Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ochocie i Ursynowie

Na Ochocie startują prace poprzedzające przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką Z kolei w weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

"Nieodwracalne skutki prawne". Komisja Kalety wydała 11 decyzji o odszkodowaniach

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP
ShutterstockKomisja weryfikacyjna wydała 11 decyzji o odszkodowaniach (zdjęcie archiwalne)

Komisja weryfikacyjna przyznała blisko 400 tysięcy złotych odszkodowań lub zadośćuczynień lokatorom kilku warszawskich nieruchomości.

Komisja weryfikacyjna zebrała się we wtorek na posiedzeniu niejawnym, na którym rozpatrywana była sprawa reprywatyzacji nieruchomości położonej przy Dąbrowskiego 18 w Warszawie.

Nieodwracalne skutki prawne

Jak poinformował szef komisji Sebastian Kaleta podczas konferencji prasowej, komisja orzekła, że decyzja prezydenta Warszawy została wydana z naruszeniem prawa, doszło do skutków rażąco sprzecznych z interesem społecznym. Ale, zaznaczył, doszło do nieodwracalnych skutków prawnych - do sprzedaży całości udziałów przysługujących beneficjentom decyzji reprywatyzacyjnej na rzecz osób trzecich, więc komisja nie mogła decyzji tej uchylić.

- Lokatorom dotychczas zajmującym lokale w nieruchomości przy ulicy Dąbrowskiego 18 uniemożliwiono kontynuowanie umów najmu na warunkach preferencyjnych, które zapewniały im umowy najmu zawarte z miastem stołecznym Warszawa - mówił Kaleta.

Blisko 400 tysięcy złotych

Szef komisji poinformował także, że na posiedzeniu niejawnym rozpatrywane były wnioski dotyczące przyznania lokatorom z reprywatyzowanych nieruchomości odszkodowań lub zadośćuczynień. Takich decyzji wydano we wtorek 11.

- Sprawy dotyczyły lokatorów między innymi Noakowskiego 16, Bogusławskiego 9, Asfaltowej 2, Dahlberga 5, Schroegera 72, Jagiellońskiej 22 i Skolimowskiej 3. Łączna suma przyznanych dzisiaj odszkodowań to 133 tysięcy 937 złotych i 44 groszy, zadośćuczynień - 245 tysięcy złotych, co daje łączną kwotę 378 tysięcy 937 złotych i 44 groszy - wyliczał Kaleta.

Przekazał też, że pod koniec stycznia odbędzie się rozprawa komisji dotycząca postępowania reprywatyzacji nieruchomości położonej przy Bema 76. Zdaniem Kalety, w tej sprawie "doszło do szeregu wątpliwości dotyczących decyzji stołecznego ratusza".

We wrześniu komisja weryfikacyjna podsumowała swoją pracę:

Komisja weryfikacyjna podsumowuje prace

Sebastian Kaleta o skuteczności komisji TVN24
wideo 2/2

Źródło: PAP

dg/b