Kontrole hałasu, dbanie o czystość. Jest konkurs na kluby nad Wisłą

[object Object]
Jest konkurs na bulwaryTVN24
wideo 2/4

Maksymalnie osiem lokali, hałas ograniczony do 90 decybeli i program kulturalny. To założenia konkursu na dzierżawę terenów pod klubokawiarnie na bulwarach, który właśnie ogłosił ratusz. Urzędnicy liczą na to, że lokale będą działać już w czerwcu.

W ostatnich tygodniach tematy dzierżawy terenów nad Wisłą rozgrzewał opinię publiczną. W marcu kluby informowały, że "konkurs zakłada tylko dwa lokale z imprezami (w których muzyka może mieć maksymalnie 70 dB, czyli tyle, ile pracujący odkurzacz), a jednocześnie całkowite zamknięte (co wyklucza tańce pod gołym niebem i wydarzenia oraz koncerty plenerowe)". Ratusz mówił, że to tylko propozycja i obiecywał, że skonsultuje zapisy z mieszkańcami i właścicielami lokali. Urzędnicy obiecywali też, że konkurs będzie na dniach, ale został ogłoszony dopiero 3 kwietnia.

"Będziemy kontrolować"

- Zgodnie z obietnicami, zachowamy unikalny charakter nadwiślańskich bulwarów, które pokochali warszawiacy. Klubokawiarnie nadal będą tętniły życiem. Równie ważny jest dla nas spokój okolicznych mieszkańców, dlatego będziemy kontrolować poziom głośności w lokalach podczas muzycznych wydarzeń - mówi ogólnie Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Więcej szczegółów można znaleźć w informatorze dołączonym do konkursu. W dzierżawę ma zostać oddanych sześć lokalizacji na odcinku pomiędzy płytą Desantu a ulicą Sanguszki. Jak podkreśla ratusz, nowością będzie lokal naprzeciwko Multimedialnego Parku Fontann.

Sześć lokalizacji nie oznacza, że będzie sześć lokali. Jak tłumaczy Dominika Wiśniewska z biura prasowego urzędu miasta, w dwóch z nich (tych znajdujących się bliżej płyty Desantu) są dopuszczone po dwa lokale, co oznacza, że łącznie może powstać osiem.

Nie muszą być całkowicie zamykane

- Lokale nie będą musiały być całkowicie zamknięte, w każdym z nich dopuszczone jest natężenie dźwięku w wysokości 90-95 decybeli - zaznacza Wiśniewska.

W każdym z lokali ma być urządzenie sprawdzające głośność.

W warunkach konkursu zapisane jest, że gdy kontrole wykażą przekroczenie norm hałasu dwa razy w kwartale, miasto może wypowiedzieć umowę dzierżawy ze skutkiem natychmiastowym.

"Każdorazowe udokumentowane naruszenie dopuszczalnego poziomu hałasu ustalonego w umowie będzie dawało podstawę Wydzierżawiającemu do naliczenia kary finansowej w wysokości 5.000 zł potrącanej z kaucji na co dzierżawca wyraża zgodę w umowie dzierżawy" - czytamy w informatorze konkursowym.

Wydarzenia muzyczne będą organizowane w czwartki do godziny 23, a także w piątki i soboty do 3. Komisja uwzględni przy wyborze dotychczasowe doświadczenie potencjalnych najemców.

Czystość i alkohol

W danej lokalizacji wyznaczono też strefę czystości. Dzierżawca będzie musiał zapewnić na tym terenie porządek przez 24 godziny na dobę.

W zapisach konkursowych poruszono też kwestię alkoholu.

"W przypadku zamiaru podawania i sprzedaży napojów alkoholowych na dzierżawionym terenie Dzierżawca zobowiązany jest uzyskać zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. Ponadto w koncepcji zagospodarowania należy przewidzieć wyznaczenie, w sposób pozwalający na łatwą identyfikację obszaru, leżącego w obrębie obszaru dzierżawy, na którym można spożywać alkohol zakupiony/podany w lokalu i odpowiednio, na którym nie wolno spożywać innego alkoholu (np. własnego)" - czytamy.

Urzędnicy dodają, że tereny mogą być dzierżawione na okres od trzech do sześciu lat. Zależy to od propozycji, które wpłyną od zainteresowanych stron, a o czasie będzie decydowało jury.

"Jury konkursu oceni m.in. program kulturalny, np. dyskusje, wystawy, gry terenowe, spektakle teatralne czy stand-upy. Premiowane również będzie wprowadzenie naczyń wielokrotnego użytku, używanie biodegradowalnych worków na śmieci a także ekologicznych słomek, kubków i talerzy" – wylicza ratusz w wysłanym do mediów komunikacie prasowym.

"Czerwiec absolutnie realny"

Komisja uwzględni również przy wyborze dotychczasowe doświadczenie potencjalnych najemców. Oferty można składać do 16 kwietnia. Rzecznik ratusz Kamil Dąbrowa zapewnia, że miasto będzie starało się rozstrzygnąć konkurs jak najszybciej, by lokale mogły zacząć funkcjonować w okresie letnim.

- Myślę, że czerwiec jest absolutnie realny. W maju miasto będzie chciało animować te przestrzenie na różne sposoby, ale za wcześnie, żeby mówić o szczegółach - zaznacza Dąbrowa w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

I podkreśla, że ogłoszony konkurs to kompromis osiągnięty pomiędzy okolicznymi mieszkańcami, którzy skarżyli się na hałas z lokali i właścicielami klubokawiarni.

ZOBACZ MATERIAŁY O LOKALACH NAD WISŁĄ:

[object Object]
"Rozmawiamy bardzo intensywnie od dwóch miesięcy"TVN24
wideo 2/4

ran/pm

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP