Pięciu radnych skontroluje decyzje byłego burmistrza podejrzanego o przyjęcie łapówki

Najnowsze

Autor:
kk/r
Źródło:
PAP
Urząd Dzielnicy WłochyBurmistrz Włoch zatrzymany przez CBA

Pięciu warszawskich radnych zajmie się zbadaniem systemu antykorupcyjnego w mieście i analizą decyzji administracyjnych byłego burmistrza Włoch Artura W. Komisja rewizyjna Rady Warszawy powołała zespół kontrolny dedykowany do tego zadania.

Zespół powołany został w myśl uchwały Rady Warszawy z 7 listopada, którą zlecono komisji rewizyjnej przeprowadzenie kontroli procedur i zasad systemów antykorupcyjnych w Warszawie oraz analizę działalności Artura W. - byłego burmistrza Włoch, zatrzymanego na gorącym uczynku przez CBA po przyjęciu łapówki. W. z zarzutem korupcji trafił do aresztu. Według śledczych wziął on pieniądze od przedsiębiorcy budowlanego Sabriego B. W zamian za łapówki miał wydawać korzystne dla dewelopera decyzje administracyjne.

Będą szukać stref narażonych na korupcję

Projekt uchwały zlecającej kontrolę systemów antykorupcyjnych złożył szef klubu Koalicji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski. Na wniosek radnego PiS Dariusza Lasockiego przyjęto poprawkę, która rozszerzyła zadania komisji o zbadanie działań Artura W. jako członka zarządu dzielnic (Włochy, Bielany, Wola), z uwzględnieniem tych dotyczących procesu wydawania warunków zabudowy.

Zespół kontrolny, który zrealizuje powyższe zadania, powołano na wtorkowym posiedzeniu komisji. Na jego czele stanął Maciej Wyszyński (KO), szef komisji rewizyjnej. W składzie znaleźli się także: Joanna Staniszkis (KO), Dariusz Lasocki (PiS), Wiktor Klimiuk (PiS) i Justyna Zając (KO). - Mamy czas z przeprowadzeniem kontroli do końca 2020 roku. Mam jednak nadzieję, że zakończymy ją wcześniej, bo w planach mamy bardzo intensywną pracę - poinformował Wyszyński.

Jak wyjaśnił, głównym celem radnych jest to, aby wskazać ewentualne luki i potrzeby wzmocnienia w procedurach w ramach Polityki Antykorupcyjnej wprowadzonej przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego w czerwcu. - Mamy w planach przejrzenie rozwiązań antykorupcyjnych obowiązujących w innych instytucjach, jeżeli znajdziemy zapisy, których wprowadzenie wzmocni przepisy antykorupcyjne w Warszawie, na pewno będziemy je rekomendować do wprowadzenia w obecnie obowiązującym pakiecie - dodał przewodniczący komisji.

Wyszyński zaznaczył, że pakiet antykorupcyjny wprowadzono dla całego miasta, jednak radni chcą wskazać sfery szczególnie narażone na korupcję. Wśród nich wymienił architekturę, promowanie, decyzje środowiskowe i przetargi. - Tu chcemy zaproponować wprowadzenie dodatkowych działań osłonowych - o których będziemy rozmawiać podczas prac zespołu kontrolnego - podkreślił.

Kontrola z ograniczeniami

Szef komisji wyjaśnił ponadto, że działalność Artura W. jest jednym z zadań zespołu, lecz nie jest zadaniem główny. Analizę pracy Artura W. ogranicza między innymi fakt, że jego sprawę bada prokuratura, co wprowadza szereg ograniczeń dla innych organów kontrolnych "niższego rzędu".

- Wszystkie osoby, które współpracują ze śledczymi, są zobowiązane do zachowania tajemnicy swoich zeznań. Do czasu zakończenia postępowania nie będziemy mogli porozmawiać z urzędnikami którzy złożyli zeznania pod przysięgą - zaznaczył.

Zespół może natomiast sprawdzać poszczególne dokumenty. - W ramach analizowania pracy Artura W., jeszcze zanim powołano zespół kontrolny, zwróciłem się jako przewodniczący komisji rewizyjnej o spis, jakie funkcje Artur W. pełnił przez lata działalności samorządowej, a także o spis jego decyzji administracyjnych. Gdy dostaniemy powyższe informacje, to wybierzemy decyzje, które będziemy chcieli skontrolować, wtedy wystąpimy o komplet dokumentów dotyczących wybranych decyzji - podkreślił Wyszyński.

- Będzie to działanie raczej w celach informacyjnych dla radnych Rady Warszawy. Ostateczny wyrok wyda sąd na postawie śledztwa prokuratorskiego - dodał szef komisji.

Artur W. po zatrzymaniu został jednogłośnie odwołany przez Radę Dzielnicy Włochy z funkcji burmistrza na początku listopada. Radni dzielnicy powołali na jego stanowisko zgłoszonego przez Koalicję Obywatelską Jarosława Karcza.

Sesja rady dzielnicy Włochy. Artur W. odwołany

Radni Włoch jednomyślni w sprawie odwołania Artura W. ze stanowiska burmistrzaTVN24
wideo 2/3

Źródło: PAP

Autor:kk/r

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Włochy