace budowlane przyspieszono w związku z epidemią we współpracy miasta z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim. Placówka jako szpital tymczasowy będzie miała 300 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 80 łóżek respiratorowych.

Wedle decyzji wojewody mazowieckiego z 20 listopada 2021 roku, która została utrzymana przez ministra zdrowia, szpital tymczasowy powinien być przygotowany do 21 stycznia 2021 roku.

Dlatego też wojewoda zwrócił się również do prezydenta Rafała Trzaskowskiego z prośbą o wyjaśnienia dotyczące zakresu zaawansowania prac budowlanych, zakupu wyposażenia i sprzętu, w tym realizowanych zamówień publicznych oraz o wykazanie liczby personelu zaangażowanego do przyspieszenia realizacji inwestycji.

Jak poinformowała w środę Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego, decyzja dotycząca terminu nie była zmieniana. - Pozostajemy na stanowisku, że Szpital Południowy powinien zostać otwarty jak najszybciej. W porozumieniu z nami powstanie tu punkt szczepień. To jedna z funkcji, jakie powinien pełnić szpital tymczasowy. Dobrze, że udało się ją zrealizować – powiedziała tvnwarszawa.pl Filipowicz.

Konstanty Radziwiłł podał termin oddania Szpitala Południowego
Konstanty Radziwiłł podał termin oddania Szpitala PołudniowegoTVN24

Autorka/Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP