Przed szczytem NATO dzielnicowy zapuka do drzwi

Warszawa

| tvn24Policja odwiedzi mieszkańców

W ramach przygotowań do szczytu NATO mieszkańcy powinni spodziewać się... wizyty dzielnicowego. Funkcjonariusze policji spotykają się z warszawiakami, informują o zbliżających się utrudnieniach i zbierają informacje konieczne do właściwej oceny stanu bezpieczeństwa w mieście.

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się już za nieco ponad miesiąc, w dniach 8-9 licpa. Stolicę odwiedzą przywódcy 28 krajów członkowskich i państw partnerskich, w tym m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych. Stołeczne służby nie ukrywają, że będzie to duże wyzwanie.

- Zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom obrad, dziennikarzom relacjonującym to wydarzenie oraz mieszkańcom stolicy wymaga zaangażowania wszelkich dostępnych, przewidzianych prawem środków – informuje Iwona Jurkiewicz z wydziału prasowego stołecznej policji.

"Standardowa procedura"

Jednym z etapów przygotowań do szczytu są rozmowy z warszawiakami i wizyty przeprowadzane w ich mieszkaniach. Po co? - Poza organizacją odpowiedniego zaplecza logistycznego, policjanci zbierają również informacje, które są konieczne do właściwej oceny stanu bezpieczeństwa na terenie Warszawy – odpowiada Jurkiewicz.

- Zaangażowani są w to m.in. dzielnicowi, którzy w tym celu kontaktują się z mieszkańcami swoich rejonów – dodaje. Z odwiedzinami funkcjonariuszy mogą liczyć się mieszkańcy całej Warszawy. - Są to działania, które przeprowadzane są przed każdym tak poważnym międzynarodowym wydarzeniem – uspokaja Jurkiewicz.

Będą utrudnienia w ruchu

Policja przekonuje, że tego typu działania mają jeden cel – spokojny przebieg szczytu NATO. - Chcemy poprzez profesjonalizm naszego działania przyczynić się do tego, aby goście, którzy odwiedzą w tym czasie Warszawę czuli się w bezpiecznie – mówi policjantka.

Podczas spotkań z dzielnicowymi mieszkańcy mogą również liczyć też na praktyczne informacje dotyczące utrudnień, z jakimi będą musieli liczyć się w pierwszej połowie lipca. Będą to głównie utrudnienia w ruchu komunikacyjnym. O ich szczegółowym przebiegu władze Warszawy mają poinformować w środę przedpołudniem.

Przygotowania stołecznej policji to nie wszystko. W ostatnich dniach specjalne szkolenia przed szczytem przeprowadzali również antyterroryści. Służby ćwiczyły m.in. szturm antyterrorystów i żołnierzy jednostek GROM, ewakuację VIP-ów oraz uczestników imprezy masowej, desant ze śmigłowca policyjnego oraz z pontonu, działania pirotechniczne na miejscu wybuchu, transport rannej osoby przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Szkolenie odbywało się w okolic Stadionu Narodowego.

CZYTAJ TAKŻE: Antyterroryści nad Śródmieściem. Desant z helikoptera na wieżowiec

Helikopter nad Śródmieściem
Kontakt 24

kw/sk