Uroczysta, 14. rocznica zaprzysiężenia Kaczyńskiego na prezydenta stolicy

Warszawa

TVN24Jarosław Zielinski o uroczystości

Kilkanaście najważniejszych osób w państwie uczestniczyło w obchodach 14. rocznicy zaprzysiężenia Lecha Kaczyńskiego na prezydenta Warszawy. Było wojsko, były werble, sztandary i wieńce. Dlaczego nadano wyjątkową rangę akurat tej rocznicy i dlaczego uhonorowano akurat tego, spośród kilkudziesięciu prezydentów Warszawy? - Jest to ważna rocznica, a wszystkie ważne rocznice warto obchodzić w taki sposób, jak jest możliwy - mówi Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych.

- Czy to jest okrągła rocznica czy nie, to ma mniejsze znaczenie. 14 lat to jest dosyć długi już okres. Ja pamiętam ten czas, kiedy w Warszawie się wiele zmieniało, wtedy prezydentem został świętej pamięci Lech Kaczyński - mówił Jarosław Zielinski, wiceminister spraw wewnętrznych.

Uroczystości odbyły się w piątek na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na placu Bankowym. Tuż obok głazu, który kilka dni temu zyskał nowe oblicze.

Ministrowie, marszałkowie, prezes

Inicjatorem obchodów był Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki. Uczestnicy wzięli też udział w Apelu Pamięci.

Modlitwę odmówił o. Zdzisław Tokarczyk. - Wszyscy czujemy się dłużnikami wobec pana Boga (...), ale jesteśmy także dłużnikami wobec naszych rodziców, pasterzy, wychowawców, którzy na różnych drogach słowem i przykładem kształtowali naszą osobowość, uczyli nas prawdy, miłości i poświęcenia dla bliźnich. Takim Polakiem, wychowawcą, przewodnikiem i wzorem służby ojczyźnie był śp. prezydent RP Lech Kaczyński - podkreślił o. Tokarczyk. I dodał, że uczestnicy uroczystości pragną utrwalić w sercach, umysłach i w tej tablicy pamięć o patriocie, państwowcu oddanemu Warszawie i Polsce, swojej ojczyźnie

Wieńce przed głazem Kaczyńskiego złożyli: prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński wraz z wicemarszałkami Joachimem Brudzińskim i Ryszardem Terleckim, szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska, w imieniu marszałka Senatu senator Jan Maria Jackowski, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, szef MON Antoni Macierewicz, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, minister środowiska Jan Szyszko oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Bez ratusza

Zaproszenie na uroczystości dostały również media. A nie dostała Hanna Gronkiewicz-Waltz - prezydent Warszawy. - Jesteśmy na dziedzińcu gdzie, o ile dobrze pamiętam, na pierwszym piętrze urzęduje pani prezydent, na pewno widzi z okna to zgromadzenie, mogłaby do nas przyjść, jeżeli chce razem z nami świętować - komentował Zieliński.

Lech Kaczyński został zaprzysiężony na prezydenta Warszawy 18 listopada 2002r.

Złozenie kwiatów przed pomnikiem
TVN24

Domagali się usunięcia

Jeszcze przed uroczystościami zmieniono wizerunek Lecha Kaczyńskiego. Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, ratusz domagał się usunięcia głazu Lecha Kaczyńskiego. Na to nie chciał zgodzić się jednak urząd wojewody mazowieckiego. Ostatecznie spór został zawieszony, do czasu wydania decyzji przez generalnego konserwatora zabytków, którym jest wiceminister kultury Magdalena Gawin.

kz/mś