Najbardziej otwarty pokój Warszawy.
 Kawa w hamaku i hotel dla kwiatów


Varsavinistyczny wykład, retro potańcówka, warsztaty z produkcji ekokosmetyków, albo po prostu święty spokój z kubkiem kawy, w cieniu drzewa, w gigantycznym hamaku. Wszystko to i dużo więcej znajdziecie w Pokoju na lato. Kulturalny pawilon obok Muzeum Powstania Warszawskiego rusza już w ten weekend. Z muzycznym przytupem.

Zatopiona w zieleni drewniana konstrukcja stanęła na niepozornym skwerku obok Muzeum Powstania Warszawskiego. Sukces zeszłorocznej odsłony Pokoju na lato sprawił, że w tym roku pawilon został powiększony: z 300 do 700 metrów kwadratowych. Przybył także składany harmonijkowy dach (w przeciwieństwie do tego na Stadionem Narodowym rozkłada się go błyskawicznie; sprawdzone), dzięki któremu goście nie będą narażeni na kaprysy warszawskiej pogody.

Relaks wśród biurowców

Pawilon zaprojektowany przez Marlenę i Marka Happachów jest przyklejony do muru otaczającego muzeum, a schody nad nim symbolicznie, ale też dosłownie, łączą placówkę z jej otoczeniem. A to w ostatnich latach bardzo się zmieniło - na poprzemysłowych terenach i pustych działkach wyrosły dziesiątki szklanych biurowców. Skala tych inwestycji daje powody, żeby okolicę już dziś nazywać "drugim Mordorem" (w nawiązaniu do zagłębia biurowego na Domaniewskiej ma się rozumieć). Zmiany nie umknęły uwadze muzealników.

Pokój na lato będzie otwarty codziennie od 11 do ostatniego goście. Ma przyciągać ludzi, którzy w okolicach Towarowej znaleźli się z różnych przyczyn.

- Pokój na lato ma być ofertą zarówno dla tych, którzy znajdą się tu na chwilę, jak i tych którzy tu mieszkają albo pracują. Mamy nadzieję, że będą tu przychodzili na kawę, szczególnie panie z dziećmi, które często nam mówią, że nie mają gdzie odpocząć w okolicy. A wieczorem zapraszamy wszystkich, którzy chcą wziąć udział w kulturalnych wydarzeniach. Mam nadzieję, że będą przyjeżdżali z całej Warszawy – mówił Ołdakowski.

Między domówką a festiwalem

Pretekstów do przyjazdu rzeczywiście będzie dużo, tak szerokiej oferty nie powstydziłby się nie jeden dom kultury. Głównym punktem programu będzie prawie 20 koncertów. Na otwarcie zagrają Warszawskie Combo Taneczne (w sobotę) oraz Pablopavo i Ludziki (w niedzielę).

- To będzie koncert hybrydowy, coś pomiędzy domówką a dużym festiwalem, taki półplener – żartował Palbopavo i dodał, że dźwięki miasta, których w tej okolicy nie brakuje mu niestraszne. - Grałem nad Wisłą podczas gdy na Stadionie Narodowym był rozgrywany finał Puchary Polski, więc jestem przygotowany. Robimy muzykę miejską, więc te wszystkie wizgi, szumy, zlepy, ciągi będą się wlepiać w to, co gramy – dodał.

Program niedzielnego występu ma już w głowie. - Będą niespodzianki, rzeczy których dawno nie graliśmy, albo wcale nie graliśmy. Będzie też okazja, żeby pokazać słuchaczom, co znajdzie się na nowej płycie, którą szykujemy na koniec roku. Tradycyjnie zagramy też jedną uliczną piosenkę sprzed wojny – zdradził muzyk.

Szemranej klasyki nie zabraknie także w sobotę, gdy na scenę wyjdzie Warszawskie Combo Taneczne.

– Tydzień temu premierę miała nasz nowa płyta "Dancing, Salon, Ulica" więc nadarza się superokazja, żeby zagrać ten materiał w fajnym miejscu. Album jest zbiorem 12 piosenek dobranych wobec klucza zawartego w tytule – mówił lider zespołu Jan Młynarski. Tytułowa triada to cytat z poety Andrzeja Własta, dobrze oddaje charakter i ambicje zespołu. – W jednym z wywiadów zapytany o przepis na szlagier Włast odpowiedział, że piosenka staje się hitem, gdy pokocha ją dancing, salon i ulica – opowiadał Młynarski.

W kolejnych tygodniach wystąpią m.in. Mikromusic, Jazzombie, Stanisława Celińska z zespołem i duet Teściowa Śpiewa, a retro potańcówki poprowadzi Michał Fogg. Ponadto w piątkowe wieczory (od 20 maja) swingowe szlagiery i motywy z filmów grać będzie zespół Michała Polcyna.

Mydło domowej roboty

Znajdą coś dla siebie także pasjonaci stołecznej architektury. Dyżury varsavianistyczne podczas których zapytać będzie można o wszystko poprowadzi Piotr Kunert. Grzegorz Mika (projekt Warszawski Modernizm) przygotował wykłady o warszawskich osiedlach mieszkaniowych, a Jarosław Gajda (blog Architecture is a good idea) opowie o najbardziej znanych budynkach stolicy.

– Spróbuję odpowiedzieć na pytanie, skąd się wzięła warszawska architektura. Udowodnię dlaczego Pałac Kultury i Nauki ma więcej wspólnego z wieżowcami Chicago i architekturą Kazimierza Dolnego, niż z Moskwą. Opowiem, jak w budynkach ambasad odbija się architektura ich krajów. Mam nadzieję, że to pozwoli spojrzeć na te obiekty na nowo – zapowiedział Gajda.

Ponieważ zielony skwerek na rogu Towarowej i Grzybowskiej to jeden z ostatnich zielonych terenów w okolicy, w programie nie mogło zabraknąć tematu przyrody. Jego najciekawszym punktem wydaje się Hotel dla kwiatów, czyli mała szklarnia, która wkrótce zapełni się domowymi paprotkami czy jukami.

– Mieszkańcy, udając się na wakacje, będą mogli wysłać na wakacje także swoje kwiaty, żeby nie angażować sąsiada, czy nie narażać roślin na zmarnienie, usychanie. Na czas wyjazdu właścicieli okazy będą mogły cieszyć oko innych warszawiaków. Będziemy też zachęcać do określenia miejsca pochodzenia rośliny, aby pod koniec wakacji stworzyć mapę gatunków najpopularniejszych w danych dzielnicach – opisywał Kwiatek, autor projektu. I dodał, że inspiracją dla nietypowego hotelu były działania Stefana Starzyńskiego, który w latach 30. zachęcał warszawiaków do sadzenia kwiatów na balkonach i przed domami. – Zorganizował w ten sposób pierwsza grę miejską – żartował.

Podczas spacerów i warsztatów Jodie Baltazar i Paulina Jeziorek udowodnią, że w wielkim mieście otacza nas dużo roślin, które można zjeść (tak jak zioła z licznych doniczek, które staną w pawilonie). Będą też warsztaty zdrowego żywienia dla dzieci, a dla starszych nauka samodzielnego produkowania naturalnych kosmetyków. Stanisław Łubieński opowie o birdwatchingu, czyli rozrywce, której oddaje się 6 milionów Brytyjczyków, a w Polsce wciąż jest niszą. Chodzi oczywiście o obserwację ptaków. Łubieński poprowadzi też kilka spacerów szlakiem pierzastych mieszkańców stolicy.

Rozmyślania w hamaku-gigancie

W drewnianym pawilonie będzie działać restauracyjka, w której napijemy się kawy i lemoniady. W menu nie zabraknie warszawskich akcentów: będą pączki z Górczewskiej i pyzy z Różyca. Na komfortowe oglądanie nieba w pozycji horyzontalnej pozwoli hamak, prawdopodobnie największy w Warszawie. Propozycja szczególnie interesująca dla skoszarowanych za szklaną taflą pracowników okolicznych korporacji.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: MPW

Pozostałe wiadomości

Na nagraniach ze śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej widać, jak volkswagen z impetem wjeżdża w forda, widać ludzi stojących przy rozbitych autach, porozrzucane przedmioty. Aresztowanych zostało trzech mężczyzn. Ostatni z podejrzanych, który miał spowodować wypadek - Łukasz Żak - jest poszukiwany, wystawiono za nim list gończy. Jak informowała prokuratura, w sprawie wypadku śledczy spotkali się z bezwzględnym mataczeniem i poplecznictwem.

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Fakty" TVN

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkał na szczycie Pałacu Kultury i Nauki. Sokół Franek nie żyje. Jego szczątki na jednym z dachów Pałacu znalazła grupa FalcoFans. Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół przyjrzy się sprawie.

"Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem". Sokół z Pałacu Kultury i Nauki znaleziony martwy

"Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem". Sokół z Pałacu Kultury i Nauki znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Wyniesione przejście dla pieszych przy szkole podstawowej na Czarnomorskiej zostało rozebrane na rzecz wyspowych progów zwalniających. Mieszkańcy alarmują, że kierowcy omijają je środkiem jezdni, zamiast zwolnić przed "zebrą". Urzędnicy zapewniają, że to tymczasowa organizacja ruchu, a bezpieczne przejście zostanie przywrócone.

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fabryka narkotyków w niepozornym gospodarstwie sadowniczym w Grójcu. W budynku gospodarczym policjanci znaleźli prawie 150 kilogramów narkotyków. Ich czarnorynkowa wartość to kilka milionów złotych. Pięciu mężczyzn zostało zatrzymanych.

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Źródło:
PAP

Na jednej ze stacji benzynowych w Radomiu doszło do wycieku gazu. Ewakuowanych zostało kilkadziesiąt osób. Zbiornik został uszczelniony. Są utrudnienia w ruchu.

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw w powiatach okalających stolicę, potem w samej Warszawie specjaliści przeprowadzą kompleksowe badania ruchu. Będą zbierać informacje o sposobach podróżowania mieszkańców metropolii, a także dane o ruchu pojazdów.

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 24-letniego mieszkańca Otwocka, który - według śledczych - zaatakował ojca metalową rurką i uciekł. Mężczyzna na trafił do aresztu na trzy miesiące, grozi mu pięć lat więzienia.

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrolujący okolicę Zakroczymia (Mazowieckie) policjanci zauważyli dobrze im znanego 38-latka. Mężczyzna miał do odbycia karę siedmiu miesięcy więzienia. Ale odsiadka była mu nie w smak, dlatego na widok radiowozu, wskoczył do stawu. Chytry plan miał jeden słaby punkt - po krótkim czasie trzeba się było wynurzyć.

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku tygodni rejon ulic Jasnej, Sienkiewicza, Złotej i Zgoda paraliżują prace budowlane. Z niedogodnościami mierzą się mieszkańcy i kierowcy. Zarząd Dróg Miejskich, wspólnie z Biurem Zarządzania Ruchem Drogowym, strażą miejską oraz policją wprowadzają zmiany w organizacji ruchu.

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował tymczasowy areszt wobec trzech zatrzymanych w sprawie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Ostatni z podejrzanych - Łukasz Żak - jest poszukiwany. Prokuratura poinformowała o wystawieniu za nim listu gończego. W sprawę zamieszane są jeszcze inne osoby, które miały utrudniać postępowanie.

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek z Warszawy wyruszył pierwszy konwój z pomocą dla powodzian. Artykuły pierwszej potrzeby zgromadzone na zbiórkach dojadą do Lądka-Zdroju, Nysy i Kłodzka. W środę w podróż wyruszy kolejny, m.in. do Głuchołazów. - Przecież trzeba pomagać. To normalny ludzki odruch - powiedziała jedna z kobiet, wspierająca zbiórkę. Zbierane są także artykuły dla zwierząt.

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

Źródło:
PAP

Dwóch nastolatków w środku nocy przyjechało do Ostrołęki z oddalonego o 60 kilometrów Przasnysza, aby driftować przy jednej z galerii handlowych. Jazda z poślizgiem i piskiem opon została przerwana przez miejscową drogówkę. "Drifterów" odebrali rodzice.

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z mieszkań przy placu Hallera doszło do pożaru. Do akcji wkroczyli strażacy, którzy prowadzili działania z podnośnika oraz z klatki schodowej.

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dom Studenta nr 7 "Sulimy" położony jest na Służewie. Może w nim zamieszkać 380 studentów. Mają do dyspozycji 130 jedno- i dwuosobowych pokojów. Wkrótce rozpocznie się kwaterowanie pierwszych mieszkańców.

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Źródło:
PAP

Nie miał uprawnień i był pijany. Mimo to wsiadł na motocykl. Na Białołęce wjechał w taksówkę i próbował uciec z miejsca zdarzenia. Został ujęty przez strażnika miejskiego, który podbiegł, sądząc, że będzie walczył o życie motocyklisty.

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilku pijanych chłopaków przepychało się dla żartu na bulwarach wiślanych. Dla jednego z nich skończyło się to upadkiem, uderzeniem o krawężnik i 7-centrymetrową raną głowy. Uratowali go strażnicy miejscy.

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pasjonaci historii wydostali z dna Wisły dwa wagoniki z czasów II wojny światowej oraz fragment płyty kamiennej z pałacu Villa Regia, którą w czasie potopu próbowali wywieźć Szwedzi.

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

Źródło:
PAP

Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku pod Mińskiem Mazowieckim. Do sprawy zatrzymano cztery osoby, matka dziecka przebywa w szpitalu.

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl