Ursus ma park za 5 milionów złotych


Latarnie zasilane energią słoneczną, plac zabaw z naturalnych materiałów i niecki wodne, by nawadniać rośliny. Tak wygląda pierwsza część ekoparku, która została otwarta w Ursusie.

Nowa inwestycja została otwarta przy ulicy Gierdziejewskiego. Jak podaje urząd miasta, pojawiły się latarnie zasilane energią słoneczną, powstał także system niecek, które odbierają i gromadzą wodę deszczową do nawadniania roślin. Do tego nawierzchnia ścieżek jest wykonana z przepuszczalnego materiału mineralnego.

- Ursus potrzebuje więcej przestrzeni dla mieszkańców do wypoczynku i obcowania z naturą. Projekt EKOparku jest odpowiedzią na te potrzeby, ale także wyznacza nowe trendy projektowania miejskich terenów zieleni - czytamy na stronie ratusza wypowiedź Bogdana Olesińskiego, burmistrza Ursusa.

Ćwiczenia "pod chmurką"

W Ekoparku plac zabaw dla najmłodszych stworzony jest z drewnianych elementów, które są przyjazne środowisku.

Dla fanów ćwiczenia na świeżym powietrzu, dostępna jest również siłownia plenerowa. Powstała też ścieżka edukacyjna z eko-ciekawostkami oraz specjalne platformy z drzewa modrzewiowego, na których można wypocząć. Pomyślano również o daszkach dających cień.

Prawie 70 procent zieleni

Przeważająca część parku to zieleń - dokładnie 3,3 hektary terenu zieleni. Jak informuje urząd miasta, powstały budki lęgowe dla ptaków i ochronne domki dla owadów. Dla zachowania naturalnego wyglądu, ogrodnicy będą kosić trawniki pięć razy w roku, a kwietną łąkę raz w roku.

Pierwszy etap prac rozpoczął się w ubiegłym roku. Wcześniej mieszkańcy zgłaszali swoje pomysły na projekt parku. Obecnie trwają prace nad drugą częścią parku.

Koszt budowy pierwszego etapu to 5,65 milionów złotych. Projekt Ekoparku jest finansowany z środków unijnych.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy również o planach ursynowskiej spółdzielni:

Spółdzielnia chce dogęścić osiedle
Spółdzielnia chce dogęścić osiedleLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

em/ran

Źródło zdjęcia głównego: Miasto Stołeczne Warszawa

Pozostałe wiadomości