Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Jaki będzie park na Ursynowie? Mieszkańcy chcą "dzikości"

TVN Warszawa

Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.plPrzy skrzyżowaniu Rosoła i Gandhi ma powstać park z prawdziwego zdarzenia

Przy skrzyżowaniu Rosoła i Gandhi ma powstać park z prawdziwego zdarzenia. Ale z zachowaniem naturalnego, nieco dzikiego, charakteru tego miejsca. Mieszkańcy nie chcą cywilizowania na siłę.

Chodzi o teren osiedla Na Skraju, na Ursynowie. Dziś pomiędzy ulicami Rosoła, Gandhi, Szolc-Rogozińskiego i Grzegorzewskiej rozpościera się trawnik, jest trochę przypadkowo rozsianych drzew i krzewów. Władze dzielnicy postanowiły zapytać mieszkańców, jak widzą przyszłość tego miejsca. Konsultacje odbyły się na przełomie września i października, urzędnicy właśnie je podsumowali.

Jakie wnioski płyną z dokumentu?

Grillowanie, spacery, zabawa z psem

"Powszechnym postulatem jest utworzenie w tym miejscu parku. Co do charakteru terenu zieleni przeważa potrzeba zachowania jego klimatu, naturalności, spójności, "dzikości", w duchu – jak wyrażali się niektórzy mieszkańcy "parku angielskiego". Postulowana jest ostrożność w dokonywaniu zmian, przekształcaniu czy cywilizowaniu tego miejsca na siłę" – informuje miasto.

Wspólnym elementem wizji parku jest jego rekreacyjna funkcja, ale na poziomie rozwiązań szczegółowych uczestnicy konsultacji się różnili.

"Z jednej strony oczekiwania uczestników konsultacji idą w stronę możliwości korzystania z różnych form wypoczynku w grupie (pikniki, grillowanie, spotkania plenerowe) oraz indywidualnego (spacery, siedzenie, czytanie, opalanie się). To sprawia, że szczególnie wartościowe są, zdaniem uczestników, polany piknikowe, trawiaste plaże, szlaki piesze, miejsca do siedzenia, a także cień. Z drugiej strony spodziewane jest wyjście naprzeciw potrzebie aktywnego spędzania czasu, przede wszystkim przez dzieci oraz psy i ich właścicieli" – czytamy w podsumowaniu konsultacji.

Teren przyszłego parku
CKS

Bez boisk, może z lodziarnią

Pojawiały się też pomysły na jeziorko, skatepark, fontannę, kafejka czy lodziarnię. Raczej odosobnione były głosy o bardziej wyszukanych atrakcjach, jak park linowy, zegar słoneczny, ścieżka biegowa, ścianka do wspinaczki, ścianka tenisowa czy kort. Jeśli urzędnicy posłuchają mieszkańców nie ma co liczyć także na powstanie boisk.

Uczestnicy konsultacji masowo postulowali za to doświetlenie terenu.

Konsultacje społeczne "Zaplanuj z nami park!" trwały od 28 września do 31 października 2015 roku. Złożyły się na nie spotkania punkcie konsultacyjnym, spacery i warsztaty, opinie zbierano także na specjalnych pocztówkach i mailowo. Konsultacje przeprowadził urząd dzielnicy Ursynów, we współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej oraz Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy UW.

Raport z konsultacji będzie zawierał wytyczne, które posłużą projektantom do przygotowania koncepcji parku. Dopiero na ich podstawie mieszkańcy zdecydują o finalnym kształcie i charakterze miejsca. Przynajmniej tak zapowiadają urzędnicy.

Na razie nie wiadomo jak się będzie nazywał. Nie było to przedmiotem konsultacji.

b/r