Jest umowa na sieć czujników smogu. Ratusz podał termin uruchomienia 165 urządzeń

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ze spadkiem temperatur, wzrasta problem smogu
Ze spadkiem temperatur, wzrasta problem smoguTVN24
wideo 2/4
TVN24Ze spadkiem temperatur, wzrasta problem smogu

Do końca kwietnia przyszłego roku ma być gotowa sieć czujników jakości powietrza dla metropolii warszawskiej. Monitoring będzie prowadzony przy użyciu 165 urządzeń na terenie stolicy i ościennych gmin. Mieszkańcy będą mogli otrzymywać ostrzeżenia przed smogiem za pośrednictwem specjalnej aplikacji.

Ratusz poinformował w czwartek o podpisaniu umowy z firmą Airly Public, która będzie odpowiadała za stołeczną sieć czujników jakości powietrza. Wykonawca został wyłoniony w przetargu pod koniec listopada. Do jego zadań będzie należał zakup, montaż i uruchomienie urządzeń wraz z oprogramowaniem, a także utrzymanie całego systemu.

Prace przy montażu 165 czujników mają ruszyć na początku przyszłego roku. Urzędnicy zapowiadają, że w ciągu kilku tygodni firma przedstawi harmonogram instalacji urządzeń w poszczególnych lokalizacjach. Na finalizację zamówienia będzie miała łącznie cztery miesiące. "Wszystkie czujniki będą więc zamontowane i uruchomione do końca kwietnia przyszłego roku" - informuje stołeczny ratusz.

Wartość kontraktu to ponad cztery miliony złotych. Umowa z wykonawcą przewiduje możliwość zakupu stu dodatkowych czujników w przyszłości.   

OGLĄDAJ PROGRAM "ALARM DLA ZIEMI" W TVN24 GO

18 dzielnic stolicy i 17 partnerskich gmin

Zadaniem czujników będzie mierzenie zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5, PM1 oraz dwutlenkiem azotu. Dodatkowo 12 urządzeń zlokalizowanych z dala od ulic będzie mierzyło stężenie ozonu w powietrzu. Ratusz podkreślał wcześniej, że konstrukcja zamawianych urządzeń będzie pozwalała na wyeliminowanie wpływu warunków meteorologicznych na prowadzone pomiary. Dodatkowo czujniki będą poddawane okresowej, obowiązkowej weryfikacji.

Urządzenia zostaną zamontowane na terenie każdej z dzielnic oraz w 17 partnerskich gminach: Halinowie, Izabelinie, Karczewie, Konstancinie-Jeziornie, Lesznowoli, Milanówku, Nieporęcie, Nowym Dworze Mazowieckim, Otwocku, Piastowie, Radzyminie, Starych Babicach, Sulejówku, Wieliszewie, Wołominie, Ząbkach i Zielonce. Decyzje o lokalizacjach zapadały na podstawie wytycznych ekspertów z Politechniki Warszawskiej.

Mapa czujników jakości powietrzaUM Warszawa

Dotychczas pomiarami jakości powietrza zajmował się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Dane o smogu dostarczało sześć warszawskich stacji. W ramach rozbudowy systemu w ubiegłym roku stolica wybudowała dwie nowe stacje przy ulicy Grochowskiej i alei Solidarności, w sąsiedztwie placu Bankowego. Obie mają przekazywać informacje do systemu Państwowego Monitoringu Środowiska. Sieć 165 czujników jakości powietrza będzie ich uzupełnieniem. Pozwoli to dokładnie śledzić, gdzie powstają zanieczyszczenia i jak się przemieszczają.

Dane ze wszystkich stacji referencyjnych oraz czujników będą prezentowane na warszawskiej platformie IoT oraz w aplikacji mobilnej Warszawa 19115. Mieszkańcy uzyskają informacje o poziomie zanieczyszczenia powietrza w czterostopniowej skali wraz z zaleceniami.

Stacja referencyjna przy ulicy GrochowskiejUrząd Miasta Warszawy

Pilotaż ruszył w 2018 roku

Przypomnijmy, że pierwszy raz o planach zakupu czujników napisaliśmy na początku marca 2018 roku. Rozpoczęto pilotażowe pomiary, wkrótce miał ruszyć przetarg. Ale został przełożony na 2019 rok, a potem po raz kolejny na rok 2020, gdy urzędnicy zapowiadali, że montaż urządzeń rozpocznie się jeszcze w trzecim kwartale. Opóźnienie ratusz tłumaczył stopniem skomplikowania zamówienia i tym, że rynek takich urządzeń bardzo dynamicznie się rozwija, więc trzeba uważnie przemyśleć, jakie rozwiązania techniczne będą najlepsze.

Przetarg został ostatecznie ogłoszony pod koniec kwietnia 2021 roku i dopiero tuż przed końcem roku udało się wybrać wykonawcę.

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości