Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Koniec wspólnego biletu z KM? ZTM wypowiada porozumienia

Najnowsze

Lech Marcinczak / tvnwarszwa.plNie będzie "Wspólnego Biletu" ZTM-KM?

Kryzys i kłopoty budżetowe miasta odbijają się na wspólnym bilecie. Zarząd Transportu Miejskiego wypowiedział okolicznym gminom umowy dotyczące porozumienia z Kolejami Mazowieckimi.

- Zarząd Transportu Miejskiego wypowiedział nam porozumienie dotyczące "Wspólnego Biletu". Wszystkie gminy wokół Warszawy objęte "Wspólnym Biletem" także otrzymały wypowiedzenia umów - poinformował Piotr Kaczorek, rzecznik prasowy Starostwa Wołomińskiego.

Umowa tylko do końca marca

Chodzi o porozumienie z 29 lutego tego roku dotyczącego realizacji przez ZTM usług wykonywanych liniami kolejowymi uruchamianymi przez spółkę Koleje Mazowieckie.

ZTM na razie nie chce wchodzić w szczegóły. - Mogę potwierdzić, że wypowiedziano porozumienie gminom objętym "Wspólnym Biletem ZTM-KM", które miały podpisane umowy na czas nieokreślony. Dotyczy to Pruszkowa, Jabłonny, Józefowa, Piaseczna, Lesznowoli, Piastowa i powiatu Wołomińskiego. Oferta będzie obowiązywała na dotychczasowych zasadach do 31 marca - wyjaśnia Konrad Klimczak z biura prasowego ZTM. - Tam, gdzie umowy były na czas określony - Otwock, Sulejówek i Legionowo, termin też obowiązuje do 31 marca - dodaje.

"Zmniejszenie środków"

I zaznacza, że w najbliższym czasie ZTM powiadomi gminy o ewentualnych propozycjach współpracy po tym terminie. Stołeczni urzędnicy na razie nie chcą mówić o powodach i szczegółach - mają je przedstawić w komunikacie.

Ale w piśmie wysłanym do Starostwa Wołomińskiego, zarząd przekonuje, że dotyczy to ograniczeń w budżecie ZTM na 2013 rok. "Przy przewidywanym zmniejszeniu środków przeznaczanych na obsługę warszawskiej komunikacji miejskiej informujemy, że m.st. Warszawa nie może ponosić tak dużych kosztów funkcjonowania "Wspólnego Biletu" na obszarze pozawarszawskim w roku 2013" – przywołuje fragment pisma Piotr Kaczorek.

Co na to lokalne samorządy? - Dotarło do nas pismo informacyjne, ale na razie ciężko do tego się odnieść. Nie mamy żadnych warunków. Mamy jeszcze czas, żeby sprawę zbadać i się do niej odnieść – mówi Marta Wożniak, rzeczniczka prezydenta Otwocka.

Jest porozumienie z WKD

Wieczorem, ZTM powiadomił, że do końca marca został przedłużony wspólny bilet ZTM-WKD. - Pasażerowie będą mogli z niego korzystać na obowiązujących obecnie zasadach, czyli bilety ZTM od dobowego wzwyż, będą honorowane w pociągach WKD na odcinku Warszawa Śródmieście – WKD Opacz. W tym czasie będą trwały rozmowy i negocjacje w sprawie ewentualnego zmodyfikowania formuły jego funkcjonowania - poinformował Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Zamrozili pieniądze

13 grudnia Rada Warszawy uchwaliła budżet na 2013 rok. "Zamrożono" 360 mln złotych z czego aż 190 mln pochodzi z transportu publicznego. – Te pieniądze w budżecie są, ale na razie nie będzie można ich wykorzystać. Jeżeli w ciągu roku okaże się, że wpływy do budżetu są zadowalające, to te pieniądze odblokujemy. W przypadku kiedy wpływy będą małe, będziemy zmuszeni do cięć w budżecie – tłumaczyła rzeczniczka stołecznego ratusza.

ran/b

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszwa.pl