Urzędnicy dogadali się z onkologami. Budowa szpitala ma ruszyć jesienią

Podpisano porozumienie w sprawie budowy Szpitala PołudniowegoUM Warszawa

Czy trzecia kadencja rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie będzie tą, w której powstanie zapowiadany przez nią od lat Szpital Południowy? Są na to duże szanse. Przedstawiciele miasta, województwa i placówek medycznych, które będą sąsiadować z lecznicą, podpisali porozumienie ws. budowy szpitala na Ursynowie. - Wszyscy sygnatariusze dokumentu, będą współpracować, aby nowa klinika została wybudowana jak najszybciej – zapowiedziała prezydent stolicy.

Jak już informowaliśmy, budowa nowej placówki zbiegu ul. Pileckiego i Indiry Gandhi budziła sprzeciw onkologów z pobliskiego Centrum Onkologii oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Argumentowali, że nowy budynek uniemożliwiłby konieczną rozbudowę istniejących placówek.

Konflikt udało się zażegnać. W czwartek przedstawiciele Centrum Onkologii, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii podpisali porozumienie z miastem i wojewodą w sprawie budowy szpitala.

Uwłaszczą grunty, nie będą wnosić zażaleń

Jak wyjaśnił wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, porozumienie ma zakończyć etap "formalno-prawnych" problemów między miastem i władzami Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii, czyli placówkami medycznymi, które będą sąsiadować ze Szpitalem Południowym.

Ośrodki te obawiały się, czy będą mogły normalnie funkcjonować w trakcie i po zakończeniu budowy szpitala. Z tego powodu większość decyzji związanych z budową, o których wydanie zabiegało miasto, były zaskarżane przez przedstawicieli sąsiadujących ośrodków.

Porozumienie po pierwsze daje Instytutowi Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii pełne prawo do właścicielskiego dysponowania wszystkimi nieruchomościami, na których je zlokalizowano.

"Budowa Szpitala Południowego jest tak zaplanowana, że zapewni Instytutowi Hematologii i Transfuzjologii nieprzerwany dostęp do drogi publicznej oraz pełny dostęp do dróg ewakuacyjnych i infrastruktury dla Centrum Onkologii" – czytamy w porozumieniu.

W dokumencie prezydent Warszawy oświadcza ponadto, że w trakcie trwania inwestycji zarówno Instytut Hematologii i Transfuzjologii, jak i Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie będą miały nieprzerwany dostęp do drogi publicznej, dróg ewakuacyjnych, a dojazd do budowy zostanie wytyczony w sposób jak najmniej uciążliwy dla obu klinik.

Miasto zadeklarowało także, że równolegle z budową Szpitala Południowego prowadzona będzie budowa ulicy Indiry Gandhi oraz modernizacja ulicy rtm. Witolda Pileckiego, które zapewnią dojazd do Instytutu Hematologii i Transfuzjologii.

Kozłowski podkreślił, że Warszawa, dzięki podpisaniu porozumienia zyskuje możliwość "niezakłóconego przez różne formalno-prawne problemy" rozpoczęcia budowy szpitala. Dodał, że bez porozumienia budowa szpitala mogłaby mogła przeciągać się przez wiele lat.

- Jeżeli to miałoby się toczyć tak, jak dotąd, kiedy przez ostatnie siedem czy osiem lat praktycznie każda decyzja, o którą starało się miasto związana z przygotowaniem budowy Szpitala Południowego, na każdym możliwym etapie była zaskarżana do sądów lub instytuty odwoływały się do organów drugiej instancji, to takie prowadzenie inwestycji musiałoby trwać jeszcze wiele lat z przyczyn proceduralno-prawnych" - wyjaśnił wojewoda mazowiecki.

Szpital dla południowych dzielnic

Kiedy z nowego szpitala będą mogli korzystać pacjenci? Ratusz jako datę zakończenia inwestycji podaje rok 2018.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała dziennikarzom, że środki na budowę Szpitala Południowego są przewidziane w budżecie i Wieloletniej Perspektywie Finansowej. - Myślę, że już we wrześniu będzie zakończony przetarg, wybierzemy wykonawcę i do 2018 r. ten szpital będzie zbudowany - zadeklarowała.

Koszt budowy placówki i jej wyposażenie może sięgnąć 400 mln zł.

Nowa lecznica ma mieć 288 łóżek. W budynku A znajdą się: izba przyjęć, przychodnia przyszpitalna, laboratoria, oddziały położniczy i chirurgii ogólnej oraz lądowisko dla helikopterów. W budynku B mamy korzystać z pomocy między innymi na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym czy oddziałach ginekologii, intensywnej terapii i chorób wewnętrznych. Na jednym z pięter będzie również blok operacyjny. W ostatnim budynku zaplanowano pomieszczenia dla pracowników, bank krwi, pracownię endoskopową, aptekę czy oddziały dziecięcy i psychiatrii.

Zapowiadany od lat

O potrzebie budowy dla południowych dzielnic Warszawy mówi się już od lat. O planach budowy nowej placówki mówił jeszcze Kazimierz Marcinkiewicz, gdy rządził Warszawą jako tymczasowy komisarz w 2006 roku.

Także Hanna Gronkiewcz-Waltz zapowiadała budowę Szpitala Południowego. I to już trzykrotnie. Zgodnie z jej obietnicami z kampanii z 2006 roku, szpital miał zostać oddany do użytku w 2011 roku. Szpital na Ursynowie w programie wyborczym Gronkiewicz-Waltz po raz drugi pojawił się w kampanii 2010 roku. Wtedy jako termin oddania placówki do użytku pacjentów podano 2015 rok.

Budowa szpitala była także jedną z inwestycji zapowiedzianych w czasie ostatniej kampanii. W październiku ubiegłego roku ratusz ogłosił także przetarg na budowę placówki. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

jk

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Ratownicy medyczni opisali w mediach społecznościowych dramatyczną akcję na Mokotowie. Policjanci zostali tam zaatakowani podczas interwencji, padły strzały. Trzy osoby trafiły do szpitala. W czwartek rano prokuratura poinformowała o śmierci mężczyzny, który zaatakował policjantów.

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Po wypadku zadzwonił do kilku osób. Każdej wskazał inny kraj, do którego zamierza uciec

Po wypadku zadzwonił do kilku osób. Każdej wskazał inny kraj, do którego zamierza uciec

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Porwał ją nurt Wisły, unosiła się na powierzchni wody twarzą do dołu. Kobietę wyciągnęli z wody policjanci z komisariatu rzecznego i przeprowadzili resuscytację. Na brzegu czekali już na nią ratownicy medyczni.

Nurt Wisły porwał kobietę

Nurt Wisły porwał kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym okiem. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o 72 centymetry

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o 72 centymetry

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty matce noworodka, którego znaleziono martwego w koszu na śmieci. Podejrzanymi w sprawie są też "osoby z bliskiego otoczenia dziewczyny". Mieli utrudniać śledztwo.

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca zasnął za kierownicą, blokując przejazd przez skrzyżowanie na Młocinach. Próbowali go obudzić strażnicy miejscy, a potem policjanci i ratownicy medyczni. Nie udało się, trafił do szpitala.

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaje boisko do rugby, kształtów nabiera bieżnia stadionu. Stawiane są trybuny, zbudowana została szatnia. Trwają też prace związane ze zbiornikiem rekreacyjnym. Ciekawostką jest ocalała fontanna, z której już niedługo popłynie woda. Postępy prac w kompleksie sportowym Skra.

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura w Płocku postawiła zarzut pedofilii lekarzowi. Zarzucono mu między innymi dopuszczenie się innej czynność seksualnej wobec małoletniej. Został tymczasowo aresztowany.

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Źródło:
PAP

Uwagę funkcjonariuszy mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej wzbudziła 800-kilogramowa przesyłka lotnicza z Singapuru. Zgodnie z deklaracją celną miała zawierać fosforyty, wykorzystywane do produkcji sztucznych nawozów fosforowych i mineralnych. Znaleźli w niej jednak 14 400 ampułek oraz 566 300 tabletek.

Nielegalne sterydy w przesyłce z Singapuru, są warte ponad cztery miliony

Nielegalne sterydy w przesyłce z Singapuru, są warte ponad cztery miliony

Źródło:
tvnwarszawa.,pl

W Parku Skaryszewskim trwają prace archeologiczne w ramach projektu odtworzenia ogrodu daliowego. "Zostały zalecone przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i mają na celu wyznaczenie oryginalnego układu rabat i dróg oraz odkrycie śladów oryginalnej nawierzchni z okresu powstania ogrodu" – wyjaśnia Zarząd Zieleni Warszawy.

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatnie dni lata drogowcy ruszają z krótkimi remontami. Nowy asfalt zyska ulica Broniewskiego oraz aleja Komisji Edukacji Narodowej. Wyremontowany zostanie też przejazd przez tory na placu Grunwaldzkim. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami.

Remonty ulic i przejazdu przez tory. Prace w trzech dzielnicach

Remonty ulic i przejazdu przez tory. Prace w trzech dzielnicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniach ze śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej widać, jak volkswagen z impetem wjeżdża w forda, widać ludzi stojących przy rozbitych autach, porozrzucane przedmioty. Aresztowanych zostało trzech mężczyzn. Ostatni z podejrzanych, który miał spowodować wypadek - Łukasz Żak - jest poszukiwany, wystawiono za nim list gończy. Jak informowała prokuratura, w sprawie wypadku śledczy spotkali się z bezwzględnym mataczeniem i poplecznictwem.

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Fakty" TVN

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkał na szczycie Pałacu Kultury i Nauki. Sokół Franek nie żyje. Jego szczątki na jednym z dachów Pałacu znalazła grupa FalcoFans. Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół przyjrzy się sprawie.

"Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem". Sokół z Pałacu Kultury i Nauki znaleziony martwy

"Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem". Sokół z Pałacu Kultury i Nauki znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Wyniesione przejście dla pieszych przy szkole podstawowej na Czarnomorskiej zostało rozebrane na rzecz wyspowych progów zwalniających. Mieszkańcy alarmują, że kierowcy omijają je środkiem jezdni, zamiast zwolnić przed "zebrą". Urzędnicy zapewniają, że to tymczasowa organizacja ruchu, a bezpieczne przejście zostanie przywrócone.

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fabryka narkotyków w niepozornym gospodarstwie sadowniczym w Grójcu. W budynku gospodarczym policjanci znaleźli prawie 150 kilogramów narkotyków. Ich czarnorynkowa wartość to kilka milionów złotych. Pięciu mężczyzn zostało zatrzymanych.

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Źródło:
PAP

Najpierw w powiatach okalających stolicę, potem w samej Warszawie specjaliści przeprowadzą kompleksowe badania ruchu. Będą zbierać informacje o sposobach podróżowania mieszkańców metropolii, a także dane o ruchu pojazdów.

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku tygodni rejon ulic Jasnej, Sienkiewicza, Złotej i Zgoda paraliżują prace budowlane. Z niedogodnościami mierzą się mieszkańcy i kierowcy. Zarząd Dróg Miejskich, wspólnie z Biurem Zarządzania Ruchem Drogowym, strażą miejską oraz policją wprowadzają zmiany w organizacji ruchu.

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl