Rowerowa wycieczka po żydowskiej Warszawie

fot. mat. organziatora
| Fakty TVNfot

Wirtualny Sztetl świętuje drugie urodziny. Z tej okazji portal zaprasza w niedzielę na wycieczkę rowerową po żydowskiej Warszawie, warsztaty i koncert Pawła Szamburskiego w kawiarni OSIR.

W czerwcu mijają dwa lata od inauguracji portalu Wirtualny Sztetl Muzeum Historii Żydów Polskich. Wspólne świętowanie rozpocznie się w niedzielę już o godz. 14.00 od rowerowego objazdu po żydowskiej Warszawie. Start na plac Grzybowskim.

Filmy, muzyka, książka

Dwie godziny później odbędą się warsztaty plastyczne i muzyczne dla dzieci. Zaprezentowany zostanie również film "Osiem historii, które nie zmieniły świata", dokument pokazujący pełen ciepła i dowcipu portret pokolenia, które w młodości przeżyło Zagładę. Bohaterowie, ośmioro polskich Żydów opowie przed kamerą nie o wojnie, lecz o czasach przedwojennych: szkole, pierwszej pracy, filmach, na które chodzili do kina.

O godz. 18.00 OSIR odwiedzą autorzy nowego przewodnika "Zabytki kultury żydowskiej w Polsce", którzy opowiedzą o swojej książce.

Wieczór zakończy koncert znakomitego klarnecisty Pawła Szamburskiego, który zagra muzykę inspirowaną tradycją żydowską.

Tysiące zdjęć, nagrań i filmów

- Portal był pomysłem muzeum bez murów. Chcieliśmy realizować misję muzeum jeszcze zanim powstanie i tworzy się na zwiedzających jego budynek - mówi Olga Cielemęcka z Wirtualnego Sztetlu.

Portal tworzą użytkownicy, wolontariusze i pasjonaci publikując swoje zdjęcia i teksty. Strona zawiera prawie dwa tysiące historii miejscowości związanych z polskimi Żydami. Daje też dostęp do ponad 56 tysięcy zdjęć oraz ponad tysiąca nagrań audio i wideo.

Wszystkie informacje grupowane są topograficznie, dlatego wystarczy kliknąć nazwę miejscowości, aby uzyskać pełny dostęp do informacji o zabytkach, cmentarzach i społeczności żydowskiej.

- Każdy tekst, zdjęcie, dokument do nas przysłany, jest sprawdzany pod względem merytorycznym i korektorskim. Ta wspólnotowość działania jest dla nas bardzo ważna - podsumowuje Olga Cielemęcka.

bako/par

2. Urodziny Wirtualnego Sztetlu Niedziela, 19 czerwca Klubokawiarnia OSiR ul. Tamka 40

PROGRAM:

14.00 - objazd rowerowy po żydowskiej Warszawie. Start: Plac Grzybowski.

16.00 - warsztaty plastyczne dla dzieci, warsztaty muzyczne - piosenki żydowskie, żydowskie gry i zabawy dla dzieci, pokazy filmów laureatów konkursu "Koledzy ze szkoły, znajomi z sąsiedztwa"

17.00 - pokaz filmu "Osiem historii, które nie zmieniły świata", reż. Iwo Krankowski i Jan Śpiewak

18.00 - premiera przewodnika "Zabytki kultury żydowskiej w Polsce" Stanisława Krycińskiego, Anny Olej-Kobus i Krzysztofa Kobusa

19.00 - podsumowanie dwóch lat istnienia portalu Wirtualny Sztetl

19.30 - premiera filmu o mobilnej wersji portalu Wirtualny Sztetl z udziałem tancerza Michała Piróga

20.00 - koncert Pawła Szamburskiego

Impreza pod patronatem portalu tvnwarszawa.pl.

Źródło zdjęcia głównego:  | Fakty TVN

Pozostałe wiadomości