Podświetlą most i PKiN na zielono. Czerwiec będzie miesiącem ekologii

Pałac Kultury i Nauki będzie w środę zielony Urząd Miasta

W czerwcu ratusz będzie przypominał o ekologii. W tym celu urzędnicy ustanowili Warszawski Miesiąc Recyklingu. Będą też zachęcać do EKOpostanowień podczas Światowego Dnia Środowiska.

5 czerwca jest dniem, gdy każdy z nas powinien zdać sobie sprawę z tego, że nasze lokalne działania mają globalne efekty. Tak brzmi jeden z zamysłów kampanii Zielona Wstążka #DlaPlanety, która towarzyszy obchodom Światowego Dnia Środowiska. Jej tegorocznym motywem przewodnim są zagrożenia związane z zanieczyszczeniem powietrza.

EKOpostanowienia

Jednym z elementów akcji są EKOpostanowienia. Jak tłumaczą organizatorzy, by chronić środowisko, musimy zmienić swoje nawyki i przyzwyczajenia. I nie chodzi tu o drastyczne zmiany stylu życia, a drobne codzienne wybory, na przykład rezygnację z auta w godzinach szczytu, przestrzeganie zasad segregacji śmieci, kompostowanie bioodpadów czy unikanie kupowania więcej niż potrzebujemy.

EKOpostanowienia w Światowym Dniu Środowiska można składać u animatorów rozdających zielone wstążki na ulicach Warszawy. "Mieszkańcy mogą dołączyć do inicjatywy wirtualnie - w mediach społecznościowych będzie udostępniona nakładka na zdjęcie profilowe" - zapowiada rausz. Listę EKOpostanowień można znaleźć na stronie dlaplanety.pl.

Budynki podświetlone na zielono

Symbolem środowego święta będą podświetlone na zielono Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski. W ramach akcji podobne kolory przybiorą charakterystyczne budowle w wielu polskich miastach.

Związek ze świętem ma też nietypowy wygląd słynnej palmy z ronda de Gaulle’a. Jej zielone sztuczne liście zniknęły. W ich miejscu pojawiły się prawdziwe zwiędłe gałęzie. Palma sprawia wrażenie uschniętej. Inicjatorom akcji chodzi o to, by zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza oraz globalnych zmian klimatycznych.

"W środę odbędzie się także tematyczna debata, w której wezmą udział przedstawiciele administracji publicznej, organizacji pozarządowych, świata nauki oraz przedsiębiorców. Wśród uczestników dyskusji znajdzie się m. in. Matthew Billot, Koordynator Regionalny Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska" - czytamy w komunikacie ratusza.

Akcja jest wspólną inicjatywą Centrum UNEP/GRID-Warszawa, które realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska oraz stołecznego ratusza. Jak zaznaczają organizatorzy, walka z zanieczyszczeniem powietrza ma pomóc w realizacji postulatów zawartych w 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), przyjętych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Czerwiec z recyklingiem

Miasto przygotowało także cykl wydarzeń w ramach Warszawskiego Miesiąca Recyklingu. Będą one promowały podejście podejście R3 - REDUCE - REUSE - RECYCLE (ogranicz - użyj ponownie - przetwórz).

Przekłada się ono na trzy zasady, które każdy z nas może zastosować. Po pierwsze, należy ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów. Po drugie, nie powinniśmy wyrzucać przedmiotów, które można jeszcze wykorzystać. I w końcu - pamiętajmy o przetwarzaniu bioodpadów.

Obiadowy recykling i zero waste

W następną sobotę, 15 czerwca między godz. 12 a 18, odbędzie się rodzinny Ekopiknik w parku Świętokrzyskim. W planach są wielkoformatowe gry o zasadach segregacji śmieci, warsztaty promujące drugie życie przedmiotów i ideę zero waste oraz lekcje z gotowania dań ze składników "po wczorajszym obiedzie". Uczestnicy będą też mogli dowiedzieć się, jak założyć kompostownik w przydomowym ogródku i co zrobić, by w łatwy sposób zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów.

Ratusz zapowiada, że podczas Ekopikniku Warszawa oficjalnie przystąpi do "Koalicji 5 frakcji", która zrzesza firmy i instytucje pracujące nad system oznaczeń opakowań. Docelowo miałyby pojawić się na nich piktogramy, podpowiadające mieszkańcom, jak segregować poszczególne elementy odpadów.

Co z odpadami wielkogabarytowymi?

Kolejnym elementem czerwcowej akcji jest udział miasta w projekcie "URBANREC". Jak tłumaczy ratusz, jego celem jest opracowanie nowego podejścia do przetwarzania miejskich odpadów wielkogabarytowych.

"Z mebli, materaców, ławek ogrodowych czy wyrobów tapicerskich można ponownie otrzymać wysokiej jakości surowce wtórne i produkty, takie jak: kleje, rozpuszczalniki, pianki, elementy wzmacniane włóknem i filcem czy drewnem" - wyliczają urzędnicy. Wskazują też, że kluczowa jest tu organizacja. Na przykład, jeśli wyrzucone meble dobrej jakości zostaną w odpowiednim momencie odebrane, można zająć się ich renowacją i znaleźć im nowych właścicieli.

Sposobów na redukcję ilości odpadów wielkogabarytowych i pomysłów na ich ponowne zastosowanie szukają specjaliści. "Rozwiązania testowane są w Belgii, Hiszpanii, Polsce oraz Turcji. Konsorcjum projektowe spotka się w Warszawie, 12 i 13 czerwca" - zapowiada ratusz. Projekt otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Wymiana dobrych praktyk

Pod koniec miesiąca planowana jest także konferencja polskich i europejskich samorządów oraz przedstawicieli przemysłu i biznesu, zajmujących się przetwarzaniem odpadów. 26 czerwca spotkają się oni w Centrum Nauki Kopernik. Projekt nosi nazwę "COLLECTORS".

"Partnerzy wydarzenia zaprezentują dobre praktyki w zakresie odbioru i sortowania opakowań papierowych, zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego. Uczestnicy paneli dyskusyjnych przedstawią innowacje w zakresie organizacji systemu gospodarki odpadami, które działają w różnych regionach Europy" - informuje ratusz.

By wziąć udział w konferencji, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie organizatora.

Rezygnacja z plastikowych naczyń

Władze miasta dążą do zredukowania korzystania z plastiku w urzędzie miasta, urzędach dzielnic i jednostkach podległych miastu.

Zarządzenie prezydenta Warszawy dotyczące zakazu stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych obowiązuje od 28 maja. - Podjąłem decyzję. Podpisałem rozporządzenie, że w urzędzie i we wszystkich agendach, które są podległe urzędowi - jak również przy tych piknikach, które my organizujemy - nie będziemy używać plastiku - powiedział Rafał Trzaskowski w środę na konferencji prasowej w warszawskim żłobku przy Ciołka.

Trzaskowski: chcemy by Warszawa była czysta
Trzaskowski: chcemy by Warszawa była czystaTVN 24

kk/pm

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości

Polska policja we współpracy z niemiecką namierzyła i ujęła sprawcę wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Mężczyznę czeka teraz procedura wydania Polsce w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania – wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. Wieczorem potwierdziła je Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczął montaż się ponad 100 elektronicznych tablic na przystankach tramwajowych. Zainstalowano w nich kilka nowości.

Będą nowe wyświetlacze na przystankach. Już nie pokażą "???". Mapa

Będą nowe wyświetlacze na przystankach. Już nie pokażą "???". Mapa

Źródło:
PAP

Na skrzyżowaniu ulic Odrowąża i Matki Teresy Kalkuty na Bródnie doszło do wypadku z udziałem rowerzystki oraz tramwaju. Kobieta została zabrana do szpitala.

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek wieczorem na ulicy Połczyńskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Kierujący jednośladem trafił do szpitala. Okoliczności wypadku wyjaśnia policja.

Zderzenie auta i motocykla na Bemowie. Jedna osoba ranna

Zderzenie auta i motocykla na Bemowie. Jedna osoba ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Żelechowie (województwo mazowieckie) doszło do obywatelskiego zatrzymania 50-latka, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Z jednej strony auto nie miało opon, a mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania.

"Z dużą prędkością jechał bez opon". Nie miał prawa jazdy, wydmuchał dwa promile

"Z dużą prędkością jechał bez opon". Nie miał prawa jazdy, wydmuchał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czwartkowej sesji radni i radne Warszawy jednogłośnie przyjęli uchwały o pomocy finansowej czterem gminom poszkodowanym przez powódź. Nysa, Lądek-Zdrój, Kłodzko i Głuchołazy dostaną od Warszawy po pięć milionów złotych.

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Źródło:
PAP

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie świętuje 10. urodziny - z tej okazji przygotowano urodzinowy program, w ramach którego w dniach 26-30 września odbędą się koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty.

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności niebezpiecznego zdarzenia na Pradze Południe. Kierowca range rovera miał próbować umyślnie rozjechać kierującego skuterem, a gdy to się nie udało, z grupą innych osób go pobił. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-latka została okradziona w jednym ze sklepów odzieżowych. Policja publikuje nagranie z tego zdarzenia. Widać na nim kobietę, która miała wyjąć portfel z plecaka klientki. Jest poszukiwana.

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym okiem. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Porwał ją nurt Wisły, unosiła się na powierzchni wody twarzą do dołu. Kobietę wyciągnęli z wody policjanci z komisariatu rzecznego i przeprowadzili resuscytację. Na brzegu czekali już na nią ratownicy medyczni.

Nurt Wisły porwał kobietę

Nurt Wisły porwał kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratownicy medyczni opisali w mediach społecznościowych dramatyczną akcję na Mokotowie. Policjanci zostali tam zaatakowani podczas interwencji, padły strzały. Trzy osoby trafiły do szpitala. W czwartek rano prokuratura poinformowała o śmierci 35-letniego mężczyzny, który zaatakował policjantów.

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty matce noworodka, którego znaleziono martwego w koszu na śmieci. Podejrzanymi w sprawie są też "osoby z bliskiego otoczenia dziewczyny". Mieli utrudniać śledztwo.

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca zasnął za kierownicą, blokując przejazd przez skrzyżowanie na Młocinach. Próbowali go obudzić strażnicy miejscy, a potem policjanci i ratownicy medyczni. Nie udało się, trafił do szpitala.

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaje boisko do rugby, kształtów nabiera bieżnia stadionu. Stawiane są trybuny, zbudowana została szatnia. Trwają też prace związane ze zbiornikiem rekreacyjnym. Ciekawostką jest ocalała fontanna, z której już niedługo popłynie woda. Postępy prac w kompleksie sportowym Skra.

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura w Płocku postawiła zarzut pedofilii lekarzowi. Zarzucono mu między innymi dopuszczenie się innej czynność seksualnej wobec małoletniej. Został tymczasowo aresztowany.

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Źródło:
PAP

W Parku Skaryszewskim trwają prace archeologiczne w ramach projektu odtworzenia ogrodu daliowego. "Zostały zalecone przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i mają na celu wyznaczenie oryginalnego układu rabat i dróg oraz odkrycie śladów oryginalnej nawierzchni z okresu powstania ogrodu" – wyjaśnia Zarząd Zieleni Warszawy.

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl