Najnowsze

Stacja kontroli powietrza musiała zniknąć. Od dwóch lat urzędnicy nie potrafią wskazać nowego miejsca

Najnowsze

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP
Warszawski Alarm Smogowy o strefach czystego powietrza
Warszawski Alarm Smogowy o strefach czystego powietrza

Władze Targówka od dwóch lat nie wskazały lokalizacji stacji kontroli jakości powietrza, którą trzeba było usunąć z dotychczasowego miejsca. Główny Inspektoratu Ochrony Środowiska informuje, że wskazał 21 alternatywnych lokalizacji, ale żadna nie uzyskała "akceptacji urzędu w zakresie możliwości użyczenia gruntu". GIOŚ rozważa przeniesienie stacji do innej dzielnicy.

Stacja monitoringu jakości powietrza znajdująca się na terenie Szpitala Bródnowskiego przy Kondratowicza musi być przeniesiona w związku z budową Kliniki Budzik. Dlatego Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, będący właścicielem stacji, od marca 2020 roku prowadzi korespondencję z urzędem dzielnicy, mającą na celu znalezienie nowej lokalizacji na Targówku.

Zastępca dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ Barbara Toczko podkreśliła, że GIOŚ dokonał kompleksowej analizy obszaru dzielnicy pod kątem potencjalnych lokalizacji spełniających określone prawem wymagania dotyczące kryteriów lokalizacji dla stacji monitoringu jakości powietrza.

- Mimo licznych propozycji GIOŚ, analiz i wizji lokalnych obejmujących łącznie 21 potencjalnych nowych lokalizacji, które były konsultowane z urzędem dzielnicy Targówek, do dziś nie uzyskano akceptacji urzędu w zakresie możliwości użyczenia gruntu dla nowej lokalizacji lub możliwości infrastrukturalnych, to jest podłączenia stacji do prądu - poinformowała Toczko.

Rozważają ustawienie stacji w innej dzielnicy

Zapowiedziała, że "z uwagi na brak postępów w ustaleniu lokalizacji stacji, być może GIOŚ będzie zmuszony do posadowienia stacji na terenie innej dzielnicy Warszawy". - Nie chciałbym, aby stacja znalazła się w innej dzielnicy. Jako radny podejmuję działania, by stacja pozostała na Targówku - powiedział radny Targówka Cezary Wąsik (PiS).

- Wydawałoby się, że znalezienie nowego miejsca dla stacji pomiaru jakości powietrza jest rzeczą dosyć prostą. Jednak urząd dzielnicy przez dwa lata nie był w stanie skutecznie wspomóc Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i wskazać dogodnego miejsce spełniającego wszystkie kryteria. Pokazuje to, że stacja kontroli powietrza nie jest priorytetem dla władz. Przypomnę, że prezydent miasta Rafał Trzaskowski dużo mówi o ekologii, jakości powietrza, a nieodłącznym tego elementem jest kontrola jego jakości - zauważył radny Wąsik.

Dzielnica odsyła do ratusza, ratusz - do GIOŚ

PAP zwróciła się do urzędu dzielnicy o wyjaśnienie. Rzecznik dzielnicy Rafał Lasota przekazał, że sprawą zajmuje się stołeczny ratusz. - Właścicielem stacji monitoringu jakości powietrza przy ulicy Kondratowicza 8 jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie i to tam można uzyskać wszelkie informacje w tym temacie - odpowiedziała na pytanie PAP o nową lokalizację stacji Aleksandra Grzelak z wydziału prasowego urzędu miasta.

Autor:kz/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GIOŚ

Pozostałe wiadomości