Premier zarządził drugi stopień alarmowy w Warszawie

TVN Warszawa

TVN24Premier zarządził drugi stopień alarmowy

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził stopień alarmowy BRAVO-CRP - drugi w czterostopniowej skali dotyczącej bezpieczeństwa teleinformatycznego - który będzie obowiązywał na terenie Warszawy w dniach 11-15 lutego. Decyzja ma związek z odbywającą się 13 i 14 lutego w stolicy konferencją bliskowschodnią.

O zarządzeniu premiera poinformował w sobotę na Twitterze Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W piątek RCB informowało o wprowadzeniu w stolicy w dniach 11-15 lutego pierwszego stopnia alarmowego ALFA.

Premier wprowadził stopień alarmowy BRAVO-CRP (2. w czterostopniowej skali dotyczący bezpieczeństwa teleinformatycznego) na terenie Warszawy. Podobnie jak stopień ALFA, obowiązuje w dniach 11-15 lutego, w związku z konferencją na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. @RCB_RP— Grzegorz Świszcz (@GSwiszcz) 9 lutego 2019

Udział w polsko-amerykańskiej konferencji na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie zapowiedzieli m.in. premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz przedstawiciele niektórych państw europejskich i regionu Zatoki Perskiej. Współgospodarzem konferencji jest administracja Białego Domu. USA reprezentować będą wiceprezydent Mike Pence i sekretarz stanu Mike Pompeo.

Drugi stopień zagrożenia bezpieczeństwa

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ALFA to najniższy w czterostopniowej skali stopień alarmowy określony w ustawie antyterrorystycznej. Oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludzi. Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są informacje o wszelkich niestandardowych sytuacjach. Dlatego w tych dniach mieszkańcy Warszawy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie nietypowe sytuacje, np. dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, pakunki, paczki itp. oraz samochody (zwłaszcza ciężarowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń. O każdej niepokojącej sytuacji należy informować policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 997.

Natomiast alarmowy BRAVO-CRP wprowadza się w razie zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia.

Drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP (skala jest czterostopniowa) jest wprowadzany w razie zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje premier po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach w 2018 r. i Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

tmw, PAP