Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

"Wartościowy przykład budownictwa kolejowego". Dworzec w Płochocinie w rejestrze zabytków

Najnowsze

Autor:
ab/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator ZabytkówDworzec kolejowy w Płochocinie

Budynek dworca kolejowego w Płochocinie został wpisany do rejestru zabytków. 

Gmach znajduje się przy ulicy Długiej 3. Został zbudowany w 1953 roku, jednak sama stacja kolejowa istniała już w okresie międzywojennym. "Budynek jest cenny ze względu na wartości artystyczne, co widoczne jest w klasycznych proporcjach elementów architektonicznych oraz w szczegółach kompozycji i opracowania elewacji (między innymi harmonijne zestawienia kolorystyczne)" - informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Jak czytamy w komunikacie, budynek zachował podstawowe elementy struktury przestrzennej, bez naruszenia kluczowych zabytkowych fragmentów, w tym istotnych koncepcji wykończeniowych i przestrzennych.

Bogato zdobiony

Dworzec został bogato ozdobiony. Hol kasowy przystrojony jest posadzką z lastrico, stalowymi kratami, filarami oraz dekoracją sztukatorską. Na ścianach znajdują się lamperie w formie pionowych pasów, a sufit podkreślono sztukateriami w formie zdwojonych opasek. Pomiędzy filarami znajduje się zaś masywna, drewniana ława z dekoracyjnymi, żeliwnymi nogami.

"Obiekt stanowi wartościowy przykład budownictwa kolejowego okresu powojennego o indywidualnej formie architektonicznej i dobrym stanie zachowania" - podsumowuje konserwator zabytków.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:ab/r

Źródło zdjęcia głównego: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook