Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

"Kura znosząca złote jaja". Na czym zarabia Srebrna

Warszawa

TVN24O majątku spółki Srebrna

Ma nieruchomości w bardzo atrakcyjnej okolicy, warte miliony złotych, a zarządzają nią ludzie związani z Prawem i Sprawiedliwością. - To bardzo kontrowersyjne, że tak olbrzymi kapitał gromadzony jest tak blisko partii, która obecnie jest partią rządzącą - komentują aktywiści miejscy. Daria Górka, dziennikarka programu "Czarno na białym" TVN24 przyjrzała się spółce Srebrna.

Doskonałe lokalizacje, nieruchomości, których wartość liczyć można w milionach - tak wygląda sytuacja spółki Srebrna, której członkowie są związani z Prawem i Sprawiedliwością. Na podstawie oficjalnych i ogólnodostępnych danych z Krajowego Rejestru Sądowego można oszacować (2017 rok jest ostatnim, za który dostępne jest sprawozdanie finansowe spółki) majątek, jakim dysponuje.

Ile za wynajem?

Na czysto Srebrna zarobiła wtedy 1 700 694 złote i 16 groszy. Jak czytamy w sprawozdaniu, "przedmiotem działalności spółki jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, drukowanie i wydawanie książek, gazet, czasopism i innych periodyków. Reklama oraz produkcja filmów i ich dystrybucja".Na stronie internetowej firmy możemy z kolei przeczytać, że komercyjnie wynajmowane są powierzchnie w dwóch budynkach, w centralnej części Warszawy. Pierwszy mieści się w Alejach Jerozolimskich 125/127. To ośmiokondygnacyjny biurowiec "klasy B, w pobliżu dworca PKP i PKS, w odległości 6 km od portu lotniczego". Spółka oferuje możliwość aranżacji wnętrz oraz wynajem miejsc parkingowych. Dziennikarka "Czarno na białym" zadzwoniła, żeby dowiedzieć się o ceny wynajmu. Usłyszała, że to 70 złotych za metr kwadratowy netto.

Jest też drugi budynek, w którym można wynająć lokal - osławiona już Srebrna 16. To tu stanąć miały dwie 190-metrowe wieże, o których pisze "Gazeta Wyborcza". Tutaj, według rozmówcy dziennikarki, trzeba zapłacić 55 złotych za metr.

"Duże pieniądze, duże zyski"

Na swojej stronie spółka zachęca do wynajmowania powierzchni w czterokondygnacyjnym biurowcu. Wspomina o bliskości dworców, a także o hotelach w pobliżu. Obie nieruchomości dzieli około 500 metrów. Ale jest jeszcze trzeci adres, który znajduje się w sprawozdaniach spółki Srebrna. To Nowogrodzka 84/56, czyli siedziba Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem ekspertów, tereny, gdzie są te nieruchomości, uważane są za centrum biurowe. - Są tu duże pieniądze, duże zyski, dużo firm z Zachodu tu inwestuje - wylicza Paweł Dąbrowski z firmy Dąbrowski Nieruchomości Komercyjne.

Ta okolica to przede wszystkim rondo Daszyńskiego, które jeszcze niedawno nie było tak zabudowane. W ostatnich latach zmieniło się jednak nie do poznania. Jak mówi Dąbrowski, grunty warte są tutaj miliony złotych, a biurowce na tych działkach jeszcze więcej. - W tej chwili jest kilka transakcji, które się finalizują, to są setki milionów złotych - twierdzi Dąbrowski.

"Kura znosząca złote jaja"

Jedna z międzynarodowych firm świadczących usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych przekonuje, że "otwarcie II linii metra oraz wzmożona aktywność deweloperów w rejonie ronda Daszyńskiego na warszawskiej Woli spowodowała prawdziwy rozkwit tej części miasta w ostatnich latach".

City Center West - tak określa się ten rejon - uznawany jest za najdynamiczniej rozwijającą się strefę biurową w Warszawie. Powierzchni biurowych jest tu więcej niż w większości miast regionalnych w Polsce.

"W 2016 roku oddane do użytku zostały tutaj aż trzy projekty biurowe: Warsaw Spire (wieża), Proximo I oraz Prime Corporate Centre (...). Pod koniec 2016 roku w CCW w fazie budowy znajdowało się około jednej czwartej całkowitej powierzchni budowanej w Warszawie" - brzmi fragment raportu firmy CBRE.

Dlatego okolica stwarza możliwość dla różnych firm. - Spółka (Srebrna – red.) funkcjonuje bardzo dobrze i biorąc pod uwagę grunty, na których ma nieruchomości, to tutaj może być tylko lepiej - zaznacza Karol Perkowski, działacz ruchów miejskich ze stowarzyszenia Wygra Warszawa. - Nie jest to majątek partyjny, ale związany, i to bardzo ściśle związany, z ludźmi z otoczenia tej partii - dodaje.

Głównym udziałowcem spółki jest Fundacja Instytut imienia Lecha Kaczyńskiego, której spółka wypłaciła 15 tysięcy złotych dywidendy za 2017 rok. Podobnie było w poprzednich latach.

Reszta zysku poszła na dokapitalizowanie spółki. - Srebrna jest kurą znoszącą złote jaja, niektórzy mówią, że jest to finansowe zaplecze Prawa i Sprawiedliwości. Na pewno jest to perła w koronie w majątku ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością - mówi Perkowski.

O analizę finansów spółki na podstawie danych z KRS dziennikarka "Czarno na białym" poprosiła profesora Macieja Gutowskiego, dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, profesora w Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego Uniwersytetu Adama Mickiewicza, autora około 150 publikacji między innymi z dziedziny prawa cywilnego, handlowego i gospodarczego.

- Spółka ma spore kapitały własne, ma nieruchomości o wartości około 20 milionów złotych, przy czym księgowo one są trochę mniej warte z uwagi na amortyzację - mówi Gutowski.

Na taśmach

W sprawozdaniu finansowym spółki pojawiają się trzy wspomniane już adresy: Al. Jerozolimskie 125/127, Nowogrodzka 84/86 i Srebrna 16, o której ostatnio głośno. Właścicielem tych trzech lokalizacji jest Skarb Państwa, ale spółka Srebrna wieczyście użytkuje te grunty. W opublikowanych przez "Gazetę Wyborczą" kolejnych taśmach także pojawia się wątek wartości nieruchomości przy Srebrnej 16:

G. (austriacki biznesemen Gerald Birgfellner): Bo jej wartość dzisiaj, (zrobiliśmy?) wycenę i jej wartość obecnie to 16 milionów euro. Jeśli będziemy mieli wuzetkę, to około 32 milionów - dwukrotność. A jeśli będziemy mieli pozwolenie na budowę, mamy działkę o wartości 45-47 milionów euro. A więc zwiększamy wartość bez stawiania budynku, tak?

K. (Kazimierz Kujda, który nie jest prezesem Srebrnej od 2015 roku, zastąpiła go jego żona): Tak, rozumiem pana, zgadzam się z panem i myślę tak samo.

Projekty medialne

Oprócz zarządzania nieruchomościami, spółka prowadzi także inną działalność. - Również, co ciekawe, spółka Srebrna prowadzi projekty medialne, między innymi posiada udziały w firmie, która wydaje portal niezależna.pl - wyjaśnia Karol Perkowski.

Chodzi o udziały w spółce Słowo Niezależne, która prowadzi prawicowy portal, oprócz tego Srebrna, według sprawozdania z 2017 roku posiada udziały także w Geranium Sp. z. o. o. , Forum S. A., Multibarman sp. z. o .o, Siedleckiej Oficynie Wydawniczej i "Gazecie Częstochowskiej". Łączna wartość wszystkich tych akcji to 3 mln 294 tysiące 412 złotych.

13 009 629, 73 - dokładnie tyle pieniędzy według sprawozdania finansowego z 2017 roku jest w kasie i na rachunkach spółki. A w 2016 roku zysk netto przekroczył 2,3 miliona złotych. - Spółka sobie dobrze radzi, posiada spory majątek, wypracowuje zysk, ma niewielkie zobowiązania. Spółka w dobrej kondycji - ocenia Gutowski.

- Moim zdaniem jest to bardzo kontrowersyjne, że tak olbrzymi kapitał gromadzony jest tak blisko partii, która obecnie jest partią rządzącą - wyjaśnia Perkowski.

Redakcja "Czarno na białym" wysłała do spółki Srebrna pytanie dotyczące majątku, jakim dysponuje. Do czasu emisji tego materiału nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Daria Górka, TVN24

ran/pm/r