Tego festiwalu nie odwołali. Starówka wypełni się muzyką

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jazz Na Starówce 2020
Jazz Na Starówce 2020
mat. organizatora
Jazz Na Starówce 2020mat. organizatora

Bez gwiazd zza oceanu, ale z dużymi polskimi nazwiskami. Na Rynek Starego Miasta wraca festiwal Jazz Na Starówce. Zagrają między innymi Leszek Możdżer, Adam Bałdych, Marcin Wasilewski i Michał Urbaniak.

Koronawirus zmusił wielu organizatorów do odwoływania festiwali. Wszystkie koncerty planowane na wiosnę trzeba było wykreślić z kalendarzy. Ale wraz z luzowaniem obostrzeń muzyczne życie powoli się odradza.

- Od początku zakładaliśmy, że festiwal się odbędzie, choć nie wiedzieliśmy, w jakiej formie: w klubie, w streamingu czy na Rynku Starego Miasta - przyznaje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Krzysztof Wojciechowski, szef Jazzu Na Starówce. Ostatecznie zaplanowane miejsca i data się nie zmieniły, ale program trzeba było wywrócić do góry nogami. Wypadli z niego wszyscy muzycy, którzy musieliby przylecieć z Europy lub Stanów Zjednoczonych. - Już w kwietniu mieliśmy pewność, że gwiazd międzynarodowych w tym roku nie ściągniemy. Jesteśmy umówieni, że wrócimy do rozmów w przyszłym roku, jak sytuacja się ustabilizuje – dodaje.

Program trzeba było ułożyć z polskich nazwisk, co w przypadku Jazzu Na Starówce będzie powrotem do źródeł. Gdy impreza startowała w latach 90., grywali na niej wyłącznie krajowi artyści. - Ale ten polski program jest bardzo interesujący - zastrzega od razu nasz rozmówca. - To jest dobry moment, żeby podsumować 25-lecie festiwalu. Przez ten czas gościliśmy niemal wszystkich największych muzyków z Polski, więc pewne nazwiska się powtórzą, ale ci artyści mają dziś zupełnie inną pozycję niż wtedy. Polski jazz też się zmienił przez te lata, powstały nowe interesujące zespoły – przekonuje organizator.

Schmidt przypomni Stańkę

Festiwal rozpocznie się już w najbliższą sobotę koncertem kwartetu trębacza Piotr Schmidta. - Piotr nie jest tak znaną osobistością jazzu, przynajmniej w Warszawie, ale pomyśleliśmy, że to będzie dobry wybór na otwarcie. Nie chcieliśmy "rzucać" do razu tak dużego nazwiska jak Leszek Możdżer, ponieważ chcemy zobaczyć, jak wyjdzie koncert przy wszystkich ograniczeniach, które nas obowiązują. To będzie spokojne, lekkie wejście w festiwal, które pozwoli nam wyciągnąć wnioski – wyjaśnia Krzysztof Wojciechowski. Schmidt zagra na Starówce materiał z płyty "Tribute to Tomasz Stańko", będącej muzycznym hołdem dla zmarłego dwa lata temu muzyka. - Tomek grał na naszym festiwalu trzy razy. Bardzo go ceniliśmy, dlatego pomyśleliśmy, że dobrze będzie go w ten sposób wspomnieć – dopowiada Wojciechowski.

Tydzień później zaprezentuje się zespół pianisty Krzysztofa Herdzina, który od lat uchodzi za świetnego kompozytora, aranżera czy dyrygenta, a od niedawna pracuje także jako lider, pod własnym szyldem. Ze swoim kwartetem zagra kompozycje z ostatniego albumu "The Book of Secrets".

Adam Bałdych to skrzypek, którego bywalcom festiwalu przedstawiać nie trzeba. Wirtuozerią i żywiołowością porywał publiczność na rynku co najmniej trzykrotnie. Tym razem wystąpi z pianistą Pawłem Kaczmarczykiem. - To ich wspólny projekt z muzyką jazzrockowej grupy Weather Report. Wydaje mi się, że w Warszawie nigdy nie grali tego materiału. To bardzo atrakcyjny program – zapowiada szef festiwalu.

Baron zagra Wodeckiego

Zachwala także występy zespołów basisty Krzysztofa Ścierańskiego i saksofonisty Piotra Barona, który wziął na warsztat piosenki Zbigniewa Wodeckiego i zaaranżował na jazzową modlę, a także Michała Urbaniaka w zaskakującym projekcie Organator. - To nawiązanie do zespołu Urbanator, który chcieliśmy zaprosić, ale okazało się to niemożliwe w dobie pandemii. Ta nazwa to ukłon w stronę Wojtka Karolaka, który zagra na organach Hammonda. Jak zapowiedział nam Mariusz, będzie to koncert swingowy, muzyka organowa, bez wycieczek w stronę rapu czy hip hopu, do których nas przyzwyczaił - precyzuje Wojciechowski. Ciekawostką jest fakt, że z Urbaniakiem i Karolakiem zagrają dwaj Amerykanie: Michael Patches Stewart na trąbce i Frank Parker na perkusji. – A to dlatego, że obaj mieszkają w Polsce. Pierwszy w Warszawie, a drugi w Częstochowie – zdradza nasz rozmówca.

Głosem młodego pokolenia polskiego jazzu będzie EABS, słusznie uchodzący za najlepszą grupę elektrycznej wersji gatunku. - Myślę, że materiał ze płyty "Slavic Spirits" idealnie wkomponuje się w Rynek Starego Miasta. Będą spokojne tematy, ale też odloty. Zawracam uwagę słuchaczy na fantastycznego lidera, klawiszowca Marka Pędziwiatra oraz saksofonistę Olafa Węgra – mówi Krzysztof Wojciechowski.

W programie tegorocznego Jazzu Na Starówce znalazło się także miejsc dla dwóch wybitnych pianistów. Trio Marcina Wasilewskiego będzie promować materiał z najnowszego krążka "Arctic Riff", nagranego dla prestiżowego wydawnictwa ECM. Album powstał we współpracy z amerykańskim saksofonistą Joe Lovano, który przylecieć nie może. Zastąpi go Adam Pierończyk. – Adam był zaskoczony tą propozycją, ale bardzo się ucieszył. Jestem przekonany, że sobie poradzi i świetnie pociągnie partie saksofonu. To będzie swego rodzaju prapremiera koncertowa "Arctic Riff" – zauważa organizator.

Polski dream team Możdżera

Na finał festiwalu wystąpi bodaj najbardziej rozpoznawalny, nie tylko w kręgach jazzowych, polski pianista Leszek Możdżer. Na razie nie wiadomo, w jakim składzie, ale na pewno – jak słyszymy od szefa festiwalu - będzie to trio, "polski dream team".

Koncerty będą odbywały się we wszystkie soboty lipca i sierpnia. Początek tradycyjnie o godzinie 19.00. Zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych uczestnicy powinni trzymać do siebie dwumetrowy dystans. Bezpośrednio przed sceną nie powinno stać więcej niż 150 osób. - Będziemy namawiać, żeby przysiąść w kawiarniach czy restauracjach, w których teraz jest pusto i też potrzebują wsparcia. Będziemy się starali, żeby wszystko było elegancko, ale zgodnie z obostrzeniami epidemiologicznymi - podsumowuje Krzysztof Wojciechowski.

Jazz Na Starówce 2020 - PROGRAM:

4 lipca - Piotr Schmidt Quartet – Tribute to Tomasz Stańko

11 lipca - Krzysztof Herdzin Quartet – The Book of Secrets

18 lipca - Paweł Kaczmarczyk & Adam Bałdych - Directions In Music: Weather Report

25 lipca - Krzysztof Ścierański Special Band Edition – Pandemia

1 sierpnia - Piotr Baron Quintet – Wodecki Jazz

8 sierpnia - EABS - Slavic Spirits

15 sierpnia - Michał Urbaniak ORGANATOR

22 sierpnia - Marcin Wasilewski Trio & Adam Pierończyk – Arctic Riff

29 sierpnia - Leszek Możdżer Polish Trio

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP