Przedszkola będą bezpłatne. Radni jednomyślni

Warszawa

Prezydent o zniesieniu opłatTVN24
wideo 2/2

Od nowego roku szkolnego 46 tysięcy dzieci będzie mogło skorzystać z zajęć w przedszkolach za darmo. Odpowiednią uchwałę w tej sprawie przegłosowali na czwartkowej sesji stołeczni radni. Wszyscy byli jednomyślni.

- Warszawa jest pierwszym dużym miastem w Polsce, które całkowicie zlikwidowało opłaty za zajęcia przedszkolne - przekonuje Hanna Gronkiewicz-Waltz. - To kolejne działanie na rzecz warszawskich rodzin. Po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji dla uczniów i po warszawskim bonie żłobkowym, tym razem wsparcie dotyczy rodzin, których dzieci chodzą do naszych przedszkoli - podkreśla.

Od 2013 roku pobyt dziecka w przedszkolu jest bezpłatny przez pierwsze sześć godzin opieki. Za każdą kolejną godzinę rodzice muszą zapłacić 1 zł. Od września tej złotówki płacić już nie będą, a każda godzina będzie bezpłatna. Dzięki temu - jak przekonuje ratusz - rodzice będą mogli zaoszczędzić nawet 1000 zł miesięcznie.

Przybędzie miejsc w przedszkolach

"Od 2007 roku miasto zbudowało 27 przedszkoli, a około 200 placówek zostało zmodernizowanych lub wyremontowanych. Na ten cel wydano ponad 650 mln zł" - chwalą się urzędnicy stołecznego ratusza.

Na utrzymanie przedszkoli publicznych i niepublicznych w stolicy przeznacza się około 700 mln zł rocznie. Władze miasta szacują, że w przyszłym roku przybędzie około 5 tysięcy miejsc w placówkach w całym mieście. Najwięcej na Białołęce, gdzie w tym roku ma się zakończyć budowa czterech placówek.

Bezpłatna komunikacja i 400 zł na dziecko

Ratusz przypomina też, że bezpłatne przedszkola to kolejne udogodnienia dla rodziców z Warszawy. również od września dzieci ze szkół podstawowych i młodzież z gimnazjum będą jeździć komunikacją miejską bezpłatnie, na podstawie nowych specjalnych Kart Ucznia. Urzędnicy szacują, że skorzysta z nich około 150 tys. uczniów.

Wcześniej wprowadzono też warszawski bon żłobkowy, czyli dofinansowanie w postaci 400 zł miesięcznie na dzieci w wieku od jednego do trzeciego roku życia. Aby otrzymać wsparcie, trzeba będzie po pierwsze - zrezygnować z miejsca w żłobku lub z oczekiwania na to miejsce. Poza tym, rodzice starający się o bony muszą pracować (nie przebywać na urlopie wychowawczym) i płacić podatki w stolicy i spełniać kryterium dochodowe: 1922 zł netto na jednego członka rodziny.

Prezydent zapowiedziała nowy program
TVN24

kw/b