Najnowsze

Miasto wykupiło dodatkowy tysiąc miejsc w prywatnych żłobkach

Najnowsze

Autor:
kk/pm
Źródło:
tvnwarszawa.pl
archiwum TVNKolejne darmowe miejsca w prywatnych żłobkach

Warszawski ratusz rozstrzygnął konkurs na wykup kolejnych miejsc w prywatnych żłobkach. Tym razem ich pula wzrośnie o dodatkowe 1000 miejsc.

O rozstrzygnięciu konkursu poinformował w sobotę prezydent Rafał Trzaskowski. "Spełniamy obietnice i cały czas powiększamy pulę bezpłatnych miejsc w żłobkach. Właśnie rozstrzygnęliśmy kolejny konkurs na wykup miejsc w niepublicznych placówkach - dzięki temu mamy dodatkowe 1000 miejsc dla warszawskich maluchów. Praca wre!" - napisał na Twitterze.

Dodał też, że w systemie rekrutacji pojawiły się kolejne wolne miejsca. "To nie wszystko - wczoraj do systemu rekrutacji dodaliśmy kolejne 70 bezpłatnych miejsc, tym razem w Dzielnicy Ursus przy ul. Dzieci Warszawy 42" - przekazał na Twitterze Trzaskowski.

Zachęcił, również rodziców do sprawdzenia wolnych miejsc w innych dzielnicach Warszawy. Obecnie jest ich 718.

Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej.

Ile jest miejsc w warszawskich żłobkach?

Pod koniec listopada wiceprezydent Paweł Rabiej informował, że w stolicy następuje radykalny przyrost liczby żłobków, a szanse na otrzymanie miejsca dla dziecka są duże. Wyliczał, że w Warszawie jest ponad 20 tysięcy miejsc w żłobkach miejskich, ponad 8 tysięcy w prywatnych. W tych drugich miasto kupuje miejsca. - 3775 miejsc wykupiliśmy w konkursach żłobkowych od początku tego roku - dodał wiceprezydent.

Do warszawskich żłobków przyjmowane są dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do trzech lat, które nie mają zapewnionej opieki domowej w godzinach pracy lub nauki rodziców lub opiekunów albo w przypadku niepełnosprawności tych osób, w szczególności dzieci stale zamieszkujące w Warszawie.

Część żłobków nie ma grup niemowlęcych i przyjmuje dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia. Wyboru dokonuje rodzic lub opiekun spośród żłobków umieszczonych w wykazie żłobków znajdujących się na miejskiej stronie dotyczącej żłobków.

Bezpłatne miejsca tylko dla zaszczepionych dzieci

Od nowego roku zmienią się zasady przyjmowania dzieci do miejskich żłobków. Decyzją Rady Warszawy, od stycznia z bezpłatnych miejsc gwarantowanych przez miasto będą mogły skorzystać wyłącznie te dzieci, które poddane zostały obowiązkowym szczepieniom ochronnym.

Miasto informuje, że w kolejce oczekujących na przyjęcie do żłobka jest 2400 niezaszczepionych maluchów. "Dzieci niepoddane obowiązkowym szczepieniom stanowią zagrożenie dla zdrowia pozostałych podopiecznych i personelu" - ocenia stołeczny ratusz. Z tego względu postulował uszczelnienie tego systemu.

W listopadzie 2019 ratusz przeprowadził badania na próbie 4,5 tys. respondentów. Wynika z niego, że 90 proc. ankietowanych uważa, iż żłobki powinny być dostępne wyłącznie dla dzieci zaszczepionych.

Żłobki tylko dla zaszczepionych dzieci

"Jeżeli rodzice nie szczepią dzieci to jest to bardzo poważne zagrożenie"
"Jeżeli rodzice nie szczepią dzieci to jest to bardzo poważne zagrożenie"TVN24
wideo 2/2

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:kk/pm

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Pozostałe wiadomości