Kocie łby do rejestru. "Trzeba ratować resztki bruku"

Warszawa

Portal WarszawskiAkcja ratowania bruku

"Dużo bruku zniknęło już pod asfaltem, zatem ratujemy co się da!" – apelują organizatorzy akcji, której celem jest ochrona zachowanej nawierzchni z kamienia. Popiera ją stołeczny konserwator zabytków.

- Zaczęło się od wyburzania starej kamienicy przy ulicy Kamionkowskiej. W okolicy, w bardzo dobrym stanie zachował się właśnie bruk. Dlatego zaapelowałem do stołecznego konserwatora zabytków o ochronę tego miejsca – informuje Daniel Echaust, inicjator akcji. Autor profilu Portal Warszawski postanowił pójść za ciosem - zaczął przygotowywać kompleksową operację. Chce zinwentaryzować nawierzchnię tego typu w całej stolicy. - Stwierdziłem, że trzeba ratować resztki bruku – wyjaśnia.

Zbierają adresy

Na liście znajduje się już ponad 20 adresów. Między innymi róg Kawęczyńskiej i Wojnickiej, ulice Rybna, Młynarska, Nowoursynowska, Bukowińska, Kłopotowskiego, Okrężna, a także Kolonia Wawelberga.

Do akcji przyłączył się stołeczny konserwator zabytków. Przypomina, że tego typu nawierzchnia zachowała się wraz z rynsztokami, krawężnikami, a czasami także z małą architekturą.

- Najczęściej nie są objęte żadną ochroną konserwatorską (bo kto by tam chronił stare bruki...), a nierzadko nawet nie wiemy, gdzie się znajdują. A można to przecież zmienić. Być może niektóre z nich zdążymy objąć nadzorem konserwatorskim i monitoringiem, może w projektach dzielnicowych uwzględnimy ich zachowanie... Pomóżcie je odszukać! – zaapelował na Facebooku Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

BRUK NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU JEST W OPŁAKANYM STANIE:

Problemy z nawierzchnią na Krakowskim Przedmieściu
Artur Węrgzynowicz / tvnwarszawa.pl

ran/b