Dworzec Zachodni wypucują na Euro


- Zaraz po świętach rozpoczynamy "estetyzację" dworców na linii średnicowej - zapowiadają kolejarze i szykują się do czyszczenia i malowania na dworcach: Wschodnim, Zachodnim, Powiśle i Ochota. Cel? Zdążyć przed Euro 2012.

- Mamy już wszystkich wykonawców. Część umów już została podpisana, mam nadzieję że ostatnie podpiszemy w ciągu kilku dni - zapowiada Jan Telecki, dyrektor warszawskiego oddziału PKP Polskie Linie Kolejowe. Kolejarze chcą, żeby prace ruszyły zaraz po świętach. - Mam nadzieję, że będzie to jeszcze przed 15 kwietnia - dodaje Telecki.

Remont, czyszczenie i malowanie

Prace podzielone są na dwa etapy. - Na dworcu Warszawa Wschodnia niektóre prace w ramach estetyzacji już trwają. Po świętach chcemy ruszyć z remontem wiat na peronach 6 i 7, bo akurat tam są w najgorszym stanie -opowiada Telecki.

Na pozostałych peronach wiaty będą wyczyszczone i odmalowane. To samo czeka przejścia podziemne, do tej pory kojarzone przede wszystkim z handlarzami. - Z pewnością przed Euro handel nie wróci do podziemi. Może po mistrzostwach, ale chcemy ucywilizować warunki w jakich będzie tam prowadzona jakaś działalność - zapowiada dyrektor PKP PLK.

Nowy dworzec za dwa lata

Handlarze nie wrócą na razie do przejść pod Dworcem Zachodnim, które także zostaną wyczyszczone i odmalowane. - Tam również planujemy remont wiat na peronach dalekobieżnych oraz wszystkich zejść z peronów – zapowiada Telecki.

Na razie na Dworcu Zachodnim trwa wymiana torów. W związku z tym na pociągi SKM na linii S1 i S2 mogą kursować z "niewielkim" opóźnieniem. Z kolei w przyszłym roku ma ruszyć budowa nowego dworca. Jak twierdzą kolejarze i inwestor, nowy ma powstać do końca 2014 roku.

Powiśle i Ochota

Na tym nie koniec prac. Kolejarze chcą jeszcze przed Euro wyczyścić, odmalować i wymienić tablice na przystankach Powiśle i Ochota. Na stacji Ochota odświeżone zostanie też wyjście od strony ul. Miedzianej. Z kolei na Powiślu wyjście w kierunku ul. Kruczkowskiego.

par/roody

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk /tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości