Najnowsze

Litera "t" z ogonem syrenki. Nowy znak miejskiego transportu

Najnowsze

Urząd MiastaNowe logo

Ratusz zaprezentował właśnie nowe logo warszawskiego transportu publicznego. Literka "t", kształtem przypominająca nieco warszawską syrenkę, obrysowana kółkiem – tak wygląda znak graficzny, który wygrał w miejskim konkursie.

Ratusz zaprezentował właśnie nowe logo warszawskiego transportu publicznego. Literka "t", kształtem przypominająca nieco warszawską syrenkę, obrysowana kółkiem – tak wygląda znak graficzny, który wygrał w miejskim konkursie. "Dotychczasowe oznaczenia funkcjonujące w przestrzeni zastąpi teraz jeden znak autorstwa firmy TypeThree" - poinformował w środę przed południem urząd miasta.

"Pojawi się stopniowo"

To proste logo. W kole znajduje się znak, który przypomina "t", ale ogólnym zarysem także postać syrenki. Jak przekonuje ratusz, znak nawiązuje do tradycji, jest nowoczesny i "bardzo długo się nie zestarzeje". - To piękny projekt, który pojawi się stopniowo na wszystkich rozproszonych dotychczas elementach – pojazdach, parkingach, rowerach, biletach czy elementach informacji pasażerskiej. Co ułatwi pasażerom identyfikację i korzystanie z naszej komunikacji – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 70 tysięcy złotych. Na początku zgłoszono 189 prac, do drugiego etapu zakwalifikowało się pięciu finalistów. Ratusz zaznacza, że obecnie w stołecznej przestrzeni funkcjonuje wiele różnych znaków graficznych dotyczących transportu - logotypy Zarządu Transportu Miejskiego, symbol promocyjny miasta "Zakochaj się w Warszawie komunikacyjnej", herb Warszawy oraz logotypy poszczególnych spółek transportowych.

Teraz zastąpi je jeden unifikujący znak. Chociaż, jak widać w materiałach, poza głównym symbolem pojawią się też osobne, dla każdego środka transportu. Przy czym autorzy byli tu dość niekonsekwentni - o ile autobusy, tramwaje, pociągi i rowery mają piktogramy z symbolami pokazującymi dany pojazd, o tyle dla metra zachowano używaną dziś literę "M" ze strzałką (zamiar usunięcia tego znaku z metra nie spodobał się warszawiakom, gdy ogłaszano konkurs, wygląda to więc na pewien kompromis). Znaki w metrze i tak trzeba będzie jednak wymienić, bo nowa jest kolorystyka. Jest ona przy tym inna, niż malowanie stołecznego taboru. Wreszcie symbol roweru różni się od znaku Veturilo.

TAK RATUSZ ZAPOWIADAŁ KONKURS O LOGO:

ran

[object Object]
Renata Kaznowska o konkursie na logo komunikacjiArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości