Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Kocie łby do rejestru. "Trzeba ratować resztki bruku"

Warszawa

Portal WarszawskiAkcja ratowania bruku

"Dużo bruku zniknęło już pod asfaltem, zatem ratujemy co się da!" – apelują organizatorzy akcji, której celem jest ochrona zachowanej nawierzchni z kamienia. Popiera ją stołeczny konserwator zabytków.

- Zaczęło się od wyburzania starej kamienicy przy ulicy Kamionkowskiej. W okolicy, w bardzo dobrym stanie zachował się właśnie bruk. Dlatego zaapelowałem do stołecznego konserwatora zabytków o ochronę tego miejsca – informuje Daniel Echaust, inicjator akcji. Autor profilu Portal Warszawski postanowił pójść za ciosem - zaczął przygotowywać kompleksową operację. Chce zinwentaryzować nawierzchnię tego typu w całej stolicy. - Stwierdziłem, że trzeba ratować resztki bruku – wyjaśnia.

Zbierają adresy

Na liście znajduje się już ponad 20 adresów. Między innymi róg Kawęczyńskiej i Wojnickiej, ulice Rybna, Młynarska, Nowoursynowska, Bukowińska, Kłopotowskiego, Okrężna, a także Kolonia Wawelberga.

Do akcji przyłączył się stołeczny konserwator zabytków. Przypomina, że tego typu nawierzchnia zachowała się wraz z rynsztokami, krawężnikami, a czasami także z małą architekturą.

- Najczęściej nie są objęte żadną ochroną konserwatorską (bo kto by tam chronił stare bruki...), a nierzadko nawet nie wiemy, gdzie się znajdują. A można to przecież zmienić. Być może niektóre z nich zdążymy objąć nadzorem konserwatorskim i monitoringiem, może w projektach dzielnicowych uwzględnimy ich zachowanie... Pomóżcie je odszukać! – zaapelował na Facebooku Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

BRUK NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU JEST W OPŁAKANYM STANIE:

Problemy z nawierzchnią na Krakowskim Przedmieściu
Artur Węrgzynowicz / tvnwarszawa.pl

ran/b