Skromna kładka przez Wisłę. "Dyskrecja jest zaletą tego rozwiązania"

[object Object]
"Marzenia stają się rzeczywistością"Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Do wyboru były spektakularne projekty, o fikuśnym kształcie i nietypowym materiale. Jury zdecydowało się jednak na niewielki i wyjątkowo skromny projekt kładki przez Wisłę. Wojciech Wagner, wicedyrektor miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego podkreśla, że w przypadku budowy mostu liczy się nie tylko efektowny wygląd, ale i konstrukcja, która nie będzie sprawiać kłopotów.

Smukła, delikatna, wygięta w lekki łuk i wykonana prawdopodobnie ze stali kortenowskiej - taka ma być pieszo-rowerowa kładka przez Wisłę, która połączy ulicę Okrzei na Pradze z Karową na Powiślu. Wyniki konkursu na projekt przeprawy ogłoszono w czwartek. Spośród 40 propozycji wygrała jedna z najskromniejszych, zaskakująca prostotą.

Wojciech Wagner, jeden z członków jury nie chciał zdradzić czy zwycięska praca firmy Schussler Plan była jego faworytem. - W jakiś sposób była ciekawa dla wszystkich głosujących. Ja na pewno też szereg zalet w niej odnajduję - przyznaje w rozmowie z tvnwarszawa.pl. Dopytywany o to, jakie to zalety, na pierwszym miejscu wskazuje: jest dosyć dyskretna.

- Z jednej strony taka dyskrecja jest zaletą, bo łatwo wpisuje się w krajobraz, nie niszczy wartości, które on posiada. Z drugiej strony, można oczekiwać od takiego obiektu, żeby był bardziej spektakularny. Był jakąś ikoną - dodaje. I przyznaje, że wśród członków jury pojawiła się dyskusja o tym, czy lepiej wybrać formę skromną, czy właśnie postawić na coś efektownego, charakterystycznego i spektakularnego.

Smukła, estetyczna, bezproblemowa

Dlaczego zwyciężyła ta pierwsza koncepcja? - Tu dochodzi problem konstrukcyjny, który przy mostach jest bardzo istotny - odpowiada Wagner. - Każde niedopatrzenie czy najmniejszy nawet błąd ma potem bardzo istotne skutki. W tym sensie specjaliści od konstrukcji mostów, którzy też byli członkami jury zwracali na ten aspekt naszą szczególną uwagę. Przez to atrakcyjne prace i rozwiązania często nie szły w parze z bezproblemowym opracowaniem konstrukcji. Miały mniej punktów w tym obszarze - wyjaśnia.

- Główną zaletą tego obiektu jest też jego smukłość. Pewne nawiązanie do tradycyjnych elementów mostu ze współczesną estetyką. Ten pylon, który szczególnie po wschodniej stronie został zaproponowany, ta jego niesymetryczność i umiejscowienie go w tej już trochę zazielenionej części koryta rzeki. To ciekawe rozwiązanie o świeżym i współczesnym podejściu do projektowania mostów - opisuje nasz rozmówca.

Stal kortenowska do zmiany

Jednym z charakterystycznych elementów kładki jest nie tylko jej kształt, ale też materiał, z której ma być wykonana. W przypadku naszej kładki przez Wisłę, autor zwycięskiej koncepcji zaproponował, aby była to stal kortenowska - przypominająca nieco zardzewiałą blachę. Jednak wiceprezydent miasta Renata Kaznowska napisała na Twitterze, że jury w zaleceniach zaproponowało zmianę cortenu na inny materiał.

Jury w zaleceniach proponuje zmianę materiału cortenu. Pozdrawiam— Renata Kaznowska (@RKaznowska) 14 września 2017

Dlaczego? Wymiana jednego z charakterystycznych elementów w dopiero co wybranym projekcie może zastanawiać. Wojciech Wagner odpowiada ostrożnie, że "w tym zakresie nic nie jest przesądzone".

- Faktycznie zaistniał taki problem, bo są znane przykłady, gdzie ten materiał nie zafunkcjonował dobrze. Może być trudny w utrzymaniu - przyznaje Wagner. - Rozwiązanie ze stalą kortenowską jest w sensie wizualnym, w moim odbiorze, bardzo dobre. Ale jeśli się okaże, że z jakichś powodów technicznych nie będzie to właściwe, trzeba będzie znaleźć inne rozwiązanie - wyjaśnia wiceszef Biura Architektury. Jakie? Tego na razie nie wiadomo. Jak dodaje nasz rozmówca, takie szczegóły będą rozstrzygane na etapie tworzenia projektu wykonawczego przez inwestora i późniejszego zarządcę inwestycji, którym będzie Zarząd Dróg Miejskich.

Przejście na Wisłostradzie?

Kładka przez Wisłę ma zachęcać do spacerów, być wygodnym szlakiem łączącym dwa brzegi rzeki. Nie rozstrzygnięto jednak, jak będzie wyglądać zejście z kładki na ruchliwą Wisłostradę. Nowa inwestycja sugeruje wymalowanie tam przejścia dla pieszych. Co z drugiej strony mogłoby utrudnić ruch samochodowy.

- To jest bardzo trudna sprawa - przyznaje Wagner. - W kwestii funkcjonalności ruchu pieszego takie przejście jest niezwykle pożądane. Schodzi się z mostu i od razu wchodzi do centrum miasta, ale ono oczywiście negatywnie wpływałoby na płynność ruchu samochodowego – potwierdza wicedyrektor Biura Architektury.

- Gdzieś to trzeba balansować. Wiadomo, że w ścisłym centrum miasta nie może być tak, że samochody mają absolutnie pierwszeństwo przed wszystkimi. Ale tutaj jest inny problem. Niedaleko jest wyjazd z tunelu i robienie przejścia w tej chwili, przy obecnej sytuacji geometrycznej tej drogi może być zbyt niebezpiecznie. Ale ostatecznie będzie to też decyzja zarządcy drogi i inżyniera ruchu - zastrzega.

Sąd konkursowy

Oprócz Wojciecha Wagnera, w sądzie konkursowym oceniającym projekty kładki zasiadali: Marek Mikos (zastępca dyrektora Biura Architektury), Renata Kaznowska (wiceprezydent Warszawy), Rainer Mahlamäki (fiński architekt, projektant Polin), Łukasz Puchalski (dyrektor Zarządu Dróg Miejskich), Jacek Grunt-Mejer (pełnomocnik prezydenta ds. rewitalizacji), Ewa Kuryłowicz i Maciej Mąka (Stowarzyszenie Architektów Polskich), Agnieszka Kulesza (Zarząd Dróg Miejskich), Hubert Markowski (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej), Wojciech Zabłocki (architekt), Patryk Zaręba (architekt krajobrazu) i Henryk Zobel (Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej).

- Niezwykle trudny konkurs, ponieważ napłynęło bardzo dużo, bardzo ciekawych, bardzo inspirujących prac, bardzo wyjątkowych. Na czym bardzo nam zależało, to przede wszystkim połączenie dwóch brzegów, 400 metrów, z myślą o pieszych, rowerzystach - mówiła podczas konferencji Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Inwestycja, zgodnie z planami ratusza, ma być gotowa w 2020 roku.

ZOBACZ POZOSTAŁE PROJEKTY KŁADKI PRZEZ WISŁĘ

kw/pm

Pozostałe wiadomości

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce można je spotkać jedynie w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. Zamieszkała w nim para czapli malgaskich. W naturze ptaki te występują na Madagaskarze, są gatunkiem zagrożonym.

Jedyne w Polsce. Niedawno zamieszkały w warszawskim zoo

Jedyne w Polsce. Niedawno zamieszkały w warszawskim zoo

Źródło:
PAP

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

W czwartek rano nad południową Norwegią na trzy godziny zamknięto przestrzeń powietrzną. Powodem był "błąd techniczny" w centrum kontroli w Oslo - przekazał norweski operator portów lotniczych. Opóźnienia lotów mogą potrwać cały dzień. Zakłócenia dotknęły także podróżujących z Polski.

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24, The Local, mojanorwegia.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl