Od starszych i schorowanych wyłudzali nieruchomości. Kolejni zatrzymani

Warszawa

archiwum TVNWyłudzali nieruchomości, zostali zatrzymani (zdjęcie ilustracyjne)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejne cztery osoby w związku ze śledztwem dotyczącym wyłudzania nieruchomości w Warszawie i okolicach. Dotychczas zarzuty w tej sprawie usłyszało 14 osób.

Rzecznik prasowy ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że do zatrzymań doszło przed tygodniem, jednak sprawa nie była do tej pory upubliczniana.

Zatrzymali "słupów"

- W środę 18 października funkcjonariusze ABW zatrzymali cztery osoby podejrzane o współudział w wyłudzaniu praw własności nieruchomości na terenie Warszawy i okolic - powiedział Żaryn. Zaznaczył, że śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie.Zatrzymania związane są z postępowaniem przygotowawczym przeciwko Danielowi B. oraz Rafałowi K., którzy są podejrzani o zawieranie fikcyjnych umów pożyczek z przewłaszczeniem na zabezpieczenie (forma zabezpieczenia wierzytelności polegająca na przeniesieniu przez dłużnika prawa własności swojej rzeczy na wierzyciela) oraz umów na tak zwaną rentę hipoteczną na niekorzyść osób starszych, chorych lub w trudnej sytuacji majątkowej.Z ustaleń ABW wynika, że grupa przestępcza w latach 2013-2016 zajmowała się sprzedażą nieruchomości należących do wytypowanych przez Daniela B. osób. Rafał K., według śledczych, w ramach przestępczej działalności zakładał liczne spółki prawa handlowego, które pozwalały przekazywać nieruchomości prawowitych właścicieli osobom trzecim, biorącym udział w przestępstwie.Cztery zatrzymane przez ABW osoby były tzw. słupami, na które dokonywano transakcji.

Dozór policyjny

- Wobec wszystkich podejrzanych prokuratura zastosowała dozór policyjny, a sprawa ma charakter rozwojowy - zaznaczył Żaryn.Jedną z 14 osób, które do tej pory usłyszały zarzuty w tej sprawie, jest notariusz Mateusz B. Dokonywał on czynności notarialnych dotyczących nieruchomości będących przedmiotem przestępstw.Żaryn powiedział, że przedstawiono mu zarzuty przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, a także obrotu nieruchomościami pochodzącymi z przestępstwa w celu uniemożliwiana stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia i zajęcia.

CZYTAJ TAKŻE: Duże wyłudzenia "na słupa". Grupa rozbita, 18 zatrzymanych:

Policjanci udaremnili wyłudzenie
ksp

PAP/kz/pm