Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Prawosławni mieszkańcy stolicy poświęcili jeziorko Czerniakowskie

Warszawa


Po wieloletniej przerwie w Warszawie, przy jeziorku Czerniakowskim, odbyło się wielkie poświęcenie wody. We wtorek prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą Święto Chrztu Pańskiego. To jedna z 12 najważniejszych uroczystości roku liturgicznego.

To nawiązanie do przedwojennej tradycji. Inicjatorami uroczystości była grupa prawosławnych mieszkańców stolicy. W wielkim poświęceniu wody wzięło udział kilkadziesiąt osób. W lodzie został wyrąbany przerębel w kształcie krzyża, przy nim odmówiono modlitwy i dokonano poświęcenia wody. Zgodnie z tradycją, po poświęceniu wody - mimo mrozu - kilkunastu młodych ludzi (nie tylko mężczyzn) zdecydowało się na wejście do wody i obmycie się w niej. Inni wierni zanurzali w wodzie dłonie, nabierali ją do butelek.

Tradycja sprzed wojny

- Takiego poświęcenia wody dokonywano w Warszawie przed wojną, chodzono nad Wisłę święcić wodę. Jest taki zwyczaj w Kościele prawosławnym, że jeden dzień święci się wodę w świątyni, a na drugi dzień się wychodzi i święci wodę w zbiornikach, w rzekach, jeziorach; poświęca się cały otaczający nas świat - wyjaśnił sens uroczystości ks. Adam Siemieniuk, proboszcz nowo powstałej parafii św. Sofii w Warszawie. - Celem jest oczyszczenie. Jak to powiedział Chrystus tajnemu uczniowi Nikodemowi: Jeśli ktoś się nie narodzi z wody i ducha, nie może wejść do Królestwa Niebieskiego- dodał.

Symboliczne poświęcenie przyrody

Zwyczajem związanym ze świętem są procesje do najbliższych rzek, stawów, zalewów czy jezior. Chodzi o symboliczne poświęcenie przyrody. Tam, gdzie wodę pokrywa lód, wycina się przeręble w kształcie krzyża, by wodę można było poświęcić i zaczerpnąć. Miejsca dekoruje się np. choinkami, czasami budowane są specjalne pomosty. Woda święcona jest poprzez zanurzenie krzyża. Poświęconą tego dnia wodę wierni zabierają do domów i będą przechowywać jako źródło łask. Podczas różnych uroczystości pojawia się ona na stołach, obok soli i chleba, jako ochrona przed złymi mocami. Kropi się nią obejścia, pola i przechowuje na różne potrzeby. Takiej wody używają też duchowni podczas duszpasterskich wizyt.

PAP/jb