Dwie firmy chcą projektować ostatni odcinek metra na Bemowie

archiwum TVNRozbudują metro na Bemowo

Dobra wiadomość dla mieszkańców Bemowa. - Coraz bliżej metra na Mory - ogłasza ratusz i informuje, że dwa biura złożyły projekty koncepcyjne w konkursie na ostatni odcinek II linii metra. Pociągi mają dojechać tam w 2023 roku.

Konkurs na koncepcję architektoniczno-budowlaną został ogłoszony przez urząd miasta w ubiegłym roku. Dotyczy trzech stacji końcowego odcinka II linii metra po zachodniej stronie i Stacji Techniczno-Postojowej (STP) Mory.

"Prace konkursowe złożyły dwa biura projektowe" - poinformowali w czwartek stołeczni urzędnicy.

Ratusz nie chce zdradzać, co to za biura. Do czasu wyboru zwycięzcy ich nazwy mają być utajnione. Opatrzone są jedynie sześciocyfrowym kodem rozpoznawczym - nadanym przez samych uczestników konkursu.

Sąd konkursowy

"Identyfikacja prac nastąpi już po wyborze zwycięskich i wyróżnionych prac, na podstawie karty identyfikacyjnej, załączonej do każdej pracy konkursowej i zamkniętej w oddzielnej kopercie" – czytamy w komunikacie urzędu miasta.

- Otwarcia kopert dokona Sąd Konkursowy, który zbierze się już w przyszłym tygodniu. Po pierwsze zatwierdzi harmonogram dalszych prac. Po drugie - rozpocznie ocenę złożonych projektów. Przewodniczącą sądu jest dyrektor miejskiego Biura Architektury Marlena Happach.

Coraz bliżej do metra na Morach! Dwa biura projektowe złożyły projekty koncepcyjne w konkursie na ostatni odcinek #metro2 #mobilnaWarszawa pic.twitter.com/copQ5qLB8Q— Warszawa (@warszawa) 4 maja 2017

W rozstrzygnięciu prac konkursowych przyjętych zostało siedem kryteriów. Najważniejszy to cena, która stanowi 30 proc. oceny. Na kolejnym miejscu są rozwiązania architektoniczne (20 proc.) i walory eksploatacyjne (15 proc.).

Sąd weźmie pod uwagę też to, w jaki sposób obiekty metra będą oddziaływać na środowisko (10 proc.), powiązania stacji metra z innymi środkami komunikacji publicznej (10 proc.), rozwiązania technologiczne Stacji Techniczno-Postojowej (10 proc.) i walory konstrukcyjno-technologiczne (5 proc.).

Trzy stacje

W ramach tego etapu rozbudowy podziemnej kolejki mają powstać trzy stacje. Stacja C03 "Lazurowa" ma być zlokalizowana po południowej stronie ul. Górczewskiej, w rejonie ul. Lazurowej. Stacja C02 Chrzanów - w rejonie skrzyżowania ul. Szeligowskiej z planowanym przedłużeniem ul. Człuchowskiej, a stacja C01 Połczyńska - w rejonie ul. Sochaczewskiej i Połczyńskiej.

Ponadto za ul. Połczyńską, w sąsiedztwie Instytutu Energetyki, powstanie Stacja Techniczno-Postojowa "Mory", z halami postojowymi i serwisowymi, magazynami i zapleczem technicznym II linii metra.

50 tysięcy i zaproszenie

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł, a także zaproszony zostanie do negocjacji w trybie zamówienia "z wolnej ręki" w postępowaniu o udzielenie zamówienia na opracowanie projektów budowlanych oraz postępowaniu Zarządu Transportu Miejskiego o udzielenie zamówienia na opracowanie "Koncepcji Architektoniczno-Budowlanej Węzłów Przesiadkowych".

Plany zakładają, że metro dojedzie na Mory do 2023 roku.

Zobacz jak budują II linię metra na Woli:

[object Object]
Władze Warszawy o decyzji GINBTVN24
wideo 2/3

kw/PAP/b

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Pozostałe wiadomości