Szybki konkurs na muzeum bitwy. "Szaleństwo czy ustawka?"

Wrota Bitwy Warszawskiej, zapowiedź ministerstwa
Wrota Bitwy Warszawskiej, zapowiedź ministerstwa
Ministerstwo Obrony Narodowej
Wrota Bitwy Warszawskiej, zapowiedź ministerstwaMinisterstwo Obrony Narodowej

Sześć biur architektonicznych dostało 10 dni na złożenie projektu Muzeum Bitwy Warszawskiej. Propozycję złożyła tylko jedna pracownia, na czele której stoi Czesław Bielecki - były kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Warszawy.

"Szaleństwo MON czy ustawka?" - pyta na Twitterze były Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemioniak (PO). W kolejnym wpisie już bez znaku zapytania ocenia stanowczo: "Ustawiony pod osobę kilkudniowy konkurs na Wrota Bitwy Warszawskiej. Ma rację prezydent - MON działa jak prywatny folwark Macierewicza [Antoniego, szefa MON - red.]".

Szaleństwo MON czy ustawka? Kilka dni na koncepcję "Wrót Bitwy Warszawskiej". Jutro "rozstrzygnięcie" konkursu. W tle 80 mln zł na obiekt. pic.twitter.com/hUMVDswOR8— Tomasz Siemoniak (@TomaszSiemoniak) 14 sierpnia 2017

Konkurs został rozpisany przez Muzeum Wojska Polskiego. Dotyczył przygotowania koncepcji (idei) obiektu memorialnego o nazwie "Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku".

Szybki konkurs i jedna praca

Tempo konkursu, na które zwraca uwagę poseł Siemoniak faktycznie było szybkie. Jak pisała "Gazeta Stołeczna", cała procedura trwała zaledwie 10 dni.

4 sierpnia wybranym sześciu architektom wysłano zaproszenia do udziału w konkursie, 7 sierpnia wysłano im regulamin, termin składania prac wyznaczono na 14 sierpnia, a dzień później zapadło rozstrzygnięcie.

Tak przeprowadzana procedura nie podoba się m.in. Mariuszowi Ścisło, prezesowi Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Tego konkursu nie konsultowano z SARP-em i my się do tego nie dotykamy. Jeżeli konkurs jest prywatny, to organizatorzy mogą sobie robić, co chcą. W przypadku konkursu publicznego obowiązują warunki określone w ustawie o zamówieniach publicznych. Od ogłoszenia konkursu jest czas 4-6 tygodni na złożenie prac. Skracanie tego do 10 dni jest sytuacją karygodną - przyznaje w rozmowie ze "Stołeczną".

Ostatecznie okazało się, że do konkursu z gotową koncepcją zgłosiła się tylko jedna pracownia - Dom i Miasto, prowadzona przez Czesława Bieleckiego.

Bielecki to architekt, którego jednym z najbardziej charakterystycznych projektów jest budynek Telewizji Polskiej na Woronicza. Ale oprócz tego dał się poznać jako polityk. W latach 1997 - 2001 był posłem Akcji Wyborczej Solidarność. Natomiast w 2010 roku startował w wyborach na prezydenta Warszawy - jako bezpartyjny kandydat, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Z wynikiem 23 proc. zajął drugie miejsce (przegrywając z Hanną Gronkiewicz-Waltz). Obecnie zasiada w Narodowej Radzie Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Dziennikarze "Stołecznej" informowali, że konkurs na projekt muzeum "był formalnością". "Bielecki już od dawna na zlecenie resortu obrony narodowej zajmuje się projektowaniem muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Gdy pisaliśmy o tym w czerwcu, architekt mówił nam: - Nie zaprzeczam, że uczestniczyłem w spotkaniu z MON, ale nic więcej nie mam do zakomunikowania" - czytamy w gazecie.

Komentarz architekta

W rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl sam zainteresowany zaprzeczył takim doniesieniom. - Nieprawdą jest, co napisano, że MON zlecił mi projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej. Pracowałem nad nim na własne ryzyko i koszt. Nie mogłem więc uważać, że mój pomysł przyjęto w ministerstwie w całej rozciągłości - powiedział Czesław Bielecki.

I dodał, że nie jest prawdą, że "do konkursu nie zgłosił się nikt oprócz Bieleckiego". - Był to zamknięty konkurs na pomysł, byliśmy razem z innymi pracowniami do niego zapraszani, a nie zgłaszaliśmy się - precyzuje architekt.

- Pominięto fakt, że od lat, a nie tylko od miesięcy tematem projektu zajmowały się co najmniej dwa inne zespoły oprócz naszego. Regulamin konkursu wymagał prezentacji na trzech planszach o wymiarach 100 na 70 centymetrów i krótkiego opisu. Nie jest moją rolą komentowanie, dlaczego tej skromnej prezentacji swoich prac nie złożyły inne zespoły zaproszone przez Muzeum Wojska Polskiego - podsumowuje Bielecki.

Dwa Maszty Stulecia

Muzeum Bitwy Warszawskiej ma powstać we wsi Ossów, na usypanym wzgórzu przy ul. Matarewicza. Jak mówił w poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz, zwycięski projekt Bieleckiego "polega na odtworzeniu całej bitwy, na pokazaniu całego obszaru bitwy, ze wszystkimi wojskowymi elementami". Na łąkach mają stanąć dwa stalowe Maszty Stulecia, wysokie na 100 metrów. Pojawi się też amfiteatr, z którego będzie można obserwować całe pole dawnej bitwy i rekonstrukcje historyczne.

Jak mówił wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk, przetarg na projekt budowlany tego przedsięwzięcia powinien zostać ogłoszony w październiku. Natomiast rozpoczęcie budowy miałoby ruszyć wiosną 2018 roku. Całość ma być gotowa na 2020 rok - na obchody stulecia bitwy.

Projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej w OssowieMinisterstwo Obrony Narodowej

Projekty na muzeum

Pomysł Bieleckiego nie jest jednak pierwszym projektem na Muzeum Bitwy Warszawskiej. O jego budowie słyszymy od lat. Jedna z pierwszych koncepcji została stworzona przez architekta Mirosława Nizio już w 2009 roku. Potężny budynek miał być przeszklony i składać się z trzech skrzydeł rozgałęzionych na kształt litery V (symbolizującej zwycięstwo nad bolszewikami). Na elewacji miały być zamieszczone ekrany, na których zwiedzający mogliby oglądać filmy związane z bitwą warszawską.

Projekt, choć gotowy, trafił do kosza, bo "przewyższał możliwości finansowe" i częściowo był rozrysowany na terenach, które nie należały do gminy Wołomin.

W 2013 roku powstał jednak kolejny projekt autorstwa pracowni Arkon Atelier z Gdańska. Zakładał stworzenie placówki, podobnej do nowych muzeów w stolicy, m.in: Powstania Warszawskiego czy Historii Żydów Polskich. Miał być mniejszy, ale nowoczesny. Już w 2014 roku informowaliśmy, że projekt ma zgodę na budowę i podpisaną umowę na wykonanie projektu wykonawczego. Czekał jednak na dofinansowanie.

Co się stało z tym projektem? Czy również trafił do kosza? Między innymi o to i o okoliczności tak szybkiego przeprowadzenia konkursu zapytaliśmy jego organizatora - Muzeum Wojska Polskiego. Zostaliśmy poproszeni o przesłanie pytań drogą mailową. Zapytanie skierowaliśmy też do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Do momentu publikacji tekstu nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

kw/pm

Pozostałe wiadomości

Polska policja we współpracy z niemiecką namierzyła i ujęła sprawcę wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Mężczyznę czeka teraz procedura wydania Polsce w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania – wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. Wieczorem potwierdziła je Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczął montaż się ponad 100 elektronicznych tablic na przystankach tramwajowych. Zainstalowano w nich kilka nowości.

Będą nowe wyświetlacze na przystankach. Już nie pokażą "???". Mapa

Będą nowe wyświetlacze na przystankach. Już nie pokażą "???". Mapa

Źródło:
PAP

Na skrzyżowaniu ulic Odrowąża i Matki Teresy Kalkuty na Bródnie doszło do wypadku z udziałem rowerzystki oraz tramwaju. Kobieta została zabrana do szpitala.

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek wieczorem na ulicy Połczyńskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Kierujący jednośladem trafił do szpitala. Okoliczności wypadku wyjaśnia policja.

Zderzenie auta i motocykla na Bemowie. Jedna osoba ranna

Zderzenie auta i motocykla na Bemowie. Jedna osoba ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Żelechowie (województwo mazowieckie) doszło do obywatelskiego zatrzymania 50-latka, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Z jednej strony auto nie miało opon, a mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania.

"Z dużą prędkością jechał bez opon". Nie miał prawa jazdy, wydmuchał dwa promile

"Z dużą prędkością jechał bez opon". Nie miał prawa jazdy, wydmuchał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czwartkowej sesji radni i radne Warszawy jednogłośnie przyjęli uchwały o pomocy finansowej czterem gminom poszkodowanym przez powódź. Nysa, Lądek-Zdrój, Kłodzko i Głuchołazy dostaną od Warszawy po pięć milionów złotych.

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Źródło:
PAP

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie świętuje 10. urodziny - z tej okazji przygotowano urodzinowy program, w ramach którego w dniach 26-30 września odbędą się koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty.

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności niebezpiecznego zdarzenia na Pradze Południe. Kierowca range rovera miał próbować umyślnie rozjechać kierującego skuterem, a gdy to się nie udało, z grupą innych osób go pobił. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-latka została okradziona w jednym ze sklepów odzieżowych. Policja publikuje nagranie z tego zdarzenia. Widać na nim kobietę, która miała wyjąć portfel z plecaka klientki. Jest poszukiwana.

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym okiem. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Porwał ją nurt Wisły, unosiła się na powierzchni wody twarzą do dołu. Kobietę wyciągnęli z wody policjanci z komisariatu rzecznego i przeprowadzili resuscytację. Na brzegu czekali już na nią ratownicy medyczni.

Nurt Wisły porwał kobietę

Nurt Wisły porwał kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratownicy medyczni opisali w mediach społecznościowych dramatyczną akcję na Mokotowie. Policjanci zostali tam zaatakowani podczas interwencji, padły strzały. Trzy osoby trafiły do szpitala. W czwartek rano prokuratura poinformowała o śmierci 35-letniego mężczyzny, który zaatakował policjantów.

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty matce noworodka, którego znaleziono martwego w koszu na śmieci. Podejrzanymi w sprawie są też "osoby z bliskiego otoczenia dziewczyny". Mieli utrudniać śledztwo.

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca zasnął za kierownicą, blokując przejazd przez skrzyżowanie na Młocinach. Próbowali go obudzić strażnicy miejscy, a potem policjanci i ratownicy medyczni. Nie udało się, trafił do szpitala.

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaje boisko do rugby, kształtów nabiera bieżnia stadionu. Stawiane są trybuny, zbudowana została szatnia. Trwają też prace związane ze zbiornikiem rekreacyjnym. Ciekawostką jest ocalała fontanna, z której już niedługo popłynie woda. Postępy prac w kompleksie sportowym Skra.

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura w Płocku postawiła zarzut pedofilii lekarzowi. Zarzucono mu między innymi dopuszczenie się innej czynność seksualnej wobec małoletniej. Został tymczasowo aresztowany.

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Źródło:
PAP

W Parku Skaryszewskim trwają prace archeologiczne w ramach projektu odtworzenia ogrodu daliowego. "Zostały zalecone przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i mają na celu wyznaczenie oryginalnego układu rabat i dróg oraz odkrycie śladów oryginalnej nawierzchni z okresu powstania ogrodu" – wyjaśnia Zarząd Zieleni Warszawy.

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl