Najnowsze

MJN: "Metropolia warszawska - tak, Księstwo Warszawskie - nie"

Najnowsze


Projekt ustawy o metropolii warszawskiej autorstwa PiS to ośmieszanie idei metropolii, to całkowite upartyjnienie samorządów - ocenili na środowej konferencji prasowej zorganizowanej przed warszawską siedzibą PiS przedstawiciele stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze".

Na konferencję przynieśli transparent z napisem "Metropolia warszawska - tak, Księstwo Warszawskie - nie" a także symboliczne "insygnia Księstwa Warszawskiego" - koronę oraz berło - które przekazali w siedzibie PiS dla jednego z autorów projektu ustawy posła Jacka Sasina (PiS).

Mocarstwowe ambicje PiS

- Mamy nadzieję, że to trochę zaspokoi mocarstwowe ambicje PiS i nie będą ich przenosić na warszawski samorząd, psując tak naprawdę go, zamiast go naprawiać, co jest potrzebne" - oświadczył Jan Mencwel z zarządu stowarzyszenia.

Według projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy złożonego w Sejmie przez PiS, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa) składająca się z 18 dzielnic.

Mencwel podkreślił, że Miasto Jest Nasze popiera ideę metropolii warszawskiej i apeluje o prace nad rozwiązaniami dla metropolii. Jednak, jak dodał, projekt PiS to "ośmieszanie idei metropolii".

- Przemycanie pod płaszczykiem bardzo potrzebnych rozwiązań czegoś, co de facto służy tylko dosypaniu głosów dla jednej partii doprowadzi do tego, że w Radzie Warszawy będą zasiadać już tylko przedstawiciele największych partii politycznych - zaznaczył. - Będzie to całkowite upartyjnienie samorządów. Zmiany powinny naszym zdaniem iść dokładnie w drugą stronę, czyli odpartyjnić samorząd, przywrócić samorząd mieszkańcom - podkreślił.

Mencwel zadeklarował, że Miasto Jest Nasze podjęłoby rozmowę na temat takich zmian, jednak do rozmowy na razie nikogo nie zaproszono.

Chaos kompetencyjny

Ocenił, że jeśli projekt ustawy PiS zostałby przyjęty, w Warszawie powstanie chaos kompetencyjny. "Będziemy mieli system podwójnej większości w radzie miasta, w którym z jednej strony decydować będą mandaty, a z drugiej to, jak dużą liczbę mieszkańców radny reprezentuje - zaznaczył Mecwel.

Według niego umożliwiałoby to łatwe blokowanie podjęcia jakichkolwiek decyzji przez radę. - Nie widzimy żadnych pozytywnych aspektów tej proponowanej zmiany - podkreślił.

Mencwel ocenił również, że wszystkie najważniejsze problemy dla metropolii warszawskiej można rozwiązać poprzez nowelizację ustawy metropolitalnej. - Zachęcamy do tego, żeby wycofać się z tego szkodliwego projektu i wrócić do projektu prac nad metropolią i do reformy ustroju, ale w dialogu z mieszkańcami i uwzględniając potrzeby mieszkańców, a nie partii politycznych - oświadczył.

Pytany o pomysł Nowoczesnej, która rozważa przeprowadzenie referendum ws. projektu odpowiedział, że jeżeli projekt nadal będzie "przepychany w taki sposób", stowarzyszenie będzie zbierać podpisy pod takim referendum. Ocenił, że wskazana jest każda forma dialogu i konsultacji z mieszkańcami Warszawy i okolicznych gmin.

"Nic o nas bez nas"

Rzecznik prasowy stowarzyszenia Karol Perkowski uznał, że projekt jest chybiony. - Jest to próba przejęcia fortelem samorządu warszawskiego, czego bardzo byśmy nie chcieli - mówił.

Jak zauważył to projekt poselski, który nie przewiduje konsultacji społecznych, dlatego - mówił - możemy być świadkami "rozgrywania wielkiej krajowej polityki ponad głowami mieszkańców". - My absolutnie się z tym nie zgadzamy, jesteśmy zwolennikami tezy "nic o nas bez nas", nic bez wiedzy mieszkańców - powiedział.

Podkreślił, że w ocenie stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze" metropolia warszawska jest potrzebna, ponieważ część problemów, takich jak smog, transport publiczny należy rozwiązywać wspólnie z sąsiednimi gminami. "Jednak projekt PiS forsuje nam coś bardzo niebezpiecznego dla regionu, co przypomina bardziej Wielkie Księstwo Warszawskie, niż normalne reguły samorządności" - zaznaczył Perkowski.

Zgodnie z projektem PiS miasto stołeczne Warszawa, jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, ma swoim zasięgiem ma objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE

Co z granicami Warszawy?
Co z granicami Warszawy?"Fakty" TVN

PAP/kz/mś

Pozostałe wiadomości