Policyjny wydział w kontenerach. "Trudno nam zrobić na aferzystach wrażenie poważnej instytucji"

Źródło:
tvn24.pl
Tymczasowa siedziba Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KSP
Tymczasowa siedziba Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KSP
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Tymczasowa siedziba Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KSPArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci specjalizujący się w ściganiu najpoważniejszych przekrętów gospodarczych, pracują w kontenerach. - Choć byłem wezwany jako świadek, biegam maratony, to po kilkunastu minutach w upalny dzień już źle się czułem - mówi tvn24.pl prezes dużej spółki.

Do Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji trafiają najpoważniejsze sprawy związane z "przekrętami". Policjanci rozplątują skomplikowane działania na giełdzie, te w centralach największych banków i znanych w całym kraju spółek.

Gorzej niż na budowach

- Byłem w szoku. Jedna z naszych spółek zajmuje się budową i pracownicy mają zapewnione lepsze warunki niż policjanci - mówi prezes dużej spółki.

On sam zeznawał jako świadek, w kontenerze bez klimatyzacji, gdy na zewnątrz było ponad 30 stopni. Jak twierdzi wewnątrz niewiele mniej, a dodatkowo nie było czym oddychać.

Biegam maratony a po kilkunastu minutach naprawdę źle się czułem.

Nasz reporter nagrał widok zestawu kontenerów, w których pracują policjanci kamerą umieszczoną na dronie. Widać tylko dwa klimatyzatory.

- Są przy gabinetach kierownictwa - mówi tvn24.pl policjant, prosząc o zachowanie anonimowości.

Skierowaliśmy serię pytań o warunki pracy policjantów do zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Z odpowiedzi wynika, że jest to siedziba tymczasowa na czas remontu stałej, która znajduje się przy ulicy Wolskiej. Dlatego kontenerowe miasteczko zostało ustawione na terenie, który na stałe zajmują wydziały administracyjno-gospodarczy oraz transportu przy ulicy Jagiellońskiej 49. I tak będzie przynajmniej do kwietnia przyszłego roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Tymczasowa siedziba Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KSPArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

"Warunki i przystosowanie kontenerów biurowych zostały zorganizowane w sposób analogiczny do stałej siedziby i nie mają wpływu na realizacje zadań wydziału. Funkcjonariusze nie zgłaszali uwag i skarg dotyczących stanu czy jakości tymczasowych pomieszczeń biurowych" - brzmi odpowiedź, którą przesłało nam biuro prasowe KSP.

Inny z naszych rozmówców opowiada, że kilka tygodni przed wizytą w barakach Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą był w biurach Komisji Nadzoru Finansowego.

- Urzędnicy KNF skierowali zawiadomienie o przestępstwie, które trafiło właśnie do Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą. Byłem w szoku, widząc różnicę między siedzibą KNF a tą, w której pracują policjanci - mówi, prosząc o zachowanie anonimowości.

Siedziba za milion miesięcznie

Niemal wszystkie zawiadomienia o popełnieniu przestępstw wychodzące z KNF trafiają właśnie do Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą.

Siedziba za milion złotych miesięcznie. Nowe kontrowersje wokół KNF
Siedziba za milion złotych miesięcznie. Nowe kontrowersje wokół KNFNie brak nowych kontrowersji związanych z tym, co działo się w KNF-ie, gdy rządził tam Marek Chrzanowski, protegowany prezesa NBP Adama Glapińskiego. Wypłynęła sprawa wynajmu siedziby KNF-u. Marek Chrzanowski miał przeforsować wynajem prywatnego budynku za ponad milion złotych miesięcznie, chociaż odradzali mu to prawnicy KNF. Znowu pojawia się nazwisko częstochowskiego radcy prawnego Grzegorza Kowalczyka.Fakty TVN

Nowoczesny biurowiec dla urzędników komisji wynajął na 10 lat za 131 milionów złotych Marek Chrzanowski, który był szefem tej instytucji w 2018 roku.

Najwyższa Izba Kontroli oceniła to działanie jako "niecelowe i niegospodarne", a kulisy umowy nadal wyjaśnia prokuratura.

- Może nasi szefowie bali się zarzutów o niegospodarność. Ale naprawdę jest tyle wolnej przestrzeni biurowej w Warszawie, że mogli nas umieścić w znośnych warunkach, za niewielkie pieniądze. Trudno nam zrobić na aferzystach, poszkodowanych i świadkach wrażenie poważnej instytucji, zapraszając ich do baraków - mówią policjanci.

Autorka/Autor:Robert Zieliński, Klaudia Kamieniarz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP