Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego

Warszawa

TVN24Prezydent wręczył najwyższe państwowe odznaczenia

Irena Kirszenstein-Szewińska, prof. Michał Kleiber, Michał Lorenc, Wanda Półtawska, Zofia Romaszewska oraz Bronisław Wildstein zostali odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Najwyższe i najstarsze polskie odznaczenia zostały przyznane przy okazji obchodów 225. rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja.

- Dziękuję za całe wasze dotychczasowe życie. Wybitne życie - mówił po wręczeniu odznaczeń prezydent Andrzej Duda.

- Otrzymaliście państwo dzisiaj najwyższe możliwe odznaczenie - podkreślił prezydent. - Jestem zaszczycony jako prezydent Rzeczypospolitej, że mogłem je państwu wręczyć - dodał.

Naukowiec, lekkoatletka, kompozytor

Irena Kirszenstein-Szewińska to jedna z najwybitniejszych w historii lekkoatletek, siedmiokrotna medalistka olimpijska. Order Orła Białego otrzymała "w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i promowania kultury fizycznej i sportu oraz krzewienia idei olimpijskiej w Polsce i na świecie".

Prof. Michał Aleksander Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk, został uhonorowany "w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej nauki, za wybitne osiągnięcia w pracy publicznej i państwowej".

Kompozytor Michał Lorenc otrzymał order Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej".

Psychiatra, działaczka społeczna i dziennikarz

Specjalistka w dziedzinie psychiatrii, była więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck, zaprzyjaźniona z Janem Pawłem II prof. Wanda Półtawska została uhonorowana najwyższym polskim odznaczeniem "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, za chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej".

Irena Zofia Romaszewska, opozycjonistka demokratyczna w PRL, została odznaczona "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy publicznej i państwowej".

Publicysta i dziennikarz Bronisław Wildstein odznaczony został "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności publicznej i pracy dziennikarskiej".

CZYTAJ RÓWNIEŻ NA TVN24.PL

PAP/tvn24.pl/dln/kk