Stacja kontroli powietrza musiała zniknąć. Od dwóch lat urzędnicy nie potrafią wskazać nowego miejsca

Źródło:
PAP
Warszawski Alarm Smogowy o strefach czystego powietrza
Warszawski Alarm Smogowy o strefach czystego powietrza
Warszawski Alarm Smogowy o strefach czystego powietrza

Władze Targówka od dwóch lat nie wskazały lokalizacji stacji kontroli jakości powietrza, którą trzeba było usunąć z dotychczasowego miejsca. Główny Inspektoratu Ochrony Środowiska informuje, że wskazał 21 alternatywnych lokalizacji, ale żadna nie uzyskała "akceptacji urzędu w zakresie możliwości użyczenia gruntu". GIOŚ rozważa przeniesienie stacji do innej dzielnicy.

Stacja monitoringu jakości powietrza znajdująca się na terenie Szpitala Bródnowskiego przy Kondratowicza musi być przeniesiona w związku z budową Kliniki Budzik. Dlatego Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, będący właścicielem stacji, od marca 2020 roku prowadzi korespondencję z urzędem dzielnicy, mającą na celu znalezienie nowej lokalizacji na Targówku.

Zastępca dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ Barbara Toczko podkreśliła, że GIOŚ dokonał kompleksowej analizy obszaru dzielnicy pod kątem potencjalnych lokalizacji spełniających określone prawem wymagania dotyczące kryteriów lokalizacji dla stacji monitoringu jakości powietrza.

- Mimo licznych propozycji GIOŚ, analiz i wizji lokalnych obejmujących łącznie 21 potencjalnych nowych lokalizacji, które były konsultowane z urzędem dzielnicy Targówek, do dziś nie uzyskano akceptacji urzędu w zakresie możliwości użyczenia gruntu dla nowej lokalizacji lub możliwości infrastrukturalnych, to jest podłączenia stacji do prądu - poinformowała Toczko.

Rozważają ustawienie stacji w innej dzielnicy

Zapowiedziała, że "z uwagi na brak postępów w ustaleniu lokalizacji stacji, być może GIOŚ będzie zmuszony do posadowienia stacji na terenie innej dzielnicy Warszawy". - Nie chciałbym, aby stacja znalazła się w innej dzielnicy. Jako radny podejmuję działania, by stacja pozostała na Targówku - powiedział radny Targówka Cezary Wąsik (PiS).

- Wydawałoby się, że znalezienie nowego miejsca dla stacji pomiaru jakości powietrza jest rzeczą dosyć prostą. Jednak urząd dzielnicy przez dwa lata nie był w stanie skutecznie wspomóc Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i wskazać dogodnego miejsce spełniającego wszystkie kryteria. Pokazuje to, że stacja kontroli powietrza nie jest priorytetem dla władz. Przypomnę, że prezydent miasta Rafał Trzaskowski dużo mówi o ekologii, jakości powietrza, a nieodłącznym tego elementem jest kontrola jego jakości - zauważył radny Wąsik.

Dzielnica odsyła do ratusza, ratusz - do GIOŚ

PAP zwróciła się do urzędu dzielnicy o wyjaśnienie. Rzecznik dzielnicy Rafał Lasota przekazał, że sprawą zajmuje się stołeczny ratusz. - Właścicielem stacji monitoringu jakości powietrza przy ulicy Kondratowicza 8 jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie i to tam można uzyskać wszelkie informacje w tym temacie - odpowiedziała na pytanie PAP o nową lokalizację stacji Aleksandra Grzelak z wydziału prasowego urzędu miasta.

Autorka/Autor:kz/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GIOŚ

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP